Skip to content
Vaegnägijatele

Homme selgub Negavati 11. hooaja parim roheidee!

KIKi elluviidav projekt
Negavatt idee Foto: Negavatt

Teisipäeval, 4. juunil kell 14 algab Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) korraldatud noorte rohekiirendi Negavatt 11. hooaja superfinaal Tartu Loodusmajas. Kümme parimat meeskonda saavad superfinaalis žüriile ja publikule tõestada, et nende idee on väärt 10 000 euro suurust peaauhinda. Publik on oodatud oma lemmikule kaasa elama  otseülekande vahendusel ja parim roheidee selgub kell 18.00. 

Negavati projektijuhi Kadi Kivimäe sõnul teeb selle hooaja eriliseks tugev teenuste osakaal ideede hulgas. “Tiimide areng on kahe kuu vältel olnud silmnähtav, sestap ootan erilise elevusega finaali, et näha, milliseks on ideed kahe kuu jooksul kasvanud.” 

Finaali pääsenud tiimidel on selja taga intensiivne kasvuprogramm, kus läbiti mitmeid koolitusi, kohtuti ekspertidega ning kasutati 1000 eurot arendusraha, et oma ideed katsetada ja prototüüpida. Kahe kuu vältel toimunud koolitusprogrammis said noored osa disainmõtlemise, ringmajanduse ning finantsteadmiste koolitustest ning sellel aastal lisandusid programmi ka turunduse ning liftikõne ja esitlemise teemad. 

Võistlema asuvad: 

Emba– tekstiilijäätmetest kootud raskustekid; 

Sademeveesüsteemid linnaruumi – sademeveesüsteem, mis kasutab vihmavett ja säästab joogivett; 

TaaraBoxavalike prügikastide juurde paigaldatavad taarakastid; 

Vajalik– noortekeskustele suunatud rendiplatvorm; 

Fruct– jaekettidest kogutud müügikõlbmatutest puuviljadest valmistatud smuuti; 

Bautlet – kasutatud ehitusmaterjalide uuele ringile suunamine; 

Sidrun – tsitrusejääkidest valmistatud puhastusvahend; 

SqueakyChestnut – kastanitest valmistatud pesuvahendid; 

PissIn – piimhappebakteritega kääritatud uriinist toodetud keskkonnasõbralik väetis; 

Automated Fire Stop Systems– tuletekiga kustutussüsteem elektriautode laadimisjaamadele. 

Rohkem infot ideede kohta, sh videod leiab Negavati kodulehelt. 

Negavati superfinaali on võimalik jälgida Negavati Facebooki kanalilt või KIKi Youtube’i kanalilt. Ülekanne algab teisipäeval, 4. juunil kell 14. Päeva juhib Kristo Elias. 

Rohekiirendi peaauhind on 10 000 eurot, teine koht saab 5000 ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Lisaks panevad nii sisulisi kui ka rahalisi auhindu välja kiirendi partnerid.  

Negavati auväärt žüriisse kuuluvad KIKi arengu- ja koostöökoja juht Helen Sulg, Kliimaministeeriumi rohereformi osakonna nõunik Madis Tilga, SEI Tallinna Keskuse kliimasüsteemide ja energiapoliitika üksuse juht Ivo Krustok, Cleantech Estonia tegevjuht Kädi Ristkok, ringmajanduse ekspert ning roheettevõtja Mayri Tiido ja Luminori jätkusuutlikkuse juht Kadri Vunder Fontana. 

Negavatt on KIKi ja Kliimaministeeriumi koostöös sündinud noorte rohekiirendi, kuhu oodatakse 18–30-aastaste noorte ideetasandil või algusjärgus olevaid ressursse säästvaid ettevõtmisi.  Rohekiirendisse on 11 hooaja jooksul laekunud kokku 600 ideed, mida KIK on toetanud kokku üle veerand miljoni euroga. Sellel hooajal saabus konkursile 31 ideed.  

Negavati 11. hooaja toetajate ja partnerite ridadesse kuuluvad Hollandi Suursaatkond, Balbiino, DPD Eesti, Tehnopol Startup Inkubaator, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Tallinna Loomeinkubaator, Tartu Loomemajanduskeskus, Junior Achievement Eesti, Cleantech Estonia, Prototron, Beamline ja Luminor.

Kontakt

Pressikontakt

4.06 otseülekanne