Kalanduse programm
Toetame erinevaid kalandusalaseid tegevusi.
2024. aasta kalanduse programmi taotlusvoor on suletud ja taotlused on hindamises. Taotlusvoor toimus 11.03.2024 - 15.04.2024 kell 17.00.
Toetust sai taotleda kalandusalaste uuringute läbiviimiseks, kudealade või elupaikade taastamiseks, harrastuskalapüügi taristu arendamiseks, oluliste kalaliikide asustamiseks, järelevalve, koostöö ja teadlikkuse projektide läbiviimiseks.
Kalanduse programmi eesmärk on saavutada tasakaal kalavarude kaitse ja kasutamise vahel ning tagada looduslik mitmekesisus, kalavarude pikaajaline säilimine ning luua püügivõimalus nii kutselistele kui ka harrastuskalastajatele. Kalavarude all peetakse silmas ka agarikuvarusid.
Toetust saab taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel.
Kes saavad toetust taotleda?
Kalanduse programmist saavad toetust taotleda kohalikud omavalitsused, äriühingud, mittetulundusühingud, sihtasutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja füüsilisest isikust ettevõtjad.
Mida toetame?
Toetame erinevaid kalandusalaseid tegevusi. Toetust anname keskkonnaministri määruse 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ (edaspidi määruse) alusel. Kalanduse programmi toetatavad tegevused on loetletud § 20 ning programmi eritingimused § 21. Igas voorus avame taotluste esitamiseks ainult teatud tegevused.
Kalanduse programmi 2024. taotlusvoorus toetatavad tegevused ja tingimused:
Kalandusuuringute alamprogrammist toetame:
- Valdkonna arengusuundade otsustamiseks vajalike kalandusprognooside tegemist ning muid valdkonnaga seotud uuringuid, et seada ja viia ellu arengu- ja tegevuskavade eesmärke. Toetuse maksimaalne suurus ühe projekti kohta on 60 000 eurot.
Vee-elustiku ökoloogilise seisundi parandamise alamprogrammist toetame:
Kalavarude suurendamiseks ja kaitseks kudealade või elupaikade loomist, taastamist. Tegevuse osas toetatakse paisude likvideerimist või looduslähedase kalapääsu ehitust koos veetaseme olulise langetamisega paisjärves. Veetaseme oluline langetamine on eelnevast paisutustasemest vähemalt 30% madalam tase.
- Riiklikku kaitset vajavate ja ohustatud kalaliikide kaitset ja kalavarude taastootmise programmis nimetatud prioriteetsete kalaliikide ning harrastuskalapüügiks oluliste kalaliikide asustamist või taasasustamist.
Kalanduse arendusprojektide alamprogrammist toetame:
- Kalanduse valdkonna arengudokumentide ning tegevus- ja majandamiskavade koostamist.
- Kalapüügivõistluste, seminaride, koolituste, õpitubade ja teabepäevade korraldamist. Kalapüügivõistluste puhul toetatakse Eestis korraldatavaid rahvusvahelisi võistlusi ja võistlustel osalemise puhul toetatakse Eesti (koondise) esindamist tiitlivõistlustel. Eelvoorusid ei toetata. Laagrite läbiviimist toetame ühikhinna alusel, osaleja kohta 30 eurot päevas.
- Kalavarude kasutamisega seotud andmete ning teabe kogumist ja avaldamist.
- Kalandusliitude osalemist rahvusvahelises kalanduskoostöös ja rahvusvaheliste kalandusürituste korraldamist Eestis. Antud tegevuse puhul toetatakse Eestis korraldatavaid rahvusvahelisi võistlusi.
- Keskkonnasäästlikku harrastuskalapüüki toetava taristu (näiteks juurdepääsuteede, paadisildade, vettelaskmis- ja parkimiskohtade, püügiplatvormide, teavitustahvlite) arendamist avalikes huvides toetatakse vaid juhul, kui arendatav taristu asub riigi- või munitsipaalmaal.
- Innovaatilisi kalanduse arendusprojekte.
Kalavarude kaitse ja järelevalve alamprogrammist toetame
- kalapüügi ning sellega seotud tegevuse järelevalve korraldamist
Taotluse sisestamisel tuleb e-toetuse keskkonnas valida vastav taotlusvorm. Lähtuvalt kalanduse alamprogrammidest on loodud järgmised taotlusvormid:
- Keskkonnaprogrammi kalandusalased arendusprojektid ja järelevalve 2024
- Keskkonnaprogrammi kalandusuuringud 2024
- Keskkonnaprogrammi kalanduse vee-elustiku ökoloogilise seisundi parandamine 2024
Kalandusalaste laagrite läbiviimist toetame lihtsustatud korras, ühikhinna alusel, osaleja kohta 30 eurot/päev. Taotlusele tuleb lisada võimalikult täpne laagri tegevus- ja ajakava, milles on ära toodud laagri korraldus (milliseid teemasid käsitletakse, kes viib läbi kalandusalast õpet, teemade juhendajad jne). Samuti lisada taotlusele eelarve kalkulatsioon, millest selgub kulude sisu ja summade kujunemine ning osalustasu suurus. Eelarves tuleb valida - Kulude tingimused: Kulud on hüvitatavad standardiseeritud ühikuhindade alusel ning sisestada projekti maksumus ja ühikhind.
