Riik toetas kaht innovaatilist rohevesiniku projekti 26,7 miljoni euroga
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) rahastas Eesti Energia AS ja Elme Messer HYDG OÜ rohevesiniku projekte 26,7 miljoni euroga. Eesti Energia võtab rohevesiniku kasutusele transpordisektoris, Elme Messer hakkab rohevesinikku tootma keemiatööstuse lähteaine tootmiseks.
„Vesiniku tervikahela pilootmeede aitab innovaatilisel sektoril ka Eestis pead tõsta ning rajada teed taastuvenergias toodetud vesiniku kasutamiseks nii tööstuses kui transpordis. Eestil on plaan toota 2030. aastaks sada protsenti aastas tarbitavast elektrist taastuvatest allikatest. Vesiniku tootmine ajal, mil taastuvenergiat on üle, sobib riigi eesmärgiga suurepäraselt kokku,“ ütles Kliimaministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Rein Vaks.
KIKi energeetika ja liikuvuse valdkonnajuhi Krisli Kõrgesaare sõnul on vesinik oluline lüli taastuvenergiale üleminekul: „Eestis on väga head tuuleolud ning tuulepargid toodavad järjest rohkem energiat, mida saab rohevesiniku tootmiseks kasutada. Lisaks aitab rohevesiniku tootmine suurendada kohalikku energiajulgeolekut ja majanduslikku sõltumatust.“
Eesti Energia koos partnerite Alexela, Enefit Greeni, GoBusi ja Hydrolocoga alustavad Purtse tuule ja päikse hübriidpargi juures rohevesiniku tootmist elektrolüüsi teel. Samuti ehitatakse Tartusse ja Pärnumaale vesinikutanklad ja vesinikvedurile teisaldatav tankla. Kasutusele võetakse viis bussi, kümme sõiduautot, veok ja vedur, mis kõik tarbivad rohevesinikku. Projekti maksumus on 27,5 miljonit, millest toetuse summa on 24,7 miljonit.
Elme Messer rajab Narva linna rohevesiniku tehase, milles toodetud rohevesinikku hakatakse kasutama keemiatööstuse lähteaine tootmisel. Tehas rajatakse võimalusega tootmismahtu tulevikus mitu korda suurendada. Projekti maksumus on 4,4 miljonit, millest toetuse summa on 1,97 miljonit.
Toetust antakse Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest, toetuse andmise tingimused töötas välja Kliimaministeerium koos Keskkonnainvesteeringute Keskusega.
KIK on ka varem toetanud vesiniku tervikahela loomist. Heitmekaubanduse kauplemissüsteemi vahenditest sai 2021. aastal Utilitas viis miljonit eurot toetust, et võtta rohevesinik kasutusele taksonduses. Projekt valmib hiljemalt 2024. aasta lõpuks. 2023. aasta detsembris said Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest neli miljonit eurot toetust Utilitase rohevesiniku transpordisektori projekt ja 16,9 miljonit eurot toetust Derivaat NH3 rohevesiniku keemiatööstuse projekt. Projektid valmivad hiljemalt 1. juunil 2026.
Kontakt
Pressikontakt