Veemajanduse programm
Toetame erinevaid veemajanduse valdkonna tegevusi.
Taotlusvoor on suletud ja projektid on hindamisel.
Veemajanduse programmi eesmärk on säilitada ja saavutada veekogude ja põhjavee hea seisund ning tagada nõuetele vastav joogivesi.
Toetust saab taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel.
Kes saab toetust taotleda?
Veemajanduse programmis saavad toetust taotleda kohalikud omavalitsused, äriühingud, mittetulundusühingud, sihtasutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja füüsilisest isikust ettevõtjad. PS! Eraisikud taotlust esitada ei saa.
Mida toetame?
- reoveekäitlus ja joogiveevarustus;
- väikesed reoveekogumisalad;
- jääkreostuse likvideerimine ja reostuskollete ohutustamine;
- mitteehituslikud arendustööd ja uuringud.
Siseveekogude ja rannikuvee tervendamise ja korrashoiu tegevustele 2023. a. toetust taotleda ei saa.
Olulised muudatused, millega taotluse esitamisel arvestada:
- Joogiveevarustuse ja reoveekäitluse alamprogrammi ning jääkreostuse alamprogrammi dokumentides ja taotlemise tingimustes ei ole võrreldes 2022. aastaga sisulisi muudatusi tehtud.
- Mitteehituslike tööde alamprogrammis on pikendatud projekti abikõlblikkuse perioodi (määrus 10 § 11 lõige 1) kui projekti sisuks on uuringute, arendustööde või inventuuride koostamine. Pikemat kui 24-kuulist projekti perioodi tuleb taotluses ja tegevuskavas põhjendada. Samuti on suurendatud toetuse osakaalu (määrus 10 § 32 lõige 14) kuni 100%-ni haridus- ja teadusasutusele uuringuks, mis on ette nähtud kehtiva veemajanduskava meetmeprogrammis ja tingimusel, et taotleja on uuringuprogrammi eelnevalt kooskõlastanud Keskkonnaministeeriumiga.
Väikeste reoveekogumisalade alamprogrammis toetatakse tegevusi mis toimuvad keskkonnaministri poolt kinnitatud reoveekogumisaladel reostuskoormusega kuni 100 inimekvivalenti (kaasa arvatud). Alates 2023. a. eraldati see tegevussuund joogiveevarustuse ja reoveekäitluse alamprogrammist eesmärgiga parandada väikeste piirkondade konkurentsivõimet taotluste hindamisel.
Rahastamise tingimused kattuvad suures osas joogiveevarustuse ja reoveekäitluse alamprogrammi nõuetega. Ka taotlemine toimub ühisel vormil E-toetuste keskkonnas (taotlusvoor „Keskkonnaprogrammi veemajanduse reoveekäitlus ja joogiveevarustus 2023“ ja taotluse lehel „Sisu“ tuleb teha valik "Väikesed reoveekogumisalad".
Teine valik "Reoveekäitlus ja joogiveevarustus" kehtib väljaspool reoveekogumisala või suurematel kui 100ie reoveekogumisaladel planeeritud tegevuste korral.
Väikestel reoveekogumisaladel saab toetust taotleda ka reoveekogumisalade piires uute ÜVK süsteemide rajamiseks ning taotlejale ei kohaldata piirkondliku vee-ettevõtte nõuet, st taotlejaks saab olla ühele või mitmele kohaliku omavalitsuse üksusele 100%-liselt kuuluv eraõiguslik juriidiline isik.
Kui suur on toetus?
Kui suur on vooru eelarve?
2023. aastal on veemajanduse programmi eelarve 5 175 000 eurot. Toetuse summa ühele projektile on kuni 1 035 000 eurot, välja arvatud järgmistel juhtudel:
- joogiveevarustuse ja reoveekäitluse alamprogrammis, kus maksimaalne toetuse summa on jätkuvalt 2 miljonit eurot;
- eelpuhasti ehitamiseks tööstus- ja tootmisettevõtetele on maksimaalne toetuse summa 200 000 eurot;
- jääkreostuse likvideerimiseks ei saa ettevõtja taotleda rohkem kui 400 000 eurot.
Mis on projektide maksimaalne kestus?
Tegevustega on lubatud alustada taotlusvooru väljakuulutamise päevast, samas tuleb arvestada taotluse mitterahuldamise võimalusega. Üldreeglina peab projekti ellu viima 24 kuu jooksul alates taotluse rahuldamise otsuse kuupäevast. Taotluse koostamisel ja tegevuste planeerimisel võib arvestada, et 24 kuud täitub maikuus 2025. a.
Erandiks on mitteehituslike tööde alamprogrammis uuringute ja arendustööde teostamine, milleks on aega kuni 36 kuud alates taotluse rahuldamise otsuse kuupäevast.
Taotluse hindamine koosneb järgmistest tegevustest:
- taotluse registreerimine
- taotluse ja taotleja vastavuse kontroll, vajadusel finantsvõimekuse kontroll
- taotluse sisuline hindamine hindamiskriteeriumite alusel
- otsus, kas taotlus rahastatakse või mitte
Taotluste menetlemine ja hindamine võib sõltuvalt toetatavast tegevusest aega võtta kuni 4 kalendrikuud.
Taotluse vastavust kontrollib KIKi projektikoordinaator, kes vajadusel saadab taotlejale puuduste kohta päringu ja annab parandamiseks tähtaja. Vastavuse kontrollis vaadatakse üle, kas taotlusele ja taotlejale kehtestatud nõuded on täidetud. Taotluse nõuetele vastavuse kontroll toimub keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel.
Vastavuse kontrolli läbinud taotlus suunatakse sisulisse hindamisse. Taotluste sisu hindavad eksperdid, kes võivad olla nii Keskkonnaministeeriumi haldusalast kui väljastpoolt. Sisulises hindamises hinnatakse, kas taotluses kavandatud tegevused ja eesmärgid vastavad toetuse eesmärgile ning kui suur mõju on projektis planeeritud tegevustel võrreldes teiste taotlustega. Hindamise tulemusena kujuneb taotlustest pingerida. Järjestuse alusel teeb KIK rahastamise või rahastamata jätmise otsuse.
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKi projektide elluviimine. Täpsed nõuded tulenevad iga toetuse ja rahastusallika õigusaktidest, rahastusotsusest ning KIKi kehtestatud nõuetest.
Selle toetusega seotud projekti elluviimiseks vajalikud materjalid leiad siit lehe paremalt poolt.