Tööstusaladel taastuvelektri tootmisseadmete kasutuselevõtu hoogustamine
Toetame tööstusaladel elektrienergiatootmisseadmete liitumist jaotus- või põhivõrguga.
Taotlusvoor on avatud. Tegemist on jooksva taotlusvooruga ja taotlusi menetletakse nende esitamise järjekorras eelarve ammendumiseni või kuni 31. detsembrini 2024 kell 17.00.
Toetuse eesmärgiks on hoogustada taastuvelektri tootmisseadmete kasutuselevõttu tööstusaladel ja tööstusalaga piirnevatel aladel läbi jaotus- või põhivõrguga liitumise toetamise.
Toetust anname taaste- ja vastupidavuskava nimetatud reformi neljanda komponendi “Energeetika ja energiatõhusus“ investeeringu „Tööstusalades taastuvelektri tootmisseadmete kasutuselevõtu hoogustamise programm“ eesmärkide ja tulemuste saavutamiseks. Toetusmeetme töötas välja Kliimaministeerium koos KIKiga.

Mida toetame?
- Tööstusalal või tööstusalaga piirneval alal asuva taastuvelektri tootmisseadme jaotus- või põhivõrguga ühendamist.
Kes saavad toetust taotleda?
-
Toetust saavad taotleda Eestis registreeritud äriühingud, kuid mitte suletud jaotusvõrku omavad ja opereerivad äriühingud.
Mida peab toetust taotledes silmas pidama?
- Toetatava projekti liitumisvõimsus peab olema vähemalt 200 kilovatti.
- Liitumispunkt tuleb välja ehitada hiljemalt 2026. aasta aprilliks.
- Toetuse abil jaotus- või põhivõrku ühendatav taastuvelektri tootmisseade ei tohi olla kasutusvalmis taotluse esitamise hetkel.
Kui palju saab toetust?
- Jaotus- või põhivõrgu liitumisvõimsusele lisanduva iga megavati kohta on võimalik saada toetust maksimaalselt 305 tuhat eurot käibemaksuta.
Kui palju on toetust kokku?
- Taotlusvooru kogueelarve suurus on 8,8 miljonit eurot.
20.08.2023 jõustusid toetuse andmise tingimuse määruse muudatused. Olulisemad muudatused on:
- Täpsustatud on tööstusala mõistet.
- Täiendatud on välistusnimekirja tegevuste osas, millele toetust ei anta.
- Projektile ei määrata maksimaalset kestvusaega, oluline on, et see valmiks hiljemalt 1.04.2026.
- Lühendatakse projektiga alustamise aega 12 kuult 6le. Alustamine tähendab et välja tuleb kuulutada ehitustöö hange või peavad algama liitumislepingu alusel ehitustööd.
- Projekti maksimaalset maksumust ei piirata konkreetse summaga.
- VTA puhul ei piirata antava abi määra. Varem oli osakaal 50% toetatavatest kuludest, nüüd on maksimummääraks VTA jääk.
- Üldise grupierandi määruse artikli 48 energiataristule antava investeeringuteks ettenähtud abi andmisel peab leidma rahastamispuudujäägi. Rahastamispuudujääk on netolisakulu, mille leidmiseks lahutatakse abi saava projekti majandustuludest ja -kuludest (sealhulgas investeeringud ja tegevus) sellise alternatiivse projekti tulud ja kulud, mille abisaaja teostaks tõenäoliselt abi puudumise korral. See tähendab, et abi suurus ei ole enam 30% suurettevõtjale ja 40% VKE-le, vaid kuni 100%.
- Puudub nõue eelneva majandusaasta müügitulu suurusele.
- Ühe taotlusvooru raames võib taotleja esitada mitu taotlust.
- Kestvusnõue muudetakse läbivalt viieks aastaks (varasemalt oli kaheksa).
- Taotlusvoor avatakse jooksva vooruna, mis tähendab, et menetlemine toimub avalduste laekumise järjekorras.
- Taotluste hindamine toimub 60 päeva jooksul varasema 90 päeva asemel.
- Viie aasta jooksul lõppmakse tegemisest arvates peab olema sõlmitud võrguleping võrguettevõtjaga, elektrileping elektrimüüjaga ning liitumisvõimsus kasutusel (varasemalt oli kolme aasta jooksul).
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKis projektide hindamine ja rahastamine. Täpsed nõuded tulenevad iga toetuse ja rahastuallika õigusaktidest, rahastusotsusest ning KIKi kehtestatud nõuetest.
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKi projektide elluviimine. Täpsed nõuded tulenevad iga toetuse ja rahastuallika õigusaktidest, rahastusotsusest ning KIKi kehtestatud nõuetest.
Toetust saanud projekti elluviimiseks vajalikud materjalid leiad siit lehe paremalt poolt.
Kontakt
