Skip to content
Vaegnägijatele

KIK koordineerib COP29 äridelegatsiooni

KIKi elluviidav projekt
COP28 Foto: Georg-Sander Männik

Rahvusvaheliste kliimaläbirääkimiste, seniste kokkulepete ja tulemuste jälgimise kõrval minnakse COPile eesmärgiga leida koostöövõimalusi üle maailma, seda nii teadus-, äri ja avaliku sektori partnerite vahel. Sel aastal toimub COP29 11.–22. novembril Bakuus, Eesti äridelegatsiooni visiiti koordineerib Keskkonnainvesteeringute Keskus.

KIKi arengu- ja koostöökoja juht Helen Sulg selgitab, et traditsiooniliselt avatakse kliimaläbirääkimiste kõrval külastajale roheline avatud ala ja sinine kinnine ala. ”Ärigdelegatsiooni liikmed saavad ligipääsu sinisesse tsooni. Sellel alal toimuvad läbirääkimiste välised arutelud ja eriüritused, et toetada avaliku, era- ja kolmanda sektori koostööd keskkonna hoidmisel, kliimamuutustega kohanemisel ja mõjude leevendamisel. See on hea kohtumispaik, kus tutvustada oma lahendusi ning jagada õppetunde, kohtuda võimalike partneritega ja kuulata oma ala tippude päevakajalisi arutelusid.“

Kliimakonverentsi ja Eesti delegatsiooni eesmärk ei ole edendada ärisuhteid sihtkohariigiga. Helen Sulg toob näite, et COPi võib võrrelda Veneetsia kunstibiennaali või olümpamängudega, kus esimene eesmärk on riiklikud kohustuslikud kliimaeesmärgid, kuid lisaks on see keskkonna- ja kliimavaldkonna kogukonna kohtumispaik, et üksteiselt õppida ja mõõtu võtta, kuidas koos suuremat mõju saavutada keskkonna hoidmisel.

KIK aitab leida koostöökohti

Keskkonnainvesteeringute Keskus on Kliimaministeeriumi, Välisministeeriumi ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi partner, kes koordineerib äridelegatsiooni kokkupanekut ja kohapealseid tegevusi. 

”Näiteks otsime delegatsiooni liikmetele võimalusi olla esindatud temaatilistes ja riikide paviljonide programmides, eri-üritustel ja kohtumistel, ürituste korraldamisel ja suhtluses huvipakkuvate fookusriikide ja -organisatsioonidega. Toetame seejuures Eesti lugu, kohapealt kogutud info ja kontaktide levitamist Eesti erinevates temaatilistes võrgustikes”, selgitab Helen Sulg. 

Tervikuna on selge, et kliimamuutuste ja elurikkuse kao probleemi ei lahenda eraldi üksikud riigid, ettevõtted, ülikoolid või inimesed.

Süsteemne muutus eeldab kõigi panust   

Tänavu liitus Eesti delegatsiooniga viis ettevõtet: Fibenol, R8 Technologies, Timbeter, 1MTN ja Green Deal. 

Ettevõtete tegevusalade ampluaa on lai: Fibenol tegeleb puidumassi biorafineerimisega ja R8 hoonete energiatarbimise säästmise tarkvaraga. Timbeteri aitab ohjata ebaseaduslikku metsaraiet ja muuta metsamajandamist efektiivsemaks, 1MTN ja Green Deal tegelevad erakapitali kaasamisega looduspõhiste süsiniku sidumise ja eemaldamise rahvusvahelistesse projektidesse. 

Tervikuna on selge, et kliimamuutuste ja elurikkuse kao probleemi ei lahenda eraldi üksikud riigid, ettevõtted, ülikoolid või inimesed. Süsteemne muutus eeldab piiri- ja sektorite ülest pingutust ning roheinnovatsiooniga seotud ettevõtlus ei ole enam tulevik, vaid see on juba käes. Eestile on väga oluline, et meie ettevõtted saaksid osa nn uue majanduse võimalustest, viimastest arengutest ning leiaksid selles vallas rahvusvahelisi partnereid”, selgitab Sulg. 

Kontakt