Info 2024. aasta taotlusvoorude kohta
3.12.2024 - 24.04.2025 on avatud kõik EL Innovatsioonifondi grantide taotlusvoorud.
Kõikide voorude tingimused, taotlusvormid ja dokumendid on kättesaadavad siit.
Infopäevad voorude täpsete tingimustega toimuvad veebis 17.-18. detsembril 2024, vajalik on eelregistreerimine. Info eelregitreerimise kohta on leitav siin, samal veebilehed avaneb hiljem link vebinarile ja avaldatakse infopäeva ettekanded. Eelregistreerimine lõpeb 16.12.2024.
Infopäev huvigruppide kaasamiseks ja 2024. aasta vooru toetustingimuste tutvustamiseks toimus 11. juunil 2024. Infopäeva kodulehelt on leitav päevakava, ülekanne, ettekannete slaidid ja salvestus.
Kuigi tegemist on otsetoetusega Euroopast, pakub KIK ettevõtjatele tuge eelnõustamise teel, et valideerida projekti sobivust ja aidata taotlusmaterjalide koostamisel teise silmapaarina. Nõustamine on konfidentsiaalne.
Eenõustamiseks või täiendava infomaterjali saamiseks eri toetusmeetmete kohta palume kontakteeruda aadressil [email protected] või telefonil 58 800 225.
Eelnõustamiseks palume tutvuda eelnevalt alloleva infoga ja saata projekti lühikokkuvõte.
Üldinfo:
- Eraldi taotlusvoorud toimuvad väikeprojektidele, keskmistele ja suurprojektidele. Täiendavalt on avatud eraldi voorud innovatiivsete keskkonnasäästlike (cleantech) tehnoloogiate tootmiseks ja keskmise suurusega pilootprojektide läbiviimiseks. Kogu antud paketi toetusmaht on 2,4 miljardit eurot.
- Eraldi taotlusvoor on avatud elektriautode akude tootmisüksuste rajamise projektidele fondimahuga 1 miljard eurot. Täpsem info sakil "2024 akud".
- Igal taotlusvoorul võivad olla ka omad detailsemad rõhuasetused hindamismetoodikas ja täiendavad kriteeriumid.
- Taotlused peavad olema tehniliselt ja finantsiliselt hästi ettevalmistatud.
- Kõik projektitaotlused üle Euroopa Liidu konkureerivad omavahel, mis tähendab, et konkurents on suur ja rahastatakse üksnes mõjusamaid projekte. Seetõttu tuleb pöörata olulist tähelepanu taotluste kvaliteedile.
- Meede on mõeldud väga uuenduslike tehnoloogiate tootmisvõimekuse loomiseks ja turuletoomiseks ning ei toeta inkrementaalset innovatsiooni - uuendusi vaid ettevõtte mõistes turul juba laialt levinud tehnoloogilise tegevuse kasutuselevõtuks.
Olulisemad tingimused:
- Sihtgrupp: ettevõtted, k.a. avaliku sektori ettevõtted
- Taotlemine: igal aastal, 2024. aasta taotlusvoor on avatud 3.12.2024 - 24.04.2025.
- Projekti maht: väikeprojektid 2,5-20, keskmised projektid 20-100 ja suurprojektid 100+ miljonit eurot, cleantech tehnoloogiate tootmine 2,5+ ja pilootprojektid 2,5+ miljonit eurot, arvestuse aluseks on kapitalikulud;
- Toetatakse: 60% innovaatilisest tehnoloogiast. Toetust makstakse saavutatud tulemuste alusel, osade kaupa, osaliselt peale tegevuste elluviimist
- Taotlusvoor: 3. detsember 2024 – 24. aprill 2025
- Vooru eelarve: 2,4 miljardit eurot (+20% paindlikkusreservi)
- Hindamine: hinnatakse projekti kvaliteeti punktidega viie kirteeriumi alusel (täpsemalt allpool)
- Tulemused: tulemused selguvad 2025 lõpus, edukate taotlejatega sõlmitakse grandilepingud 2026 esimeses kvartalis.
IF24 taotlusvoorus toetatatakse tegevusi traditsioonilistes valdkondades, millele lisandub elektriautode akude toomise taotlusvoor (tingimused eraldi sakil):
1 Innovatsioonifondi senised fookusvaldkonnad väike-, keskmised, suurprojektid (lisatud lingid 2024 Funding and Tenders e-taotluskeskkonda) eelarve mahtudega vastavalt 100 miljonit, 200 mijonit ja 1 miljard eurot:
- Taastuvenergia tootmine ja kasutamine
- Süsiniku kinnipüüdmine, ladestamine ja utiliseerimine (CCS/CCU)
- Energiaintensiivne tööstus, sh süsinikuintensiivsete toodete asendamine
- Energia salvestamine, sh energia salvestamise lahendused tööstuses
- Liginull liikuvus ja ehitised
2 Innovatiivne keskkonnasäästlike (cleantech) tehnoloogiate tootmine (link 2024 Funding and Tenders e-taotluskeskkonda) eelarvega 700 miljonit eurot:
Otsitakse innovatiivsed tootmismeetmeid tootmaks nii komponente kui ka lõppseadmeid elektrolüüserite, kütuseelementide, taastuvenergia, energiasalvestuse või soojuspumpade valdkondades.
