Skip to content
Vaegnägijatele

Eesti ettevõtted saavad rahalist tuge, et kaardistada ressursikadu

Toetus/taotlusvoor
Ressursiauditid Foto: Pexels

Keskkonnainvesteeringute Keskus on sel aastal toetanud 38 mäe- ja töötleva tööstuse ettevõtet üle Eesti, et viia ettevõtetes läbi ressursiaudit ja leida säästukohti. Samuti on audit vajalik, kui ettevõtte soovib taotleda toetust, et teha investeeringuid oma ressursitõhususe suurendamiseks. Ressursiauditite taotlusvooru eelarvest on veel jagada 198 000 eurot, seega oodatakse taotlema teisigi mäe- ja töötleva tööstuse ettevõtteid.

„Ettevõtete konkurentsivõime tuleviku võti peitub ressursside efektiivses kasutamises. Eesti edestab praegu Euroopas ressursitootlikkuse poolest vaid Bulgaariat ja Rumeeniat. Kui Euroopas keskmiselt toodetakse 1 kilogrammi loodusressurssidega 2,2 euro mahus toodangut, siis Eestis 0,7. Ressursiauditid näitavad konkreetse ettevõtte ressursikasutuse hetkeseisu ja pakuvad optimeerimise lahendusi, olgu selleks säästlikum tehnoloogia, digitaliseerimine või muu innovatsioon. Eksperthinnangutel tuginevad otsused toovad kaasa tarku investeeringuid ja laiendavad valdkonnale olulist kompetentsi,“ ütles Kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo.

KIKi toetuste ja teenuste osakonna juhi Tanel Oppi sõnul annab ressursside tõhusam kasutamine majanduslikku ja keskkonnaalast kasu ning vähendab nõudlust väärtuslike materjalide järele. „Kui ettevõttel on tulevikuplaanides investeeringud säästvamasse tehnoloogiasse, milleks soovitakse ka Euroopa Liidu vahenditest toetust taotleda, siis soovitame juba praegu mõelda ressursiauditi tegemisele. Audit on vajalik investeeringutoetuse saamiseks,“ lisas Oppi.

Näiteks sai ettevõte FinEst Steel toetust juba eelmisel EL rahastusperioodil, et kaardistada oma tootmishoone seisund. Ressursiauditiga leiti suruõhu ja lõikegaasi lekked, mille parandamine aitas ettevõttel hoida aastas kokku umbes 6000 eurot. Auditi ettepanekutele tuginedes taotles FinEst Steel toetust ka ressursitõhususe meetmest, et viia tootmine üle fiiberlaser lõikuspinkidele. Uued seadmed kulutavad aastas 5,7% vähem toormaterjali toodangu ühiku kohta, mis aitab olenevalt tootmismahtudest rahaliselt kokku hoida umbes 370 000 eurot aastas.

29. novembri seisuga on käimasolevas ressursiauditite taotlusvoorus enim toetuse saajaid Harju maakonnast, kus toetust on saanud 15 ettevõtet, Tartu maakonnast on toetust saanud kuus ja Võru maakonnast neli ettevõtet. Kõikide maakondade ja toetust saanud ettevõtete kohta saab ülevaate kaardilt: 

Kliki pildile, et vaadata kaarti suuremalt.

Ressursiauditite voorust toetust saanud ettevõtted 29.11.2024 seisuga

Auditite taotlusvooru kogueelarve on 500 000 eurot, millest hetkel on veel välja jagamata 198 000 eurot. Ressursikasutuse analüüsimiseks antakse toetust sõltuvalt auditi mahust 2780 – 8675 eurot. Täpsemalt leiab toetuse suurused ja lisainfot taotlusvooru kohta KIKi kodulehelt. Toetust saab taotleda e-toetuse keskkonna kaudu kuni eelarve ammendumiseni.

Ressursikasutuse analüüsi tulemusel valmivad soovituslik tegevuskava, säästupotentsiaali hinnang, tasuvushinnang ja seireplaan. Tegevuskava elluviimiseks saab toetust küsida ettevõtete ressursitõhususe investeeringute taotlusvoorust.

Eelmisel EL rahastusperioodil toetas KIK 171 ressursiauditi läbiviimist. Toetust antakse Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondi vahenditest, toetuse töötas välja Kliimaministeerium.

Kontakt

Pressikontakt