Toetus makstakse välja ühikhinna alusel arvestades laagris osalejate arvu ja väljamaksel ei ole vaja esitada kuludokumente. Kulud peavad olema kajastatud toetuse saaja raamatupidamises.
Püügiandmete esitamiseks seadmete soetamist sel korral ei toetata.
Olulised muudatused, millega taotluse esitamisel arvestada.
- Määruses on täpsustatud üldkulude mõistet (määruse § 15 lõige (31).
Kui suur on vooru eelarve?
Vooru eelarve on 600 000 eurot.
Kui suur on toetus?
Toetuse osakaal sõltuvalt taotlejast on järgmine:
- äriühingutel kuni 50% (sõltuvalt riigiabi liigist, vt vähese tähtsusega abi tingimused);
- kohalikel omavalitsustel kuni 80%;
- mittetulundusühingutel ja sihtasutustel kuni 100%;
- avalik-õiguslikul juriidilisel isikul (sh kõrgharidusasutused) kuni 80%.
Kuidas taotleda?
Taotlemine toimub e-toetuse keskkonna kaudu. Taotluse esitamise juhendit näeb siit, e-toetuse keskkonna tutvustavat videot siit. E-toetuste keskkonnas on olemas vastav taotluse vorm. Täidetud taotlus koos nõutud dokumentidega esitatakse KIKile hiljemalt taotluse esitamise tähtpäevaks esindusõigusliku isiku poolt.
Kui kaua võib projekt kesta?
Tegevustega on lubatud alustada taotlusvooru väljakuulutamise päevast, samas tuleb arvestada taotluse mitterahuldamise võimalusega. Projekti maksimaalne kestus on 24 kuud taotluse rahuldamise otsuse tegemisest alates. Taotluse koostamisel ja tegevuste planeerimisel võib arvestada, et 24 kuud täitub maikuus 2026. a. Uuringute puhul on abikõlblikkuse periood kuni 36 kuud.
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKis projektide hindamine ja rahastamine. Täpsed nõuded tulenevad iga toetuse ja rahastusallika õigusaktidest, rahastusotsusest ning KIKi kehtestatud nõuetest.
Taotluse menetlemine koosneb järgmistest etappidest:
- taotluse vastuvõtmine
- taotleja ja taotluse vastavuse kontroll
- taotluse sisuline hindamine
- otsus, kas taotlust rahastatakse või mitte
Taotluse menetlemine on pikemaajaline protsess, mis võib alates taotluste esitamise tähtpäevast aega võtta kuni 3 kuud.
Taotluse vastavust kontrollib KIKi projektikoordinaator, kes puuduste korral saadab taotlejale päringu ja annab parandamiseks tähtaja.
Vajadusel lisandub taotleja finantsvastavuse kontroll. Pärast taotluste esitamist koostab KIK valimi finantshindamisele minevate projektide kohta ja taotleja peab juurde esitama dokumendid oma majandusnäitajate kohta.
Kui taotlus ei läbi vastavuse kontrolli, tunnistatakse see mittevastavaks. Vastavuse kontrolli läbinud taotlus suunatakse edasi sisulisse hindamisse. Taotluse sisu hindab töörühm, mille liikmeteks on valdavalt kliimaministeeriumi haldusala ja KIKi eksperdid.
Töörühm hindab taotluseid hindamiskriteeriumide alusel ning seab need paremusjärjestusse. Arvestades taotlusvooru eelarvet teeb KIK taotluse rahuldamise või rahuldamata jätmise otsuse.
Siit leiad KIKi kodulehelt elluviimise üldised juhised.
NB! Täpsed toetuse andmise nõuded tulenevad keskkonnaministri määrusest nr 10 ja taotluse rahuldamise otsusest.
Taotluse rahuldamise otsus ja seal toodud tingimused on projekti elluviimise alus. Soovitame otsuse põhjalikult läbi lugeda, kuna see täpsustab toetuse kasutamise tingimusi teie projekti elluviimisel.
Selle toetusega seotud projekti elluviimiseks vajalikud materjalid leiad siit lehe paremalt poolt.
Püügiandmete esitamiseks seadmete soetamist toetatakse ühikhinna alusel, ainult seadmega seotud kulude katmiseks. Soetatav seade peab vastama vähemalt operatsioonisüsteemi tüübile Android 11 või Apple iOS 15.3.
