Skip to content
Vaegnägijatele

Avaneb toetus Eesti rohelahenduste eksportimiseks arenguriikidesse

Toetus/taotlusvoor
Päikeseenergial toimiv toidukuivati Foto: Nordic Solardry OÜ/PäikesEST

KIK ja Kliimaministeerium kutsuvad alates 5. jaanuarist rohetehnoloogiaga tegelevaid asutusi küsima toetust projektidele, mis aitavad kaasa arenguriikides kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele. Riik on seni toetanud arenguriikides 27 projekti ligi 4,2 miljoni euroga. Sellel korral toetatakse rohelahendusi ligi 950 000 euroga. 

KIKi arenguriikide projektikoordinaatori Ööle Jansoni sõnul aitavad Eestis välja töötatud ideed juba puhastada vett Keenias, edendada veekogude ja metsa seiret Ukrainas ja suurendada toidujulgeolekut Ugandas, Keenias ja Gruusias. „See toetus on väga oluline ka Eesti ettevõtetele, kes saavad viia oma tehnoloogia uutele turgudele ja anda panuse kliimamuutuste leevendamisesse,” lisab Janson.

KIK ootab taotlusvooru projekte, mis aitavad kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele Armeenias, Botswanas, Gruusias, Kosovos, Moldovas, Ukrainas, Keenias, Põhja-Makedoonias, Tansaanias, Rwandas, Ugandas ja Namiibias.

Taotlused on oodatud kõikides valdkondades, mis aitavad kaasa riigi kliimaeesmärkide täitmisele ja mis lähtuvad OECD metoodikast ehk Rio markeritest.

Taotlusvooru eelarve on 947 300 eurot. Ühe projekti toetus on minimaalselt 30 000 eurot ja maksimaalselt 200 000 eurot. Projekti kestvus võib olla kuni 36 kuud. Taotlejad võivad olla kõik Eestis registreeritud juriidilised isikud. 

Taotlusi saab esitada e-toetuse keskkonnas 11. märtsil kella 17-ni. Taotlusvooru infopäev toimub 19. jaanuaril kell 10.00 veebi teel. Lisainfot toetuse ja infopäeva kohta leiab KIKi kodulehelt.

Taustainfo

Lääneriigid on liigse tarbimisega kliimamuutuste peamised põhjustajad, samas kui arenguriigid kannatavad nende tõttu kõige enam. Lisaks Eesti pingutustele kliimaeesmärkide täitmiseks oleme Pariisi leppega lubanud kliimamuutuste leevendamisel toetada ka arenguriike.

Alates 2019. aastast on KIK ja Kliimaministeerium toetanud arenguriikides 27 projekti ligi 4,2 miljoni euroga. Toetatavaid tegevusi on olnud erinevates riikides nagu Keenia, Bangladesh, Grenada, Gruusia, Costa Rica, Namiibia, Kasahstan, Tansaania, Rwanda, Ukraina, Lõuna-Aafrika Vabariik jt. Näiteks Eesti Maaülikool töötab välja ja paigaldab uudsel tehnoloogial põhineva puidust moodulmaja Ukrainasse, eAgronom piloteerib Tansaanias süsinikukrediidi programmi ja Eesti Kunstiakadeemia aitab Keenia rõivatööstuses vähendada tekstiilijäätmete hulka.

Kõik toetust saanud projektid leiab KIKi kodulehelt siit.

Vahendid arenguriikide toetamiseks tulevad heitkogustega kauplemise enampakkumistuludest ja laekuvad riigi eelarvestrateegia 2023-2026 meetmesse „Eesti panus rahvusvahelisse kliimakoostöösse“.

 

Päikeseenergial toimiv toidukuivati
MTÜ Mondo projekt - Päikeseenergial toimiv toidukuivati, mis aitab suurendada toidujulgeolekut Keenias, Ugandas ja Gruusias. Foto: Nordic Solardry OÜ/PäikesEST

Kontakt

Pressikontakt

Toetuse info