Vajalik aitab noortekeskused muuta noorukite jaoks põnevamaks
Noortekeskustesse saavad noored minna sõltumata oskustest, rahalistest vahenditest ja varasematest kogemustest. Väikestes kohtades on noortekeskus vahel ainus vaba aja veetmise paik väljaspool kooli. Seal saab mängida näiteks piljardit, lauajalgpalli või hoopis kokata – tegevused olenevad noortekeskuse võimalustest ja varustusest. Tartu tudengid aitavad muuta noortekeskuste tegevused noortele huvitavamaks, luues asjade rendiplatvormi ja viies läbi põnevaid töötubasid.
Üle Eesti on kokku ligi 300 noortekeskust ja noorsootööasutust, mille võimalused ja vajadused on erinevad, ka rahastus on maakonniti erinev. Paljud noortekeskused ei saa endale lubada pidevat inventari uuendamist, kuid annaksid heameelega rendile asju, mis on seisma jäänud ja igapäevaselt kasutust ei leia. Noorte ringmajanduslik ettevõte Vajalik aitab noortekeskuste vahel asju vahetada, pakub ise põnevate asjade renti ja aitab noortekeskustel üksteise kontakte leida.
Vajaliku tiimi kuuluvad kaks noorsootöö kogemusega tudengit – Tartu Ülikoolis füüsikat õppiv Katrin Käis ja Helena Aavistu, kes õpib Eesti Maaülikoolis keskkonnakorralduse- ja poliitika erialal.
Asjade rendiplatvormist kasvas rendiplatvorm noortekeskustele
Vajalik kasvas välja Katrini ideest luua üle-eestiline asjade rentimise platvorm: „Kui kodus on tarvis tööriistu või väiksemaid kodumasinaid, siis on kaks varianti – osta või laenata tuttavate käest. Ostmine on kallis ja laenamise puhul võtab palju aega inimese leidmine, kes on valmis laenama ja kellel on just see asi kodus olemas. Nii mõtlesime, et teeks üle-eestilise rentimisplatvormi, selle ideega kandideerisime ka Negavati rohekiirendisse“
Kui Vajalik oli pääsenud Negavati programmi, võtsid Helena ja Katrin vastu otsuse, et keskenduvad noortekeskustele suunatud rendiplatvormile. „Mõistsime, et sellist lahendust on noortekeskustele väga vaja. Rahalised vahendid on piirkonniti erinevad, aga väiksed renditasud on jõukohased. Nii saavad noortekeskused üle Eesti pakkuda lastele mitmekülgseid tegevusi ja huvitavaid töötubasid,“ räägib Helena idee sünnist.
„Tundsime, et kui pakume väikestes kohtades elavatele noortele rohkem võimalusi, saame nii saavutada ka rohkem sotsiaalset mõju, et rohkem noori jõuaks noortekeskustesse,“ toob Katrin välja. „Olime oma kodukohas ise väga aktiivsed noored ja haarasime kõikidest võimalustest kinni. Nüüd on meil võimalus tagasi anda ja luua uusi võimalusi väikestest kohtadest pärit noortele.“
Negavatt tõi mugavustsoonist välja
„Hetkel oleme noortekeskustes käinud nii, et võtame ühe meie renditava toote, näiteks jäätise- või popkornimasina kaasa ja teeme seal lastega ühe lõbusa töötoa, kus kõik saavad kaasa lüüa. Lisaks räägime ringmajandusest ja keskkonnast ning palume noortel näiteid tuua, mida nad juba ringmajanduslikult kodus ja noortekeskuses teevad,“ tutvustab Katrin toimunud töötubasid.
Helena sõnul tõi Negavatt neid mugavustsoonist välja: „Kui saime teada, et pääsesime kümne parima tiimi hulka, siis oli meil otsustuskoht – kas arendame oma ideed rahulikult edasi või anname endast kõik ja proovime jõuda kolmandale kohale.“ Enne finaali viis Vajaliku tiim läbi kolm töötuba väikestes Eesti noortekeskustes ja nägi, et rendiplatvormi ja töötubade lahendust on noortekeskustele väga vaja. See kogemus ja täpseks viimistletud fookus veenis žüriid, et sellise lahenduse elluviimist on vaja toetada. Kümne parima idee hulgast napsaski Vajalik soovitud 3. koha ja 3000 eurot, millega oma ideed ellu viia. „See oli väga motiveeriv tunne. Panime eesmärgi paika, andsime endast kõik ja jõudsime soovitud tulemuseni!”
