Ringmajanduspõhised tootmis- ja tarbimismudelid
Toetame üleminekut lineaarselt majandusmudelil põhinevalt ettevõtluselt ringsele mudelile
Toetuse eesmärk on ringmajanduse tootmis- ja tarbimismudelite rakendamine ning ettevõtetes tööstussümbioosi lahenduste kasutuselevõtt. Toetuse andmise tulemusel on Eestis rohkem ringmajanduse põhimõtteid arvestavaid ettevõtteid ning suurenenud vabatahtlikke keskkonnakorralduse lahendusi rakendavate ettevõtete arv.
Toetus on planeerimisel ja toetuse andmise tingimuste määrus väljatöötamisel. Selle käigus võivad mitmed tingimused täpsustada, kuid toetuse laiem eesmärk jääb samaks.
Taotlusvoor avaneb eeldatavasti 2024. aasta IV kvartalis.
Toetust jagame Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi vahenditest.
Mida toetame?
Tööstussümbioosi lahenduste rakendamist
Tööstussümbioos on mõiste, mis viitab erinevate tööstusharude koostööle, mille käigus ühe ettevõtte laos seisev ressurss, tootmisjäägid või kõrvalsaadused muutuvad teise ettevõtte toormaterjaliks. Eesmärk on luua materjalide ahel, kus kadusid ja jäätmeid tekib minimaalselt. Tööstussümbioos pakub mitmeid eeliseid nii keskkonnale kui ka ettevõtetele.
Viljandimaa, Järvamaa, Pärnumaa ja Harjumaa ettevõtetel on võimalik kuni 08.09.2024 registreeruda EAS-iTööstussümbioosi algatamine Eesti maakondades programmi, mille eesmärk on toetada ettevõtteid tööstussümbioosi loomisel. Ettevõtted, kes ei paikne nimetatud maakondades, saavad kuulata toimuvat seminari üle veebi.
Ringmajanduse ärimudelite rakendamist
Ringmajanduse ärimudelid aitavad vähendada kasutatavate toodete, materjalide ja kemikaalide koguseid või annavad lisaväärtust juba olemasolevatele materjalidele. Ringmajanduse ärimudelid on näiteks jagamisteenused, ringbiomajanduse lahendused ja erinevad parandamise võimalused.
Projektid võivad olla üsna eriilmelised, aga oluline on, et need panustaksid esmase toorme säästu või nende käigus võetaks kasutsele toorainena jäätmeid.
Kui suur on toetus?
Ühe projekti maksimaalseks kogumaksumuseks on planeeritud kuni 200 000 eurot ja minimaalseks kogumaksumuseks 10 000 eurot.
Toetuse osakaal abikõlblikest kuludest on kuni 47,93%. Toetus on riigiabi ning toetuse osakaalu arvutamise juures arvestatakse projekti elluviimise asukohta, toetust taotleva ettevõtte suurust ja abiliiki, mille alusel toetust taotletakse.
Projekte plaanitakse toetada kindlasummalise makse alusel.
Mis on kindlasummaline makse?
Tegemist on lihtsustatud kulude hüvitamise viisiga. Taotlusele tuleb lisada võrreldavad hinnapakkumised ja projekti eelarve, mille alusel selgub projekti kogumaksumus ja toetuse summa. Toetus makstakse välja, kui projekti tulemus on saavutatud ja see on tõendatud. Seda, kui palju tulemuse saavutamiseks tehtud tegevused tegelikult maksma läksid, toetuse maksmisel enam ei kontrollita. Oluline on silmas pidada, et tulemuse saavutamata jäämise korral toetust välja ei maksta ja projekti kallinemine tuleb toetuse saajal ise katta.
Kindlasummalisest maksest räägib täpsemini jurist Jaanika Vilde Kohalike kliima- ja energiakavade koostamise ning linnade elurikkuse suurendamise infopäeva salvestuses.
KIK planeerib teha taotluse rahuldamise või rahuldamata jätmise otsuse hiljemalt 65 tööpäeva jooksul taotluse esitamisest. Menetlusaeg pikeneb puuduste kõrvaldamiseks taotlejale antud aja võrra.
Lisaks vastavuse kontrollile läbivad taotlused ka valikukomisjoni hindamise. Kriteeriumid, millele taotlus peab vastama, kehtestatakse „Ringmajanduse tootmis- ja tarbimismudelite toetuse andmise tingimused ja kord perioodil 2021–2027“ määrusega.
Projekti abikõlblikkuse perioodi kestus on maksimaalselt 24 kuud.
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKi projektide elluviimine. Täpsed nõuded tulenevad iga toetuse ja rahastuallika õigusaktidest, rahastusotsusest ning KIKi kehtestatud nõuetest.
Selle toetusega seotud projekti elluviimiseks vajalikud materjalid leiad siit lehe paremalt poolt.