Skip to content
Vaegnägijatele

Negavati 10. hooaja võitja valmistab keskkonnasõbralikke õhupuhasteid

KIKi elluviidav projekt
Negavatt finaal 2023 Foto: Kaimar Tauri Tamm

KIKi roheideede konkursi Negavatt 10 000-eurose peaauhinna sai 6. juunil toimunud superfinaalis keskkonnasõbralikke õhupuhasteid tootev Mossy. Teisele kohale mõeldud 5000 eurot viis koju GroundsHeat, kes arendab kohvipaksust küttebrikette. Kolmas koht ja 3000 eurot kuulub elurikkuse teemalisele harivale lauamängule Liigipiirid. Peaauhinna pani välja Negavati suurtoetaja LHV Noortepank.

KIKi juhataja ja žüriiliikme Andrus Treieri sõnul oli sel Negavati hooajal näha, et konkursile tuldi muutma jätkusuutlikumaks valdkondi, millega ise õppides või töötades seotud ollakse. „Parimate valikul sai otsustavaks noorte tugev soov teha maailma paremaks, idee sotsiaalne mõjusus, aga ka motivatsioon oma idee ellu viia,“ kommenteeris esikolmikut Treier. „Ja nagu selle aasta võitja Mossy oma tänukõnes ütles – Negavatt on koht, kus noortele antakse päriselt võimalus keskkonnahoidu panustada ning neid toetatakse sellel teel,“ lisas Treier.

Negavati 10. hooaja võitja Mossy toodab keskkonnasõbralikke õhupuhasteid, mille neljakihiline looduslikest materjalidest filter eemaldab õhust kahjulikud saasteained. Masina filtriteks on põdrasamblik, kanepimatid, lambavill ja aktiivsöest kangas. Nende ideed tutvustava video leiab siit.

„Mossy idee on väga innovaatiline ja võrreldes tavaliste õhupuhastitega on Mossyl turul konkurentsieelis,“ sõnas žüriiliige ja LHV Panga jätkusuutlikkuse projektijuht Merilin Iital. Ta lisas: „Esikoha valikul mängis olulist rolli, et tiimil oli valmis toode, mille arendusse võiduraha suunata. Mossy tiim oli finaalis oma ideed esitledes väga enesekindel ja näha oli, et nad teavad, mida teevad. Samuti hoiavad nad tiimina väga kokku. Ootan huviga, millise arengu Mossy õhupuhasti peaauhinna võidurahaga läbi teeb.“

Teise koha saavutanud GroundsHeat arendab kohvipaksust tehtud küttebrikette, mis on võrreldes puitbriketiga odavam, suurema kütteväärtuse ja põlemisajaga ning mille põletamisel vallandub vähem kasvuhoonegaase. Igapäevaselt tekib Eestis ligi 26 tonni kohvipaksu, üle maailma lausa 560 tonni, mida GroundsHeati ideega saab väärtuslikuks küttematerjaliks muuta. Nende ideed tutvustava video leiab siit.

Parimate valikul sai otsustavaks noorte tugev soov teha maailma paremaks, idee sotsiaalne mõjusus, aga ka motivatsioon oma idee ellu viia.

Andrus Treier, KIKi juhataja

Žüriiliikme ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse biomajanduse nõuniku Madis Tilga sõnul tuleb bioressursside väärindamisel lähtuda jäätmetele kõrgema lisandväärtuse andmisest ning seejuures võiks üldjuhul põletamine jääda ahela viimasesse otsa. „Kohvijäätmete puhul tundub, et ruumi on mõlemale - nii väetisteks väärindamiseks kui ka energia tootmiseks. Kui kohvijäätmetest energia tootmine pakub alternatiivi olemasolevatele materjalidele, siis on GroundsHeatil energiatootmises oluline roll,“ lisas Tilga.

Kolmandale kohale tulnud Liigipiirid töötab välja teaduspõhist lauamängu, mis aitab paremini mõista inimtegevuse ja ökosüsteemide vahelist seost. Mängu mängides saab end panna nii ühe Eestis leiduva liigi kui ka inimese kingadesse. Nende ideed tutvustava video leiab siit.

Žüriiliikme ja Riigikantselei rohepoliitika koordinaatori Kristi Klaasi sõnul peab keskkonnaharidus olema mõjus, läbimõeldud ja jõudma võimalikult paljude õpilasteni. „Oluline on, et õpilased oskaksid seostada erinevaid õppeaineid ning mõtestada põhjuse ja tagajärje vahelisi seoseid. Liigipiiride lauamäng aitab kaasaegse õppevahendina sellele kindlasti kaasa,“ lisas Klaas.

Eriauhinnad panid välja ka konkursi partnerid. Prototroni ja Cleantech Estonia eriauhinnad läksid meeskonnale Solaroid. Tallinna Loomeinkubaator valis lemmikuks Mossy, Tartu Loomemajanduskeskus meeskonna Liigipiirid. Põhjamaade Ministrite Nõukogu ergutusauhinna sai SUHENU, DPD Eesti eriauhind läks tiimile Resilience ning Balbiino eripreemia pälvis ja KIKi töötajate lemmikuks oli JÕHU. 10. juubelihooajal astusid võistlustulle 49 ideed, millest lõppvooru pääses üheksa. Kõikide finalistidega saab tutvuda siin.

Negavati žüriisse kuulusid ja keerulise valiku langetasid KIKi juhataja Andrus Treier, Riigikantselei rohepoliitika koordinaator Kristi Klaas, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse biomajanduse nõunik Madis Tilga, LHV Panga jätkusuutlikkuse projektijuht Merilin Iital ja teadliku elustiili nõustaja ning slow.ee rajaja Helen Puistaja.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi ellu kutsutud 18-30 aastastele noortele mõeldud roheideede konkurss, et innustada noori maailma paremaks muutma. Konkursile on kümne hooaja jooksul laekunud kokku 569 ideed, mida KIK on toetanud üle veerand miljoni euroga.

Negavati 10. hooaja suurtoetaja on LHV Pank. Toetajate ridadesse kuuluvad Eesti Pandipakend, Balbiino ja DPD Eesti. Konkursi partneritena panustavad Teaduspark Tehnopol, Tallinna Loomeinkubaator, Prototron, Cleantech Estonia, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Tartu Loomemajanduskeskus, JA Eesti, USA Saatkond Tallinnas ning slow.ee.

Negavatt finaal 2023
Negavati 10. hooaja finaali ühispilt. Foto: Kaimar Tauri Tamm

 

Negavatt 2023 võitja Mossy
Negavati 10. hooaja võitja Mossy. Foto: Kaimar Tauri Tamm

 

Negavatt 10. hooaja esikolmik
Negavatt 10. hooaja esikolmik. Foto: Kaimar Tauri Tamm
Kontakt

Pressikontakt

Vaata järele