Skip to content
Vaegnägijatele

KIK avas taotlusvooru üleujutusohu ennetamiseks ja leevendamiseks

Toetus/taotlusvoor
Üleujutus Foto: Pexels

Alates 12. aprillist saavad üleujutusohu riskipiirkonnad taotleda Keskkonnainvesteeringute Keskusest (KIK) toetust tegevusteks, mis aitavad ennetada üleujutusi või maandada üleujutuste võimalikke tagajärgi.  

„Meil on hea meel, et ligi pooled Eesti riskipiirkonnad on juba teadvustanud üleujutuste teema aktuaalsust ning teinud olulisi investeeringuid, et piirkonnas riske maandada,“ kinnitab KIKi projektikoordinaator Ööle Janson. „Näiteks oleme eelneval rahastusperioodil toetanud üleujutusohtu vähendavaid või leevendavaid tegevusi ligi 3,5 miljoni euro ulatuses Pärnus, Sindis. Keilas, Paides ja Haapsalus. Sel suvel kavandatakse töid veel ka Kuressaares ja Hiiumaal ning Haapsalu jätkab planeeritud tegevustega,“ lisas Janson. „Üleujutusohu ennetamise või leevendamise  tööd on pikaajalised ja ressursimahukad, kuid ennetus on alati odavam kui hilisemate tagajärgedega tegelemine. Ootame alanud rahastusperioodil huvi ka teistelt riskipiirkondadelt.“ 

Toetust antakse kaitsetammide või kaitsevallide rajamiseks või eemaldamiseks; olemasolevate kaitserajatiste rekonstrueerimiseks; kraavide rekonstrueerimiseks; kuivendatud alade veerežiimi taastamiseks; veekogude tervendamiseks; lammialade säilitamiseks ja taastamiseks; jõe sootide taasavamiseks ja muudeks ehituslikeks tegevusteks, mis on vajalikud veevarustuse, kanalisatsiooni ja elektrisüsteemide kaitseks. 

Olulised üleujutuste riskipiirkonnad, kuhu saab toetust küsida, on Pärnu linn, Sindi linn, Võiste alevik, Häädemeeste alevik, Virtsu alevik, Kuressaare linn ja Nasva alevik, Kärdla linn, Haapsalu linn, Tallinna linn (Haabersti, Põhja-Tallinn, Kesklinn ja Pirita), Kiisa alevik ja Maidla küla, Maardu linn, Raasiku alevik, Paide linn, Tartu linn, Aardlapalu küla ja Võru linn. Toetatavaid tegevusi saab teha ka üleujutuste riskipiirkonnast välja jäävatel aladel, kui tegevused vähendavad üleujutusega seotud riske üleujutusega seotud riskipiirkondades. 

Toetust võivad taotleda kohaliku omavalitsuse üksused, kohaliku omavalitsuse üksuste liidud, kohaliku omavalitsuse asutused või selle hallatavad asutused, maakondlikud omavalitsusliidud või arenduskeskused. Ehituslikeks tegevusteks, mis on vajalikud veevarustuse, kanalisatsiooni ja elektrisüsteemide kaitseks, saavad taotleda toetust ka ühele või mitmele kohaliku omavalitsuse üksusele vähemalt 51% ulatuses kuuluvad vee-ettevõtted.    

Toetuse maksimaalne suurus ühe projekti kohta on üks miljon eurot käibemaksuga. Toetuse maksimaalne osakaal on 70% abikõlblikest kuludest ning projekti omafinantseeringu minimaalne osakaal 30% abikõlblikest kuludest. Taotlusvooru eelarve on 3 602 557 eurot. 

Toetust jagame Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest, voor jääb avatuks kuni eelarvevahendite ammendumiseni. Taotluste esitamine toimub  e-toetuste keskkonnas.  

Toetuse infopäev toimub 25. aprillil 2024 kell 13.00-15.00 Teamsi keskkonnas. Palume osalemisest teada anda hiljemalt 23. aprilliks SIIN. Infopäeval osalemise lingi saadame Teile meilile hiljemalt üritusele eelneval päeval. Infopäev salvestatakse. 

Täpsemalt leiab toetuse kohta infot KIKi kodulehelt

Kontakt