Skip to content
Vaegnägijatele

Riik asub toetama elektriautode laadimistaristu rajamist kortermajade lähedusse

Toetus/taotlusvoor
Elektriauto laadija Foto: KIK

Taristuminister Kuldar Leis esitas kooskõlastamiseks eelnõu, millega riik plaanib käivitada pilootmeetme elektriautode laadijate paigaldamiseks kortermajade lähedusse. Miljoni euro suurune toetus on suunatud korteriühistutele ja kohalikele omavalitsustele, et leida eri piirkondades just kortermajadele sobivaimad laadimislahendused.

„Eestis on täna arvel ligi 9200 elektriautot ning avalik laadimisvõrk katab praegused vajadused – keskmiselt on meil üks laadimispunkt iga kümne auto kohta,“ ütles taristuminister Kuldar Leis. „Küll aga prognoositakse, et elektriautode arv kasvab 2030. aastaks üle 30 000. Selleks tuleb hakata laadimisvõrku arendama juba täna – nii, et see püsiks kasvava nõudlusega sammu ja oleks inimestele mugav kasutada. Selleks toetamegi laadimiskohtade rajamist kortermajade lähedusse.“ 

Senine korteriühistute kogemus näitab, et kodulähedane laadimistaristu on end tõestanud kui toimiv ja kasutajasõbralik lahendus. „Rajasime koostöös Alexelaga tervikliku ja nutika laadimistaristu, mis jälgib maja energiatarbimist ning jagab ülejäävat elektrit majaelanike sõidukite laadijate vahel. Nutikas lahendus võimaldab ära kasutada seda elektrit, mida hetkel ei kasutata muuks otstarbeks. Laadimistaristut planeerides arvestasime kõigi 151 parkimiskohaga. Ühtlasi on peale laadimisvõimaluse loomist tõusnud huvi elektriautode soetamise vastu, kui olemasoleva auto kasutusaeg hakkab lõppema,“ ütles Pille 7, Tallinn korteriühistu esimees Aavo Sõrmus.

Toetust saavad taotleda korteriühistud ja kohalikud omavalitsused kõikjal Eestis, välja arvatud Tallinnas ja selle lähiümbruses ning Tartus, kus laadimistaristu rajamine on juba käimas erasektori eestvedamisel. „Riiklik tugi on vajalik seal, kus turg veel iseseisvalt ei toimi,“ põhjendas Leis. „Keskkonnasõbralikumale transpordile üleminek ei tohiks olla ainult suuremate keskuste privileeg, vaid peab olema võimalik ka väiksemates omavalitsustes üle Eesti.“ 

Kohalikud omavalitsused saavad toetusega paigaldada avalikke kiirlaadijaid, mis asuvad kuni 300 meetri kaugusel korteriühistust. Korteriühistud saavad ise valida, kas soovivad rajada avalikke, poolavalikke või privaatseid laadijaid oma kinnistule. Lisaks on eeltingimuseks, et korteriühistu teenindamiseks oleks olemas vähemalt kümme parkimiskohta.

Toetuse abil rajatakse eeldatavalt vähemalt 100 tavalaadimispunkti või 19 kiirlaadimispunkti üle Eesti. Kliimaministeeriumi hinnangul aitab meede vähendada transpordisektori kasvuhoonegaaside heidet rohkem kui 3400 tonni võrra aastas.

Investeeringud tehakse kasvuhoonegaaside lubatud heitkogustega kauplemisest saadud tulust ehk nn CO2 kvoodirahast. Meede avaneb eeldatavalt tänavu suvel ning toetused maksab välja Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Kliimaministeeriumi pressiteade, 6. juuni 2025.

Kontakt
Toetuse info