Roheline KIK ja panus ühiskonda
Roheline töökeskkond ja -kultuur
Meie inimeste jaoks on vastutustundlik ning loodussõbralik käitumine iseenesest mõistetav ning oleme rohelist mõtteviisi viljelenud aastaid.
Seetõttu on jala, jalgrattaga või ühistranspordiga tööl käimine igapäevased. KIKil on Tallinna kontoris olemas jalgratas, millega on võimalik kiiresti ja mugavalt sõita päeva jooksul linnas toimuvatele kohtumistele. Ühisüritustele sõidame võimalusel ühiste bussidega ning lähetusse minnes on alati esimene valik ühistransport.
Prügi sorteerimine nii kodus kui ka kontoris on tavapärane harjumus. Lõunasöögi kaasa ostmiseks saab kasutada Ringo või Ringkarbi karpe. Ühisüritustel me ühekordseid nõusid ei kasuta ning vajadusel on alati igal töötajal kaasas oma toidunõud. Samuti on KIKi asjaajamine paberivaba. Toetuste taotlemine ja projektide menetlemine käib andmesüsteemis KIKAS ja E-toetus, dokumendihaldussüsteemis. Samuti kasutame e-arveid. KIKi kõikide veebide (KIKi koduleht, Negavati koduleht, ELWINDi projekti koduleht, Erametsaportaal) server kasutab 100% roheenergiat.
Mini Negavati konkursiga samaaegselt oleme kutsunud ka oma töötajaid koos Sõbralt Sõbrale taaskasutusketiga viima oma korralikud vanad asjad nende kauplusesse, et anda asjadele uus elu. Varasemalt oleme koos töötajatega kogunud kohvipuru ja korralikke kasutatud nõusid ning võtnud osa Maailmakoristuspäevadest ja suitsukonide korjamise aktsioonist. Samuti oleme korraldanud heategevuslikku jõululaata, mille tulu läks Vähiravifondile "Kingitud elu". Toimunud on ka liikumist ja tervist soodustavad aktsioonid (näiteks sammude ja trepiastmete lugemised, rattaga tööl käimised jms). Töötajate algatusel valmis ka nipinurk raamatutest, videotest, sotsiaalmeedia kontodest jms, kus leidub nõuandeid kodu korrastamise, minimalismi, asjade väärtustamise ja neist loobumise teemadel.
2022., 2023. ja 2024. aasta lõpus otsustasime loobuda partneritele tehtavatest jõulukinkidest ning kolmel aastal oleme jõulukaardi tellinud heategevuse vormis Kiusamisvaba Koolilt ja Lastefondilt, et anda oma panus kiusuennetusse ja toetada haruldaste haigustega laste ravi.
Roheline kontor
Selleks, et tuua rohelise kontori teemad KIKis fookusesse, moodustasime eraldi rohekontori töörühma, kuhu kuulub igast osakonnast ja üksusest vähemalt üks töötaja. Vastutustundliku töö- ja keskkonnahoiu ehk rohelise kontori töörühma esimese ülesandena töötasime välja KIKi keskkonnapõhimõtted ja -tegevuskava. Samuti tegeleme töötajate keskkonnateadlikkuse suurendamisega.
2024. aastal said KIKi Tallinna ja Tartu kontorid rohelise kontori tunnistuse. Kogu rohekontori teema on ka osa KIKi jätkusuutlikkuse raamistikust.
KIKi rohelise kontori põhimõtted:
parandame oma tegevuse ressursitõhusust ja rakendame energiasäästu meetmeid sh kasutame vett, elektrit ja soojust otstarbekalt ja säästvalt;
väldime ja vähendame paberikasutust ja kasutame kontoritarbeid mõistlikult;
väldime jäätmeteket ja edendame jäätmete liigiti kogumist sh kasutame digijäätmete tekke vähendamise võimalusi;
toodete ja teenuste ostmisel (info- ja kommunikatsioonitehnoloogia, paber, kemikaalid, kontoritarbed, infopäevade ja seminaride toitlustus jne) lähtume keskkonnahoidlike hangete põhimõtetest ehk rohelisest ostupoliitikast ning võimalusel eelistame kohalikke hooajalisi tooteid;
jälgime ja vähendame töölähetustest tulenevat keskkonnamõju ning edendame säästvat transpordikorraldust;
tagame oma töötajatele tervisliku ja sotsiaalselt vastutustundliku töökeskkonna (ergonoomilised töötingimused, võimalused tervise edendamiseks, regulaarsed tervisekontrollid, töötajate teadlikkuse tõstmine tervise- ja sotsiaalteemadel jms);
tagame oma töötajatele võrdse kohtlemise ning märkame ja tunnustame keskkonnahoidlikke ja sotsiaalselt vastutustundlikke algatusi;
jälgime ja hindame oma keskkonnamõju vähendamise tulemuslikkust;
jagame oma töötajatele ja partneritele keskkonnateadlikkuse suurendamiseks igakülgset informatsiooni. Mõtleme, arutleme ja otsustame koos, kuidas keskkonnahoiu põhimõtteid parimal viisil rakendada.