Lisaks kiidab Helena Negavati kogukonda: „Negavatti jõuavad noored, kel sarnaselt meile roheteemadel silm särab.“ Kaaskonkurentidest said sõbrad ja üksteise tagasiside aitas ideid edasi arendada.
Eesti noortekeskuste võimalused on erinevad
Ühelt poolt aitab Vajalik vähendada vajadust uute asjade ostmise järele, kuid see aitab ka kasutajate maailmapilti avardada. Noored näevad juba noortekeskuses, et asjad saavad olla ringluses, ringmajandus on ka töötubade peamine teema. Helena sõnul loodavad nad, et noored võtavad koju kaasa teadmise, et asju saab rentida või laenata, kõike ei pea ostma ega omama. „Nii aitame kasvatada tulevikukodanikke, kes hoolivad keskkonnast ja suunavad seisma jäänud asjad uuele ringile.“
Hetkel keskenduvad Helena ja Katrin rohkem töötubade läbiviimisele, nii saavad nad oma ideed noorsootöötajatele tutvustada ja lastele rõõmu tuua. Ühes noortekeskuses korraldati näiteks jäätise kaunistamise töötuba, mida toetas ka Balbiino. Kohalik koolipere oli plaanist elevil ja koolis korraldati mõned tunnid ümber, et rohkem noori saaks osaleda. Lõpuks osales töötoas 20 last, kes said jäätiseid kaunistada ja süüa, jäätiseteemalisi puslesid kokku panna ja osaleda harivas keskkonnaprogrammis. „Lapsed olid töötoa üle nii õnnelikud ja tänulikud, neile väga meeldis,“ meenutab Katrin südantsoojendavat kogemust.
Noortekeskustesse liigub Vajaliku tiim ühistranspordiga, isegi väga väikestesse kohtadesse. „Eestis räägitakse palju ühistranspordi olulisusest, aga bussiühendused väikeste kohtadega ei ole head. Mõnikord oleme päeva jooksul sõitnud nelja maakonnaliini bussiga, et jõuda noortekeskusesse ja Tartusse tagasi.“
Armasta oma probleemi, mitte oma lahendust!
Tulevikus saavad kõik noortekeskused liituda rendiplatvormiga, et puuduolevaid asju laenutada ja oma esemeid rendiks pakkuda. Hetkel on rendiplatvorm testimise faasis ja eesmärk on rentimine muuta automaatseks ning esemed noortekeskuste vahel pakiautomaatidega liikuma saada. Selline lahendus on mugav ja aitab viia vabaaja veetmise vahendid keskkonnasõbralikult kõikide Eesti noorteni. Lisaks noortekeskustele on rentimisest huvitatud ka noortevahetusi korraldavad organisatsioonid, kel läheb vaja vabaajakomplekte ja lauamänge, mida saaks noortekeskustest laenutada.
Töötubade arendamisel saab Vajaliku tiim tuge NULA ühiskondlike algatuste inkubaatorist. “Parim soovitus, mis me koolitustel oleme saanud – armasta oma probleemi, mitte oma lahendust. Oleme oma töötubade formaati uuesti analüüsinud, intervjueerinud noorsootöötajaid ja kohtunud keskkonnaekspertidega, et luua töötoad, mis oleksid lastele samaaegselt kasulikud ja kaasahaaravad.” Järgmisel aastal terendab Vajalikul koostöö Lõuna-Eesti ja Pärnu noortekeskustega, et viia läbi uusi töötubasid.
Ettevõtte loomise protsessist õppisid Helena ja Katrin, et kõige tähtsam on olla püsiv ja oma eesmärgi suunas liikuda. Isegi kui on tagasilööke, siis tuleb siht silme ees hoida ja edasi minna. „Oleme õppinud oma tugevusi ja nõrkusi tundma ning õigesti kasutama,“ toob Katrin välja.
Teistele noortele, kes tahavad oma roheideega maailma muuta soovitab Helena endasse uskuda: „Usu endasse ja oma ideedesse ning ära karda kaasata teisi inimesi, neil võib olla väärtuslikke nõuandeid ja lõpliku suuna valid ikka lõpuks ise. Katrin rõhutab, et tarvis on pealehakkamist ja julgust: „Kui lähed mugavustsoonist välja, siis õpid, et uutest kogemustest saab ainult võita, kaotada pole midagi“.
Artikli autor: Elise Teemus (Keskkonnainvesteeringute Keskus)