Rohetehnoloogia iduettevõtete arendusteenused
KIK ja Kliimaministeerium viivad Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahendite toel ellu toetusskeemi rohetehnoloogia iduettevõtetele. See koosneb kahest osast:
1) arengukiirendite programmist viies fookusvaldkonnas
2) iduettevõtetele mõeldud taotlusvoorust toetamaks prototüüpide arendamist ja tehnoloogiate piloteerimist. Taotlusvoor oli avatud kuni 31. maini 2024, esitatud taotlused on hindamisel.
Kuni 2026. aastani viiakse Eestis läbi viis erinevat arengukiirendit, mis on suunatud erinevatele fookusvaldkondadele ning mis aitavad iduettevõtetel arendada rohetehnoloogia lahendusi alates ideekorjest kuni investorküpse iduettevõtteni. Kiirendid hõlmavad muu hulgas materjaliteaduse, ressursside väärindamise ja kemikaalide kasutuse vähendamise, energeetika, ehituse ja kliimakindluse, liikuvuse ja logistika ning metsa, mulla, elurikkuse ja maakasutuse teemasid.
Kiirendite puhul on üldjuhul tegu mitu kuud kestva arenguprogrammiga, kus kiirendi läbiviija aitab iduettevõtteid nii oma toote või teenuse tehnoloogilisel arendamisel ning koolitab neid ettevõtlusalastel teemadel, samuti aidatakse kaardistada võimalikke rahastusallikaid ja lihvitakse raha kaasamiseks vajalikke oskusi. Kiirendites lähenetakse iduettevõtete arenguvajadustele võimalikult personaalselt, kus olulist rolli mängivad eksperdid, kes jagavad praktilisi nõuandeid ning toetavad teekonnal. Üheks oluliseks kiirendi väärtuseks on võrgustik.
KIK korraldas 2022.-2024. aastal hanked, et leida viie arengukiirendi korraldajad.
Arengukiirendite tutvustused:
- Materjaliteaduse, ressursside väärindamise ja kemikaalide kasutuse vähendamise kiirendit korraldab Beamline.
Kiirendis osalevad iduettevõtted on selgunud, käimas on kiirendi põhiprogramm.
Beamline kiirendi ja KIKi koostöös käivitunud kiirendiprogramm toetab teaduspõhiseid iduettevõteid toote- ja äriarenduse individuaalsete teenustega kuni 100 000 euro väärtuses. Kiirendi põhiprogrammis osalevad 10-13 materjaliteaduse, ressursside väärindamise ja kemikaalide kasutuse vähendamisega tegelevat iduettevõtet.
Kiirendi programm aitab iduettevõtetel:
- saada mentorluse abil ekspertiisi valdkondlikes teadusasutustes;
- tekitada investorkohtumiste abil vastastikku usaldust ning seega soodustada investeerimist süvatehnoloogia valdkonda;
- saada kokku vajalike partneritega tehnoloogia valideerimiseks ja partnerlussuhete loomiseks;
- arendada teadusmahukas varajase staadiumi idee turuküpseks.
Kiirendi koduleht: https://www.beamline.fund/deeptech
- Kohaliku elukeskkonna keskkonnakestlike lahenduste kiirendit korraldavad Tartu Teaduspark, Tehnopol, Baltic Innovation Agency ja Energex Energy Experts.
Kiirendis osalevad iduettevõtted on selgunud, käimas on kiirendi põhiprogramm.
Rohekiirendi eesmärk on kaardistada kohaliku tasandi innovatsioonivajadus, leida iduettevõtete seast võimalikud koostööpartnerid ning seejärel toetada nendevahelist koostööd.
Rohekiirendi pakub terviklikku arendustuge (potentsiaalsetele) iduettevõtetele, kes keskenduvad uuenduslikele rohepööret võimendavatele toodetele või teenustele, mis aitavad kaasa kohaliku tasandi keskkonnaküsimuste lahendamisele. Rohetehnoloogiate arendamisega tegelevate iduettevõtete arv Eestis omajagu suur, kuid rohetehnoloogia valdkonna iduettevõtete potentsiaal majanduse kiirendajatena, et toetada globaalsete (kliima-)probleemide leevendamist ning võimendada säästva arengu eesmärkide rakendamist, ei ole täielikult realiseeritud.
Arengukiirendi programm suurendab uuenduslike rohetehnoloogiate arendamist ja rakendamist kohalikul tasandil ning toetab kohalike omavalitsuste ja ettevõtetevahelist koostööd uudsete rohetehnoloogiate testimisel ja kasutuselevõtul.
Kiirendi koduleht: https://rohekiirendi.ee/rohekiirendi/
- Liikuvuse ja logistika arengukiirendit korraldavad Tartu Teaduspark ja Baltic Innovation Agency.
Kiirendis osalevad iduettevõtted on selgunud, käimas on kiirendi põhiprogramm.
Kiirendi koduleht: https://rohekiirendi.ee/liikuvuse-ja-logistika-rohekiirendi
Eelprogrammis (august-september 2024) toimub koolitusprogramm ja regulaarsed kohtumised mentoritega. Meeskonnad saavad individuaalset toetust, mis on kohandatud nende vajadustele, aidates saavutada seatud eesmärki ning jõuda nii äriliselt kui ka tehnoloogiliselt järgmisele tasemele.
Arengukiirendi põhiprogrammi jõudnud meeskondadel on võimalik kasutada erinevaid äri- ja tehnoloogiaarenduse teenuseid kokku kuni 30 000 euro mahus.
- Energeetika, ehituse ja kliimakindluse arengukiirendit korraldavad Beamline, Baltic Innovation Agency ja Tartu Teaduspark.
Kiirendisse kandideerimine on lõppenud. Kiirendi infopäeva saab järele vaadata SIIN.
Kiirendi koduleht: https://www.beamline.fund/energy
- Metsa, mulla, elurikkuse ja maakasutuse arengukiirendit korraldavad Tartu Teaduspark, Eesti Maaülikool ja Baltic Innovation Agency.
Kiirendisse kandideerimine on lõppenud.
Kiirendi koduleht: https://rohekiirendi.ee/metsa-mulla-elurikkuse-rohekiirendi/
KIK on investeeringu „Rohetehnoloogiate arendusprogrammid“ elluviija, kes koostöös Kliimaministeeriumiga valmistab ette toetuse andmise tingimused, viib läbi taotlusvooru ning nõustab lõppsaajat projekti elluviimise vältel.