Panus Ukraina heaks
Kahtlemata oli 2022. aasta peamine märksõna sõja algus Ukrainas. Põgenike olukorra leevendamiseks tekkis soov oma panus anda ning leidsime, et ringreisid mööda Eestimaad aitaksid pisutki siia saabunud põgenikke muremõtteist eemale ja avaks meie looduse ilu.
KIKi nõukogu eraldaski 2022. aasta kevadel noorte ja laste kohanemist toetatavate loodusmatkade korraldamiseks raha, et katta matkade transpordi, toitlustuse ja korralduse kulud. Juunist detsembrini korraldasime loodusretki Ukraina peredele üle Eesti. Matkasid aitasid läbi viia Keskkonnaministeerium, Keskkonnaamet ja RMK. Kokku toimus 80 loodusretke ning neis osales ligi kaks tuhat last. Rohkem infot Ukraina laste loodusretkede projekti kohta leiad KIKi kodulehelt elluviidavate projektide lehelt siit.
2022. aastal saatsime Välisministeeriumi abiga enda kasutatud, kuid igati korras lauatelefonid jms IT-seadmed Ukrainasse nendele, kellel neid hetkel väga vaja oli.
Panus järeltulevasse põlvkonda
KIKi kindel suund on panustada järeltulevasse põlvkonda, et suunata tulevasi otsustajaid tegema tarku ja keskkonnahoidlikke valikuid.
Seetõttu korraldasime lisaks iga-aastasele koolide ja lasteaedade õppekäikude toetusele, keskkonnateadlikkuse programmi tegevustele ja koolide rohetehnoloogia toetusele juba üheksandat hooaega roheideede konkurssi Negavatt, mille käigus aitame noortel oma roheideid ellu viia, aga suurendame ka laialdasemalt nende teadlikkust säästlikest eluviisidest ja keskkonnahoiust.
Nooremaid lapsi kaasame mini Negavati videokonkursil, mis toimus möödunud aastal viiendat korda, ja kutsus lapsi kaasa mõtlema, kuidas vähendada asjade ületarbimist. Gümnasistidele korraldasime taas koos JA Achievementiga keskkonnahoidlike õpilasfirmade koolituse, et õpetada noori, kuidas edendada vastutustundlikku ettevõtlust ja vältida oma toote või teenuse arendamisel rohepesu. Negavati konkursi kohta leiab rohkem infot Negavati kodulehelt.
Võrgustikud ja koostöökokkulepped
KIK kuulub „Annetame aega“ võrgustikku, mille eesmärk on anda töötajatele aastas vähemalt üks tasustatud vaba päev heategevuseks.
Meie annetame üldjuhul aega kogu kollektiiviga maikuus KIKi sünnipäeval. 2022. aastal võttis meid vastu Pärnu Linn, kus koos tulevaste kolleegidega Erametsakeskusest koristasime sealse jõe kaldaid. 2023. aastal aitasime juba ühinenud organisatsioonina istutada Jõgevamaal Vooremaa Metsaühistul maha 600 kuusetaime. Varasemalt oleme aidanud teha Kehtna staadioni heakorratöid, taasatnud Keilas puisniitu, värvinud Klooga kultuurimaja ning istutanud metsa nii riigi- kui ka erametsas.
2022. aasta kevadel liitusime koos 23 asutusega sotsiaalse ettevõtluse ja innovatsiooni koostöökokkuleppega. Sellega näitame üles tahet viia edasi ühiskonda ja keskkonda positiivset mõju toovat valdkonda. Samal aastal panustasime ka Baltimaade suurima jätkusuutlikkuse festivali Impact Day korraldusse, kus olime demoalal väljas oma messiboksiga ning mõjulaval tutvustasime Negavati konkurssi. Oleme otsustanud kaasa lüüa ka 2023. aasta festivalil.
2023. aasta maikuus omistati KIKile vastutustundliku ettevõtluse sertifikaat ning kuldtaseme kvaliteedimärgis.
Fotod ülevalt alla: Igor Tee, Kadri Erlenheim, Andres Orula, Anni Raie