Seadme soetamisel tuleb arvestada, et toetuse abikõlblikkuse periood algab taotlusvooru avamisest ning toetus väljamaksmisel tuleb esitada kuludokument (arve) ja lõpparuanne.
Toetuse abikõlblikkuse periood algab taotlusvooru avamisest ja lõpeb 24 kuu möödumisel taotluse rahuldamise otsuse tegemisest. Uuringute, arendustööde ja inventuuride puhul on abikõlblikkuse periood kuni 36 kuud. Põhjendatud juhtudel võib abikõlblikkuse perioodi pikendada.
Projekti elluviimine koosneb:
- vajadusel maksete prognoosi esitamisest
- vajadusel hangete läbiviimisest
- kuludokumentide esitamisest
- lõpparuande esitamisest
Enne projekti tööde tegemist võib KIK ettemaksena maksta kuni 50% toetuse kogusummast, kui see on kooskõlas projekti tegevuste olemusega. Vahemaksed teeb KIK pärast seda, kui toetuse saaja või töö tegija on kulud teinud ja dokumentaalselt tõestanud. Lõppmakse minimaalne suurus on 20% toetuse summast. Lõppmakse teeb KIK pärast kõikide projekti tegevuste ja tulemite nõuetekohast tõendavate dokumentide esitamist ja projekti lõpparuande heakskiitmist.
Enne viimast makset esitage projekti lõpparuanne. KIK peab lõpparuande heaks kiitma ja kinnitama enne, kui viimase makse aktsepteerib.
Keskkonnaprogrammi lõpparuande kohustuslikud lisad leiate siit.
NB! KIKil on õigus küsida kõiki täiendavaid dokumente, mis tõendavad töö tegemist, kulu tekkimist ja tasumist.
Kuludokumendid esitage e-toetuse keskkonna kaudu. Maksetaotluse sisestamisel on abiks väljade juures olev abiinfo. Sõltuvalt toetuse andmise tingimustest on võimalik toetust maksta ettemaksena, väljamaksena täielikult tasutud kuludokumendi alusel või väljamaksena osaliselt tasutud kuludokumendi alusel.
Kuludokumentide, ettemaksetaotluse ja ettemakse kasutamise tõendamise menetlemise aeg on kuni 30 kalendripäeva nõuetele vastava dokumendi e-toetuses esitamisest arvates. Kui esitatud dokumendid ei vasta nõuetele, võtab KIKi projektikoordinaator teiega e-toetuse postkasti kaudu ühendust ja teavitab teid puudustest. Kirja näete e-toetuse keskkonda sisse logides. Kuludokumentide menetlemise aeg pikeneb selle võrra, kui kaua dokumente parandate.
Riigikassa maksab toetuse välja toetuse saajale või töövõtjale.
Taotluse juurde tuleb esitada üks indikatiivne hinnapakkumus võimalikult tarnijalt või teenuse pakkujalt, mis selgitab eelarve kujunemist. Peale positiivse rahastamisotsuse saamist projekti elluviimise käigus tuleb vajadusel läbi viia hanked, palun tutvu keskkonnaministri määrus nr 10 § 41.
Kõik toetuse saajad peavad kulude tegemisel järgima riigihangete seaduse §-s 3 sätestatud üldpõhimõtteid ning olema suutelised nende põhimõtete järgimist veenvalt dokumentaalselt tõendama. Palun tutvuge hanke läbiviimise juhisega. Juhis hanke läbiviimiseks RHS § 3 alusel.
Ehitustööde, kaupade ja teenuste hankimisel järgige riigihangete seadust (RHS). Mittehankijana järgige RHS §-is 3 kirjeldatud üldpõhimõtteid.
KIKil on õigus kontrollida hankedokumente enne hanke välja kuulutamist, sellest teavitatakse toetuse saajat taotluse rahuldamise otsuses. Kui teete hanke riigihangete registris, esitage enne hanketeate avaldamist KIKile üle vaatamiseks hanke alusdokumentide eelnõud. Selleks lisage KIKi projektikoordinaator riigihangete registris vastava hanke juurde kui „vaatleja“.
Hankeleping sisestage kohe pärast sõlmimist e-toetuse keskkonda. KIK kontrollib hanke õiguspärasust. Juhise toetuse saajale hankelepingu korrektseks täitmiseks leiad siit.
Projekti muudatused
Kui projekti elluviimise käigus tekib vajadus projekti tegevuste, kestuse või muude muudatuste sisseviimiseks, siis pöörduge E-toetuse keskkonnas projekti postkasti kaudu viivitamata KIKi projektikoordinaatori poole. Enne hankelepingu muutmist esitage KIKile üle vaatamiseks muudatuse eelnõu.