Atmosfääriõhu kaitse programm
Toetame mürast tingitud häiringu vähendamiseks mürakaartide koostamist.
Taotlusvoor on suletud ja taotlused on hindamisel. Sel aastal toimus atmosfääriõhu kaitse programmis üks taotlusvoor.
Atmosfääriõhu kaitse programmi eesmärk on toetada keskkonnast tulenevate terviseriskide ohjamist ning elukvaliteedi parandamist, välisõhu kvaliteedi parandamist, kliimamuutuste tagajärgede leevendamist, välisõhus leviva müra kaardistamist ja kiirgusohutuse tagamist.
2024. aastal avatavas voorus saab toetust taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ § 18 lõikes 6 nimetatud mürast tingitud häiringu vähendamisega seotud mürakaartide koostamiseks.
NB! Atmosfääriõhu kaitse programmis korteriühistute kaugküttega liitumise toetust enam ei avata, huvi korral tuleb pöörduda EASi ja KredExi ühendorganisatsiooni poole.
Kui suur on taotlusvooru eelarve?
- Taotlusvooru eelarve on 50 000 eurot.
Mida toetame?
- Toetame kohaliku omavalitsuse mürakaartide koostamist.
Taotlusvoorus toetatakse kohaliku omavalitsuse üksuse mürakaartide koostamiseks vajalikke tegevusi, mis tulenevad atmosfääriõhu kaitse seaduse §-st 63. Välisõhu mürakaart koostatakse olulist mürahäiringut põhjustavate müraallikate ja nendest ümbritsevasse piirkonda leviva müra kohta. Välisõhu mürakaardi koostamise aluseks on müra normtaseme ületamine või elanike põhjendatud kaebuste korral tehtud mõõtmised, mis kinnitavad olulist mürahäiringut.
Kohaliku omavalitsuse mürakaartide koostamise projektide rahastamise tulemusena koostatud mürakaardid arvestavad riigisiseste piirnormidega, samuti kõikide asjakohaste oluliste müraallikatega, mis teatud piirkonda mõjutavad ning on edaspidi aluseks konkreetsete objektide müra vähendamise tegevuste planeerimisel.
Keda toetame?
- Taotlusvooru sihtgrupiks on kohalikud omavalitsused, kelle haldusterritooriumil on tuulepark või kellele on Terviseamet teinud ettepaneku mürakaardi koostamiseks.
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKis projektide hindamine ja rahastamine. Täpsed nõuded tulenevad iga toetuse ja rahastusallika õigusaktidest, rahastusotsusest ning KIKi kehtestatud nõuetest.
Taotluse menetlemine koosneb järgmistest etappidest:
- taotluse vastuvõtmine
- taotleja ja taotluse vastavuse kontroll
- taotluse sisuline hindamine
- otsus, kas taotlust rahastatakse või mitte
Taotluse menetlemine on pikemaajaline protsess, mis võib alates taotluste esitamise tähtpäevast aega võtta kuni 3 kuud.
Taotluse vastavust kontrollib KIKi projektikoordinaator, kes puuduste korral saadab taotlejale päringu ja annab parandamiseks tähtaja.
Vajadusel lisandub taotleja finantsvastavuse kontroll. Pärast taotluste esitamist koostab KIK valimi finantshindamisele minevate projektide kohta ja taotleja peab juurde esitama dokumendid oma majandusnäitajate kohta.
Kui taotlus ei läbi vastavuse kontrolli, tunnistatakse see mittevastavaks. Vastavuse kontrolli läbinud taotlus suunatakse edasi sisulisse hindamisse. Taotluse sisu hindab töörühm, mille liikmeteks on valdavalt kliimaministeeriumi haldusala eksperdid.
Töörühm hindab taotluseid hindamiskriteeriumite alusel ning seab need paremusjärjestusse. Hindamiskriteeriumid on leitavad lehe paremalt veerust Taotlemisega seotud dokumendid kaustast. Arvestades taotlusvooru eelarvet teeb KIK taotluse rahuldamise või rahuldamata jätmise otsuse.
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKi projektide elluviimine.
NB! Täpsed nõuded tulenevad keskkonnaministri määrusest nr 10 ja taotluse rahuldamise otsusest.
Taotluse rahuldamise otsus ja seal toodud tingimused on projekti elluviimise alus. Soovitame otsuse põhjalikult läbi lugeda, kuna see täpsustab toetuse kasutamise tingimusi teie projekti elluviimisel.
Toetuse abikõlblikkuse periood algab taotlusvooru avamisest ja lõpeb 24 kuu möödumisel taotluse rahuldamise otsuse tegemisest. Uuringute, arendustööde ja inventuuride puhul on abikõlblikkuse periood kuni 36 kuud. Põhjendatud juhtudel võib abikõlblikkuse perioodi pikendada.
Projekti elluviimine koosneb:
- maksete prognoosi esitamisest
- vajadusel hangete läbiviimisest
- kuludokumentide esitamisest
- lõpparuande esitamisest
Toetusega seotud projekti elluviimiseks vajalikud materjalid leiad siit lehe paremalt poolt.
Hanked
Kaupade ja teenuste hankimisel järgige riigihangete seadust (RHS). Mittehankijana järgige RHS §-is 3 kirjeldatud üldpõhimõtteid: Juhis hanke läbiviimiseks RHS § 3 alusel.
KIKil on õigus kontrollida hankedokumente enne hanke välja kuulutamist, sellest teavitatakse toetuse saajat taotluse rahuldamise otsuses. Kui teete hanke riigihangete registris, esitage enne hanketeate avaldamist KIKile üle vaatamiseks hanke alusdokumentide eelnõud. Selleks lisage KIKi projektikoordinaator riigihangete registris vastava hanke juurde kui „vaatleja“.
Hankeleping sisestage kohe pärast sõlmimist e-toetuse keskkonda. KIK kontrollib hanke õiguspärasust. Juhise toetuse saajale hankelepingu korrektseks täitmiseks leiad siit.
Projekti muudatused
Kui projekti elluviimise käigus tekib vajadus projekti tegevuste, kestuse või muude muudatuste sisseviimiseks, siis pöörduge E-toetuse keskkonnas projekti postkasti kaudu viivitamata KIKi projektikoordinaatori poole. Enne hankelepingu muutmist esitage KIKile üle vaatamiseks muudatuse eelnõu.
Kuludokumentide esitamine
Kuludokumendid esitage e-toetuse keskkonna kaudu. Maksetaotluse sisestamisel on abiks väljade juures olev abiinfo.
Kuludokumentide menetlemise aeg on kuni 30 kalendripäeva nõuetele vastava dokumendi e-toetuses esitamisest arvates. Kui esitatud dokumendid ei vasta nõuetele, võtab KIKi projektikoordinaator teiega e-toetuse postkasti kaudu ühendust ja teavitab teid puudustest. Kirja näete e-toetuse keskkonda sisse logides. Kuludokumentide menetlemise aeg pikeneb selle võrra, kui kaua dokumente parandate.
Riigikassa maksab toetuse välja toetuse saajale või töövõtjale.
Lõpparuande esitamine
Enne viimast makset esitage e-toetuse keskkonna kaudu projekti lõpparuanne. KIK peab lõpparuande heaks kiitma ja kinnitama enne, kui viimase makse aktsepteerib.
Keskkonnaprogrammi lõpparuande kohustuslikud lisad leiate siit.
NB! KIKil on õigus küsida kõiki täiendavaid dokumente, mis tõendavad töö tegemist, kulu tekkimist ja tasumist.
Kontakt
Korteriühistute katelseadmed