Skip to content
Vaegnägijatele

Elektriautode ja kastirataste ostutoetust jagub veel!

Toetus/taotlusvoor
Foto: Pexels

Veebruaris avatud nullheitega sõidukite ostutoetus on endiselt avatud ja KIK ootab kõiki huvilisi toetust taotlema. Toetus on avatud kuni eelarvete täitumiseni, kuid hetkel toetusraha jagub.

KIKi nullheitega sõidukite ostutoetusega tegelev projektikoordinaator Maris Salin sõnab, et kui mõte on vargsi liikunud elektriauto või kastiratta soetamise peale, siis on ehk puhkuste aeg rahulikum ja sobilikum sellega tegelemiseks. „Hetkel toetusraha veel jagub ning valiku sõiduki soetamise tegemiseks võib teha kaalutletult ja rahulikult.”

Salin jätkab, et paraku on KIKini jõudnud sõnumid, et toetusraha on kohe-kohe lõppemas ning ost tuleb teha kiiresti. “Võimalik, et selles on süüdi ka mõne aasta tagune toetus, kus jagasime raha ära minutitega ning see legend elab veel oma elu. Vahe on see, et sellel korral on meil märksa suurem eelarve ning anname toetust pärast sõiduki ostu, mitte ei broneeri seda ette,“ selgitab ta.

Hetkel toetusraha veel jagub ning valiku sõiduki soetamise tegemiseks võib teha kaalutletult ja rahulikult. Sellel korral on meil märksa suurem eelarve ning anname toetust pärast sõiduki ostu, mitte ei broneeri seda ette. 

KIKi projektikoordinaator Maris Salin

“Samuti tasuks enne ostu tegemist KIKi kodulehel veenduda, et antud sõiduk kvalifitseerub toetatava alla. Kahjuks on meieni jõudnud taotlusi, mida me rahuldada ei saa, kuna tingimustega pole otse allikast tutvutud, vaid usaldatud kellegi teise nõuannet. Kui tekib kahtlus või on täpsustavaid küsimusi, tasub alati esmalt KIKi poole pöörduda,“ julgustab Salin taotlejaid KIKiga suhtlema.

3. juuli 2023 seisuga on KIK toetanud 140 elektriauto ostu, millest eraisikutele on läinud 67 ja ettevõtetele 73. Kastirattaid on kokku toetuse abiga soetatud 80 – eraisikud on ostnud 38 ratast ja ettevõtted 42. Toetust saanud ettevõtetega, kes on soetanud auto, saab KIKi kodulehel tutvuda siin ja ettevõtetega, kes soetanud kastiga ratta, saab tutvuda siin.

KIK jagab toetust kuni eelarve täitumiseni. Juuli alguse seisuga on eraisikute nullheitega autode ostutoetuse eelarve jääk 3 295 000 eurot ning ettevõtetel 3 351 000 eurot. Kastiga jalgratta ostutoetuse eraisikutele mõeldud eelarve jääk on 321 754 eurot ning ettevõtetel 325 527 eurot. Eelarve seisu kajastamisel on arvestatud nii juba toetust saanud projektide andmetega kui ka hindamisel olevatega. Taotlusi saab esitada e-toetuse keskkonnas. Täpsemalt näeb jooksvalt eelarve seisu KIKi kodulehelt. KIK vaatab taotlust üle maksimaalselt 70 päeva ja seda tehakse nende laekumise järjekorras. 
 

Peamised tingimused

 • Toetatakse uute täiselektriliste M1 ja N1 kategooria autode (sõiduautod ja väikekaubikud) ja täiendava elektrilise jõuallikaga kastiga jalgrataste ostu. Sõidukid võivad olla ka vesiniku kütuseelemendiga. Autod võivad olla ostetud ka liisingut kasutades.
 • Toetuse summa auto kohta on 4000 eurot. Kastiga ratta toetus on 50% ostuhinnast, kuid mitte rohkem kui 1000 eurot. 
 • Toetatava sõiduauto hind võib olla kuni 60 000 eurot ja kaubiku hind kuni 80 000 eurot käibemaksuta. Vesinikuautodele hinnapiiri pole.
 • Taotlejad võivad olla Eestis registreeritud juriidilised isikud ning Eesti isikukoodi omavad füüsilised isikud. Autodele ei saa toetust taotleda automüüjad ning riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused. Avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja põhiseaduslikud institutsioonid ning valla või linna ametiasutuste hallatavad asutused saavad toetust taotleda ka autodele. Piirang kastiratastele ei laiene.
 • Toetust saab taotleda uuele sõidukile kahe kuu jooksul peale sõiduki ostmist ja kätte saamist ning auto puhul peale auto esmast registreerimist Transpordiameti registris. Ostmine, registreerimine ja sõiduki valdusse saamine ei tohi olla toimunud enne meetme määruse jõustumist (6.02.2023).
 • Elektrisõiduk peab olema kasutuses vähemalt neli aastat, liikuma peamiselt Eestis ja auto laadimiseks tuleb kasutada taastuvenergiat.
 • Kastiga ratas peab olema täiendava elektrilise jõuallikaga jalgratas liiklusseaduse tähenduses ja mootori võimsus ei tohi olla üle 250W. Kastiga rattal peab olema pikendatud jalgratta raami osana tootja poolt ehitatud kast või alus, mis on mõeldud vähemalt 40 kg asjade või inimeste veoks, kastiga ratas ei ole laiem kui 900 mm ja on varustatud läbisõidumõõdikuga.
 • Maksimaalselt toetatakse 15 auto ja 15 kastiga ratta ostmist ühe ettevõtjast taotleja kohta (koos temaga seotud ettevõtjatega). Füüsiline isik võib taotleda toetust ühe auto ja ühe elektrilise kastiga jalgratta soetamiseks.
 • Toetuse saamiseks tuleb auto soetada Transpordiameti või Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu (AMTEL) tunnustatud automüüjalt või soetatud Euroopa majanduspiirkonna riigist või Šveitsist sõidukite valmistajalt, selle ametlikult esindajalt või valmistaja või ametliku esindaja poolt tunnustatud edasimüüjalt. Kastiga ratas tuleb osta rataste müügiga tegelevalt ettevõtjalt.
 • Taotluse juurde tuleb esitada sõiduki ostudokumendid.
 • Kõik tingimused leiab KIKi kodulehelt siit.

Toetust antakse Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemissüsteemi enampakkumistuludest ning toetusmeetme töötas koos KIKiga välja Kliimaministeerium.

Kontakt
Kati Raudsaar

Kati Raudsaar

Pressiinfo

Täpsem info toetuse kohta