Skip to content
Vaegnägijatele

Soojusettevõtted saavad toetust katlamajade ja torustike uuendamiseks

Toetus/taotlusvoor
Kambja katlamaja Foto: KIK

KIK avab tänasest, 1. septembrist taotlusvooru, et toetada soojusettevõtjaid kaugküttesüsteemide renoveerimisel. Taotlusvooru eelarve on 22,5 miljonit eurot.

Kliimaminister Kristen Michal toob esile, et toetusest saavad kasu kõik Eesti elanikud: „Uuendatud torude ja katlamajade kaudu jõuab keskkonnasõbralik toasoe eri paikadeni üle terve riigi. Korrastatud ja taastuvenergiat kasutavad katlamajad saavad tarbijale soojusenergiat pakkuda ka soodsama hinnaga.“

KIKi soojusmajandusega tegeleva projektikoordinaatori Kristjan Kalda sõnul aitab toetus tagada kaugküttevõrkude tõhususe ja jätkusuutlikkuse. „KIKi toel saavad need soojuse tootmisjaamad, mis hetkel toimivad fossiilkütusel või vananenud küttesüsteemidega, ümber ehitatud või asendatud uute taastuvenergia tootmisseadmetega. Nii suurendame taastuvenergia osakaalu kaugküttesektoris ja vähendame õhku paisatavate kasvuhoonegaaside kogust,“ lisab Kalda.

Toetust saab küsida kaugküttetorustike ning kaugküttesüsteemides katelde renoveerimiseks või asendamiseks taastuvenergiat kasutavate seadmetega nagu soojuspumbad, päikesekollektorid või biomassi kasutavad efektiivsed katlamajad. Pärast projekti elluviimist tuleb toetuse abil uuendatud soojuse tootmise seadmes kasutada ainult taastuvaid energiaallikaid.

Uuendatud torude ja katlamajade kaudu jõuab keskkonnasõbralik toasoe eri paikadeni üle terve riigi. Korrastatud ja taastuvenergiat kasutavad katlamajad saavad tarbijale soojusenergiat pakkuda ka soodsama hinnaga.

Kliimaminister Kristen Michal

Toetust saavad taotleda soojusettevõtjad, riigiasutused, kohaliku omavalitsuse üksused ja neile kuuluvad äriühingud või asutused. Minimaalne toetussumma projekti kohta on 20 000 eurot ja maksimaalne toetussumma miljon eurot projekti kohta. Taotlusvooru 22,5 miljoni euro suurusest kogueelarvest toetatakse soojustorustiku renoveerimist 15 miljoni euroga ning katelde renoveerimist või uute soetamist 7,5 miljoni euroga.

Taotlusi saab esitada e-toetuse keskkonnas ja taotluste esitamise tähtaeg on 30. novembril 2023 kell 17.00. Taotlusvooru infopäev toimub 20. septembril 2023 algusega kell 10 Teamsi keskkonnas. Eelregistreerimine on avatud kuni 18. septembrini. Lisainfot toetuse ja infopäeva kohta leiab KIKi kodulehelt.

Toetusraha tuleb Euroopa Regionaalarengu Fondist ja toetuse andmise tingimused töötas välja Kliimaministeerium koos Keskkonnainvesteeringute Keskusega.

Viimase 23 aasta jooksul on riik KIKi abiga erinevate rahastusallikate vahendusel soojustorustikke ehitanud ja uuendanud rohkem kui 300 kilomeetrit, mis on enam kui Tallinna ja Tartu vaheline kaugus. Lõppenud 2014-2020 rahastusperioodil panustati Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi toel ca 60 miljoni euroga 231 soojusmajanduse projekti.

Kontakt

Pressikontakt

Toetuse info