Skip to content
Vaegnägijatele

Mini Negavati videokonkursi võidukarika viivad koju Iisaku ja Värska Gümnaasium

KIKi elluviidav projekt
Värska Gümnaasiumi õpilaste video Foto: Värska Gümnaasium

KIK otsis kooliõpilaste videokonkursiga mini Negavatt 1.-6. klasside õpilaste ideid toiduraiskamise vähendamiseks. Nooremas vanusekategoorias saavutasid esikoha Iisaku Gümnaasiumi ja vanemas vanusekategoorias Värska Gümnaasiumi õpilased. Kokku saabus konkursile 64 nutikat videot üle Eesti. 

„Sel aastal keskendus Mini Negavatt toiduraiskamise teemale, sest keskmiselt läheb igas Eesti majapidamises aastas raisku 63 kg toitu ja toiduraiskamisega puutume kokku nii kodus kui koolis. Videokonkursiga otsisime sellele probleemile lahendust ja selgus, et noored teavad väga hästi, kuidas toiduga nii ümber käia, et võimalikult vähe raisku läheks,” sõnab Negavati projektijuht Kadi Kivimäe. „Videotes jagati nutikaid nippe, mida saame juba täna kasutusele võtta selleks, et oma toidu tarbimisharjumused üle vaadata ning toiduga targemalt ümber käia. Eriliselt hea meel on tõdeda, et noored mõistavad, et iga muutus algab meist endist,” lisab Kivimäe.

Võitjad I-III klasside vanusekategoorias

I koht  – Iisaku Gümnaasiumi 3. klass 
Iisaku noorte video räägib kaasahaarava ja fantaasiarikka loo külmkapis elavatest üksikutest toidujääkidest, kes soovivad toiduks saada. Koos sõpradega kokates saab külmkappi seisma jäänud toitudest valmistada uue maitsva roa.

II koht – Rapla Vesiroosi kool, 1. a klass 
Rapla noored jagavad häid nippe, kuidas toiduraiskamist vähendada. Poenimekirjade kirjutamine, taldrikule paraja suurusega portsjoni tõstmine, teadlikult ning läbimõeldult toidu poest ostmine, ülejääkide viimine toidukappi või sügavkülmas säilitamine – kõik need lihtsasti rakendatavad nipid aitavad kaasa toiduraiskamise vähendamisele. 

Selgus, et noored teavad väga hästi, kuidas toiduga nii ümber käia, et võimalikult vähe raisku läheks. Videotes jagati nutikaid nippe, mida saame juba täna kasutusele võtta selleks, et oma toidu tarbimisharjumused üle vaadata ning toiduga targemalt ümber käia.

Kadi Kivimäe, Negavati projektijuht

III koht – Laulasmaa kool, 2. a klass 
Laulasmaa noored jutustavad nädala näitel nutika loo sellest, kuidas järelejäänud toitu mitte ära visata, vaid hoopiski säilitada ning kuidas nädalas võib üks päev olla just toiduülejääkide söömiseks ja iga pereliige saab valida endale kõige meelepärasema toidu. 

Võitjad IV-VI klasside vanusekategoorias 

I koht – Värska Gümnaasium, 6. klass 
Värska Gümnaasiumi noored usuvad, et just üheskoos toimetades saab toidusäästmise nipid kõige kiiremini selgeks, olgu selleks siis toidualase info ammutamine, kompostimine, toidu käitlemine või toiduportsjoni suuruse hindamine. Iga muutus saab alguse meist endist, kuid üheskoos on palju lihtsam! 

II koht – Montessori Kool, 1.–4. kl 
Montessori kooli noored näitavad lihtsat ning nutikat nippi, kuidas järelejäänud koolitoitu mitte raisku lasta – selle saab ju purki panna ning koju kaasa viia! Rõõmsaks saavad nii ema, isa kui ka kodus ootavad kanad. 

III koht – Kuressaare Nooruse Kool, 5. b klass 
Kuressaare noored analüüsivad põhjalikult, miks me toitu ära viskame ning annavad soovitusi, kuidas saab toidu raiskamist ära hoida – müüa poodides rohkem pakendamata toitu, luua õpilastele võimalus määrata ise oma toiduportsjoni suurust ning pakkuda kohvikutes võimalust tellida toitu kaalu järgi.

Mõlema vanusekategooria esikolmikule paneb KIK auhinnaks välja reisiraha (700, 500 ja 300 eurot)  muuseumi, looduskeskuse, ettevõtte, elamuspargi külastamiseks või matka läbiviimiseks. Konkursi žüriisse kuulusid Keskkonnainvesteeringute Keskuse spetsialistid. 

Lisaks valisid konkursi partnerid välja oma lemmikud videomeistrid, keda ootavad endale õppekäigule külla:

Lasteekraan ja ETV2 noortesaade NOVA – Laulasmaa kooli 2. a klass 
Eesti Pandipakend – Loksa Gümnaasiumi 4. a klass 
Rimi Eesti – Iisaku Gümnaasiumi 3. klass 
PROTO Avastustehas – Pärnjõe Kooli 5. klass 

ERR Lasteekraan ja noortesaade NOVA ootavad mõlema vanusekategooria esikoha õpilasi stuudiosse, et oma ideid teleekraanil tutvustada, esikolmikusse jõudnud videoid näidatakse NOVA saates.

Võitjatega võetakse ühendust. 

Videokonkurss mini Negavatt toimus KIKi eestvedamisel kuuendat korda. Igal hooajal pöörab konkurss tähelepanu mõnele keskkonnaprobleemile. Varasematel aastatel on noored pakkunud välja lahendusi nt asjade ülekülluse, autostumise, tekstiilijäätmete ja linnastumise teemadel. 

Kontakt

Pressikontakt

Mini Negavati konkursi info