Mida toetame?
Tööstussümbioosi lahenduste rakendamist
Tööstussümbioos on mõiste, mis viitab erinevate tööstusharude koostööle, mille käigus ühe ettevõtte laos seisev ressurss, tootmisjäägid või kõrvalsaadused muutuvad teise ettevõtte toormaterjaliks. Eesmärk on luua materjalide ahel, kus kadusid ja jäätmeid tekib minimaalselt. Tööstussümbioos pakub mitmeid eeliseid nii keskkonnale kui ka ettevõtetele.
Ringmajanduse ärimudelite rakendamist
Ringmajanduse ärimudelid aitavad vähendada kasutatavate toodete, materjalide ja kemikaalide koguseid või annavad lisaväärtust juba olemasolevatele materjalidele. Ringmajanduse ärimudelid on näiteks jagamisteenused, ringbiomajanduse lahendused ja erinevad parandamise võimalused.
Projektid võivad olla üsna eriilmelised, aga oluline on, et need panustaksid esmase toorme säästu või nende käigus võetaks jäätmeid toorainena kasutusele.
Kes saab toetust taotleda?
Toetust saavad taotleda ja projektipartnerid olla kohalikud omavalitsused ja nende asutused või hallatavad asutused, omavalitsusliit, maakondlik arendusorganisatsioon, äriühingud, mittetulundusühingud ja sihtasutused.
Kui suur on toetus?
Ühe projekti maksimaalseks kogumaksumuseks on kuni 200 000 eurot ja minimaalseks kogumaksumuseks 10 000 eurot.
Toetuse osakaal abikõlblikest kuludest on kuni 47,93%. Toetus on riigiabi ning toetuse osakaalu arvutamise juures arvestatakse projekti elluviimise asukohta, toetust taotleva ettevõtte suurust ja abiliiki, mille alusel toetust taotletakse.
Kohalike omavalitsuse üksuste toetuse osakaal on 40-70%. Individuaalsed toetusmäärad on toodud toetuse andmise tingimuste lisas ja leitavad lehe paremas servas.
Projekte toetatakse kindlasummalise makse alusel.
Taotlusvooru eelare on 2 miljonit eurot. Valitsuse otsusel tuleb vähemalt 40% taotlusvooru eelarvest suunata toetusteks väljapoole Tallinna ja Tartu regioone (Tallinna regioon on Tallinna linn, Maardu linn, Harku vald, Saue vald, Saku vald, Kiili vald, Rae vald, Jõelähtme vald ja Viimsi vald. Tartu regioon on Tartu linn haldusüksusena (st koos Tartu linna territooriumil olevate küladega).
Arvestus on projekti asukoha alusel. Seetõttu tuleb taotluse esitamiseks valida õige nimetusega voor:
Mis on kindlasummaline makse?
Tegemist on lihtsustatud kulude hüvitamise viisiga. Taotlusele tuleb lisada võrreldavad hinnapakkumised ja projekti eelarve, mille alusel selgub projekti kogumaksumus ja toetuse summa. Toetus makstakse välja, kui projekti tulemus on saavutatud ja see on tõendatud. Seda, kui palju tulemuse saavutamiseks tehtud tegevused tegelikult maksma läksid, toetuse maksmisel enam ei kontrollita. Oluline on silmas pidada, et tulemuse saavutamata jäämise korral toetust välja ei maksta ja projekti kallinemine tuleb toetuse saajal ise katta.
Kindlasummalisest maksest räägib täpsemini jurist Jaanika Vilde Kohalike kliima- ja energiakavade koostamise ning linnade elurikkuse suurendamise infopäeva salvestuses.