Skip to content
Vaegnägijatele

Nutijäätmete probleemile tulid kõige nutikamad lahendused Tarvastu Gümnaasiumist ja Kuressaare Nooruse Koolist

KIKi elluviidav projekt
Tarvastu Gümnaasiumi Mini Negavati video Foto: Tarvastu Gümnaasiumi 2. b klass

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) otsis videokonkursiga mini Negavatt 1.-6. klasside õpilaste ideid nutijäätmete vähendamiseks. Nooremas vanusekategoorias saavutasid esikoha Tarvastu Gümnaasiumi ja vanemas vanusekategoorias Kuressaare Nooruse Kooli õpilased. Kokku saabus konkursile 51 nutikat videot üle Eesti. 

KIKi roheinnovatsiooni projektijuhi Anni Raie sõnul teavad noored väga hästi, kuhu vanad nutiseadmed käivad ja miks on vaja neid jäätmejaama viia. „Sellegipoolest on kodudesse seisma jäänud väga palju nutiseadmeid, üks konkursil osalenud klass näiteks leidis oma kodudest kokku 130 seisvat nutitelefoni. Edasi püüavad nad need seadmed kõik kokku koguda ja ümbertöötlusesse suunata. See on üüratu hulk seadmeid, millest saab juba arvestataval hulgal vääris- ja muldmetalle kokku koguda ja taaskasutada.“

Võitjad I-III klasside vanusekategoorias

I koht  – Tarvastu Gümnaasium, 2. b klass 

Tarvastu noored räägivad loo sellest, kuidas nii nuppudega telefonid kui ka nutitelefonid jäävad ükskord vanaks. Telefoni on mõistlik kasutada selle eluea lõpuni. 

II koht – Tapa Valla Kool, 2. c klass

Tapa Valla Kooli noored joonistasid muinasjutu, kus peategelane saab kingituseks uue telefoni ja mõtleb, mida teha vanaga, mis oli talle eriline. Esmalt leiab ta vanale telefonile uued kasutusvõimalused ja hiljem viib telefon ümbertöötlusesse, et selle sees olevaid materjale saaks uuesti kasutada.

III koht – Rapla Vesiroosi Kool, 2. a klass

Rapla õpilased annavad nõu, kuidas päästa maailm nutiseadmetesse uppumisest: telefonid tuleb kasutada lõpuni, ülejääva telefoni saab anda sõbrale, katkist telefoni saab parandada ja mittetöötav telefon tuleb viia jäätmejaama.

Võitjad IV-VI klasside vanusekategoorias 

I koht – Kuressaare Nooruse Kool, 6. b klass

Kuressaare noored leiavad, et nutiseadmete ringlusesse saatmine võiks olla kohustuslik, siis saame uuesti kasutada vääris- ja muldmetalle. Nii säästame energiat ja ei pea uusi materjale kaevandama. 

II koht – Iisaku Gümnaasium, 4. klass

Iisaku õpilased mõtlesid vanadele seadmetele fantaasiarohkeid kasutusviise – klapiga telefonist sai sirgendaja, robottolmuimejast pintslivärvija ja vanad telefonid aitasid sokke kuivatada. Tegelikult tuleb vanad seadmed viia jäätmejaama või lähimasse kogumispunkti, nii saavad nad uue elu.

III koht – Laeva Põhikool, 4. klass

Laeva Põhikooli noored meisterdasid vanadest nutiseadmetest robot Riivo, kes annab häid nippe, mida teha vanade telefonidega.

 

Mõlema vanusekategooria esikolmikule paneb KIK auhinnaks välja reisiraha (700, 500 ja 300 eurot) mõne loodushariduskeskuse külastamiseks või matka läbiviimiseks. Konkursi žüriisse kuulusid Keskkonnainvesteeringute Keskuse spetsialistid. 

Lisaks valisid konkursi partnerid välja oma lemmikud videomeistrid, kellele nad annavad eriauhinnad:

Energia avastuskeskusRapla Vesiroosi Kool, 1.a klass

Eesti PandipakendSetomaa kooli Mikitamäe õppekoht, 5. klass

ERR ja noortesaade NOVATarvastu gümnaasium, 2. b klass

Eesti LoodusmuuseumTartu Raatuse Kool, 3. c ja 3. d klass ning Kuressaare Nooruse Kool, 6. b klass

Teaduskeskus AHHAATallinna XXI Kool, 2. b klass

Tartu Loodusmaja ja Rohelise Kooli programm - Vaida Põhikool, 6. klass

Cinamon - Haapsalu Linna Algkool, 1. klass

Võitjatega võetakse ühendust. 

Videokonkurss mini Negavatt toimus KIKi eestvedamisel seitsmendat korda. Igal hooajal pöörab konkurss tähelepanu mõnele keskkonnaprobleemile. Varasematel aastatel on noored pakkunud välja lahendusi nt asjade ülekülluse, toiduraiskamise, autostumise, tekstiilijäätmete ja linnastumise teemadel.

Kontakt

Pressikontakt