3 Pilootprojektid (link 2024 Funding and Tenders e-taotluskeskkonda) eelarvega 200 miljonit eurot:
Otsitakse väga innovatiivseid, läbimurdelisi või läbilöövaid (tööstuslikke) tehnoloogiaid ulatuslikuks/täielikuks dekarboniseerimiseks (deep decarbonisation), mis suudaksid parandada innovatsiooni töökeskkonnas, tootmise efektiivsuses või toimimises (operational environment), kuid mille jõudmine tööstusliku tootmise tasemeni pole antud pilootprojekti raames kohustuslik.
Info Innovatsioonifondi CINEA kodulehel, info EK Innovatsioonifondi kodulehel, varasemate voorude tulemuste kokkuvõted.
Toetuste väljamaksmine toimub osaliselt peale projekti elluviimist lähtuvalt saavutatavatest tulemustest:
Hindamine toimub viie kriteeriumi alusel:
Esmalt hinnatakse projektide vastavust abikõlblikkuse kriteeriumitele ja toetuse andmise tingimustele. Vastavate tingimuste täitmise korral hinnatakse projekti kvaliteeti punktidega viie kirteeriumi alusel. Projektid reastatakse saadud punktide alusel, rahastuse saavad kõigis viies hindamiskriteeriumis lävendi ületanud projektid vastavalt praemusjärjestusele ja fondi mahule.
Taotluse esitamine on elektrooniline ja toimub iga vooru jaoks loodud taotlusvormi kodulehel EL Funding and Tenders portaali kaudu.
Taotluse esitamisel peab kasutama kõiki etteantud vorme (kokku 3 taotlusvormi ning 7 või 8 lisavormi).
Vormid on saadaval taotlusdokumentide juures Funding and Tenders portaalis konkreetse taotluse lehel alapeatükis Topic conditions and documents. Kõigi 2024 avanenud toetusmeetmete lingid on kättesaadavad siit.
- Finantsvormide täitmise videojuhis.
- Kasvuhoonegaaside heite vältimise juhendi näited eri valdkondades on leitavad siit.
- "Kust leida abi" lühivideo.
- KKK e korduma kippuvad küsimused.
Kui KKK-s vajalikku informatsiooni ei leidunud, siis saab pöörduda ka taotlusvooru avamisest sulgemiseni IF Helpdesk poole.
2023. aasta taotlusvoorude ülevaade
IF23 taotlusvoor pakkus ettevõtetele toetusi 4 miljardi euro väärtuses innovatiivsete projektide elluviimiseks erinevates valdkondades nagu dekarboniseerimine, cleantech tootmine ja tööstus, merendus ja energia-intensiivne tööstus. Avalik info kõigi lepingu ettevalmistusele kutsutud ja juba toetust saanud projektide kohta on leitav siit.
Eestist esitati 2023. aasta voorudesse kokku viis taotlust, neist kaks olid väikeprojektide taotlused, üks keskmise, üks suurprojekti ning üks pilootprojekti taotlus. Edukaks osutus üks: grandilepingu ettevalmistamisele on kutsutud Aktsiaselts Elcogeni projekt „SOEC Electrolyser components“ valdkonnas energiaintensiivse tööstuse komponentide tootmine, toetuse suurus on eeldatavalt 25 miljonit.
Kokku tehti positiivne otsus 2023. aasta taotlustele 4,8 miljardi euro väärtuses 85 projekti kohta, taotlusi laekus 337, neist 283 (84%) olid nõuetekohased ja konkureerisid hindamisel. Kõige edukam riik oli seekord 11 positiivse projektitaotlusega Itaalia, järgnesid Prantsusmaa ja Saksamaa 9 positiivse projektitaotlusega.
Täpsema ülevaate projektivaldkondadest annab järgnev joonis (EII – energiaintensiivne töötstus):
Toetuste summad nii käimasolevate kui grandilepingu ettevalmistamisele kutsutud projektide osas riikide kohta on toodud järgmises tabelis:
Mitmed paljutõutavad projektid, mis rahastust ei saanud, saavad kutse EIB projektiarengu nõustamisele (PDA) (vt täpsemalt sakilt PDA - projektide nõustamine.
Esimest korda rakendatakse kvaliteetsetele projektidele, mis said lävendit ületava hinnangu kõigis viies hindamiskriteeriumis, STEP märgist. Kokku saavad selle 2023. aasta taotlustest 149 projekti.
IF23 taotlusvooru inglisekeelne infopäev toimus 7. detsembril kell 11-17:30 (Eesti aja järgi). Päevakava, ettekanded ja salvestus on toodud infopäeva kodulehel. Tutvustati nii taotluse esitamise protsessi, hindamiskriteeriume, PDA (projekti koostamise nõustamisteenus) võimalusi, abikõlblike kulude arvutusmetoodikat ja erisusi võrreldes eelmiste voorudega ning kasvuhoonegaaside heite arvutusmetoodikaid.