Toetuse taotlemine
Taotlus tuleb esitada e-toetuse keskkonnas.
Tulenevalt Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammist on eesmärk vähemalt 40% toetustest suunata Tallinna ja Tartu piirkonnast väljapoole. Seetõttu tuleb taotluse esitamiseks valida õige nimetusega voor:
Toetame tegevusi, mis:
Vältides või vähendades toidujäätmete teket on võimalik vähendada toodetava toidu, kasutatava energia, vee, väetiste ja põllumajandusmaa hulka. Kokkuhoid tuleb ka toidu ja jäätmete transpordilt ning jäätmekäitluselt.
Toetame projekte, mis loovad või arendavad platvorme ja süsteeme, mis võimaldavad tarbijatel ja ettevõtetel annetada või ümber jaotada toitu, mis muidu läheks raisku. Näiteks toetame toidujagamiskappe, kohalike toidupankadega või kirikutega seotud toidujagamisalgatusi ja veebiplatvorme. Samuti toetame nutikaid lahendusi toitlustussektorile ja kaubandusele toidujäätmete tekke vähendamiseks, sh ülejääva toidu suunamiseks annetustesse ja/või toidujagamisalgatustele.
Ühe projekti maksimaalne toetus on 200 000 eurot ja minimaalne toetus 10 000 eurot
Pakendite kasutamine on suurenevas trendis, selle pidurdamiseks ning pakendite keskkonnamõju vähendamiseks on vajalik teha investeeringuid pakendite disaini ja tootmisse, sh parandada pakendite ringlussevõetavust. Toetust antakse ettevõtetele, kes kasutavad pakendeid oma toote turule laskmiseks.
Toetame näiteks seda, kui ettevõte soovib välja vahetada pakendiliinid või selle osad, et võtta kasutusele või asendada olemasolevad komposiitsed pakendimaterjalid ringlussevõetavate pakendite või pakkematerjalidega (tegevusteks võivad olla uute pakendamisseadmete soetamine või väljavahetamine, täiendamine ja tehnoloogiate uuendamine). Kui uue pakendidisaini loomisega seotud kulud on tervikliku projekti osa, siis toetatakse ka pakendidisaini.
Ühe projekti maksimaalne toetus on 500 000 eurot ja minimaalne toetus 50 000 eurot.
Toetame projekte, mis aitavad luua ja laiendada korduskasutuspakendite süsteeme ning muuta need tarbijate ja ettevõtete jaoks mugavaks ja atraktiivseks.
Projektid peavad olema suunatud ühekordselt kasutatavate pakendite asendamisele korduskasutuspakenditega. Toetame investeeringuid korduskasutuspakendite tagastamisesse ja logistikataristu arendamisse (sh nendega seotud IT-arendused ja pesuliinide paigaldus). Selle eesmärgi saavutamisele aitab kaasa korralik ja toimiv süsteem pakendite pesemiseks ja laiali jagamiseks ning logistika tagasivõtuks, mis on kasutajale mugav ning millel on tagastamise stiimul.
Ühe projekti maksimaalne toetus on 2 000 000 eurot ja minimaalne toetus 50 000 eurot.
Toetust võivad taotleda ja projekti partnerid olla:
1) kohalik omavalitsus või omavalitsusliit;
2) kohaliku omavalitsuse asutus või selle hallatav asutus;
3) äriühing;
4) mittetulundusühing;
5) sihtasutus.
Toetust ei anta suurettevõtjatele ning toidujäätmete vähendamise või vältimise tegevuse puhul ei anta toetust taotlejale, kelle tegevusala vastab Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatori (EMTAK) järgmistele koodidele: töötlev tööstus jagu C, alajagu 10–11.
Toetuse osakaal
Toetuse osakaal abikõlblikest kuludest on keskmiselt 47,93%. Toetuse osakaalu arvutamise juures arvestatakse projekti elluviimise asukohta, elluviija suurust ja abiliiki, mille alusel toetust küsitakse.
Projekte kogumaksumusega kuni 200 000 eurot toetatakse kindlasummalise makse alusel.
Mis on kindlasummaline makse?
Tegemist on lihtsustatud kulude hüvitamise viisiga. Taotluse esitamisel tuleb lisada võrreldavad hinnapakkumised ja projekti eelarve, mille alusel selgub projekti kogumaksumus ja toetuse summa. Toetus makstakse välja, kui otsuses nimetatud projekti tulemus on saavutatud ja see on tõendatud. Seda, kui palju tulemuse saavutamiseks tehtud tegevused tegelikult maksma läksid, toetuse maksmisel enam ei kontrollita. Oluline on silmas pidada, et tulemuse saavutamata jäämise korral toetust välja ei maksta ja projekti kallinemine tuleb toetuse saajal ise katta.
Kindlasummalisest maksest räägib täpsemini jurist Jaanika Vilde Kohalike kliima- ja energiakavade koostamise ning linnade elurikkuse suurendamise infopäeva salvestuses.
Klõpsa pildile, et näha suuremalt: