Toetatakse tegevusi järgmistel aladel:
- Maandamiskavas avalikustatud üleujutusega seotud riskipiirkonnas:
- Üleujutusega seotud riskipiirkonnast välja jäävad alad, kus tehtavad tegevused vähendavad üleujutusega seotud riske üleujutusega seotud riskipiirkondades.
Toetust antakse järgmistele tegevustele:
1) kaitsetammide (sh paisu või kaldakindlustuse sh ajutiste veetõkkeseinte soetamine) või kaitsevallide rajamine või eemaldamine;
2) olemasolevate kaitserajatiste rekonstrueerimine;
3) kraavide rekonstrueerimine määratud riskipiirkonnas olulise kahjuliku mõjuga üleujutuse liigi põhjustatavate kahjude leevendamiseks;
4) kuivendatud alade veerežiimi taastamine;
5) veekogude tervendamine (setete, taimestiku ja voolutakistuste eemaldamine vms);
6) lammialade säilitamine ja taastamine, sh poollooduslike koosluste taastamine (nt lamminiitude võsast puhastamine);
7) jõe sootide taasavamine;
8) muud ehituslikud tegevused, mis on vajalikud veevarustuse, kanalisatsiooni ja elektrisüsteemide kaitseks.
Punktides 1–7 loetletud ehituslikest tegevustest toetatakse selliseid sobivaid lahendusi, mille mõju piirkonnas on suurim võrreldes investeeringu maksumusega. Ehituslike lahenduste alternatiivide võrdluses peab taotleja võtma arvesse investeeringu maksumust, ekspluatatsioonikulusid ning tehniliste lahenduste rakendamise mõjusid, sealhulgas mõju inimese tervisele, keskkonnale, kultuuriväärtusele ja majandustegevusele ning seda, kui suurele hulgale elanikele tegevus mõju avaldab.
Toetust ei anta
1) viibekraavide, viibetiikide, imbkraavide, imbkaevude, imbväljakute, puhveralade, tehismärgalade rajamine vee kinni pidamiseks ning imbumise soodustamiseks;
2) ühisvoolse kanalisatsioonisüsteemi rekonstrueerimine lahkvoolseks;
3) lahkvoolse kanalisatsioonisüsteemi rajamine;
4) ühisvoolse kanalisatsioonisüsteemi likvideerimine või korrastamine, sh töödega seotud teekatte taastamine;
5) ühisveevärgi rajamine ja rekonstrueerimine;
6) tuletõrje veevarustuse rajamine, v.a juhul, kui tuletõrje veevõtuks kasutatakse sadevett;
7) kanalisatsioonisüsteemide, mis teenindavad hoonestamata kinnistuid, rajamine või rekonstrueerimine.
Samuti ei anta toetust tegevustele, mis on toodud kliimaministri määruses 31.08.2023 nr 53 "Kombineeritud sademeveesüsteemide, sealhulgas lahkvoolsete sademeveesüsteemide rajamiseks toetuse andmise tingimused ja kord perioodil 2021-2027".
- tehislikud sademeveemahutid äravoolu ühtlustamiseks;
- vihmaaiad;
- taimestiku kattega ribad teede ja autoparklate ümbrusesse ning muude madala veeläbilaskvusega kohtade ümber sademevee kogumiseks ning imbumise soodustamiseks;
- vett läbilaskvate katendite kasutamine tehispindadel imbumise soodustamiseks;
- viibekraavid või viibetiigid;
- imbkraavid vee kinni pidamiseks ning imbumise soodustamiseks;
- imbväljakud või imbkaevud;
- tehismärgalad;
- sademevee puhastamise rajatised;
- lahkvoolne kanalisatsioon.
Nendeks tegevusteks saab toetutust küsida siit Kombineeritud sademeveesüsteemid | Keskkonnainvesteeringute keskus (kik.ee)
Toetust ei anta tegevustele, mis on kliimaministri 21.03.2024 määruse nr 21 „Kliimamuutuse leevendamise ja sellega kohanemise tegevuste ja kavade koostamise toetuse andmise tingimused ja kord perioodil 2021–2027“ alusel rahastatavad tegevustele:
1) kohaliku omavalitsuse kliima-ja energiakava koostamine, muu arengudokumendi või maakonna arengustrateegia täiendamine kliimamuutuste leevendamise ja kliimamuutustega kohanemise osas koos avalikkuse kaasamise ja teavitamisega;
2) elurikkuse suurendamiseks linna rohestamiskava koostamine, muu arengudokumendi või maakonna arengustrateegia täiendamine, arvestades rohestamiskava eesmärkidega, koos avalikkuse kaasamise ja teavitamisega;
3) kliimamuutuste leevendamise ja kliimamuutustega kohanemisega seotud teavitustegevused vastavalt punktides 1 ja 2 viidatud arengudokumentides kavandatule;
4) rohelise taristu rajamine, elurikkuse suurendamise projektide ellu viimine või muu kliimamuutustega kohanemise lahenduse ellu viimine vastavalt punktides 1 ja 2 viidatud arengudokumentides kavandatule.
Nendeks tegevusteks saab toetutust küsida siitKliima- ja energiakavade koostamine ning linnade elurikkuse parandamine | Keskkonnainvesteeringute keskus (kik.ee)
Toetust antakse kliimaministri 06.03.2024 määruse nr 13 alusel, mille leiab koos seletuskirjaga parempoolsest paneelist.
Toetust võib taotleda:
- kohaliku omavalitsuse üksus;
- kohaliku omavalitsuse üksuste liit;
- kohaliku omavalitsuse asutus või selle hallatav asutus;
- maakondlik omavalitsusliit või arenduskeskus;
- Ehituslikeks tegevusteks, mis on vajalikud veevarustuse, kanalisatsiooni ja elektrisüsteemide kaitseks saavad taotleda toetust ka ühele või mitmele kohaliku omavalitsuse üksusele vähemalt 51% kuuluvad vee-ettevõtjad. NB! Antud toetus on vähese tähtsusega abi üldist majandushuvi pakkuvaid teenuseid osutavatele ettevõtjatele.
Taotlusvooru eelarve on 3 602 557,00 eurot.
Toetuse maksimaalne osakaal on 70% abikõlblikest kuludest ning projekti omafinantseeringu minimaalne osakaal on 30% abikõlblikest kuludest.
Taotlusi saab esitada e-toetuse keskkonna kaudu hiljemalt 12. aprillist jooksvalt kuni eelarve täitumiseni, millest teavitatakse KIKi kodulehel. Taotlemisega seotud dokumendid leiab parempoolsest paneelist.