Skip to content
Vaegnägijatele

DigiVesi: digitööriistad ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arengu juhtimiseks

Staatus

Toimumas
Pexels Foto: Pexels

DigiVesi kontseptsiooni algatuste kaudu luuakse eelduseid andmepõhiseks ja tõhusamaks veemajanduseks, mis vastab nii tänastele kui tulevastele kliimatingimustele ja tarbijate ootustele.
 

Probleemistik ja hetkeolukord
 

Ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniteenus (ÜVVK) on ühiskonna toimimiseks hädavajalik, kuid tihti nähtamatu infrastruktuur, mille probleemid ulatuvad alarahastamisest kuni infotehnoloogiliste kitsaskohtadeni. Kliimamuutused, linnastumise mõju ja demograafilised muutused on kasvatanud nõudlust veetaristu järele, samal ajal kui olemasolevad süsteemid vananevad. Hoolimata märkimisväärsetest investeeringutest (ligikaudu 1 miljard eurot alates 2000. aastast) seisab Eesti veetaristu silmitsi hinnangulise 2,5 miljardi euro suuruse renoveerimis- ja arendamisvajadusega järgmisel 15 aastal.
Hetkel põhineb ÜVVK arenduste planeerimine staatilistel arengukavadel, mille taustainfo aegub kiiresti. See muudab kohalikel omavalitsustel keeruliseks nii investeeringute kavandamise kui ka veetariifide õiglase kujundamise. Probleemi süvendavad andmepõhiste otsuste vähene rakendamine ning väikeste vee-ettevõtete madal digitaliseerituse tase. See kõik pärsib veeteenuse jätkusuutlikkust ja läbipaistvust.

Euroopas on veevaldkond üks vähim digitaliseeritud sektoreid, pakkudes Eestile võimalust olla teerajaja. Hetkel on käimas mitmed projektid ja algatused, sealhulgas veeteenuse reformi strateegilise teekaardi loomine, mis toetavad valdkonna digitaliseerimist ja andmepõhise juhtimise arendamist. DigiVesi kontseptsioon keskendub veeteenuste tõhustamisele ja bürokraatia vähendamisele, aidates kaasa nii Eesti 2035 eesmärkide, kui ka ELi rohelise kokkuleppe saavutamisele. 

Käesoleva projektiga nähakse lahendusena ÜVVK digitaliseerimist ja innovaatiliste andmehalduslahenduste kasutuselevõttu, et optimeerida ressursse, parandada otsustusprotsesse ja kohandada veeteenuste hinnastamist tegelike investeeringute vajadustega. 

 

Soovitud tulemus

Projekti käigus töötatakse välja ja testitakse DigiVesi kontseptsiooni kolme esimest sammu (ÜVVK andmehalduse digitaliseerimine, operatiivjuhtimise rakendused ja strateegilised rakendused). Andmehalduse digitaliseerimise käigus arendatakse ja rakendatakse innovaatilisi digitaalseid lähenemisi andmelünkade täitmiseks. Operatiivjuhtimise ja strateegiliste rakenduste arendamise käigus arendatakse ja rakendatakse innovaatilisi digitaalseid tarku otsustustööriistu ja meetodeid mis annavad sisendi omavalitsuste veesüsteemide (ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni ning sademeveesüsteemide) arengu juhtimiseks.
Projektis soovitakse demonstreerida DigiVesi potentsiaali valitud omavalitsuste näitel, kasutades seejuures pilootpiirkondi, mille põhjal välja töötatud lahenduste elluviimine annaks tööriistad >80% Eesti vee-ettevõtetele. Projekti tulemused valideeritakse tegelike vee-ettevõtete andmestikel ja kohaliku omavalitsuse veevaldkonna strateegiliste ja operatiivsete otsuste reaalelulistes menetlustes, sh kehtivate ÜVVK arengukavade peal. 
 

 


 

Projekti eesmärkide täitmisesse panustavad:

Emajõe Veevärk AS
Elva vallavalitsus
Viimsi Vesi AS
Viimsi vallavalitsus
Alutaguse vallavalitsus
Alutaguse Haldus OÜ
Konkurentsiamet
Keskkonnaamet
Statistikaamet
Terviseamet
 

Projekt viiakse ellu partnerluses Riigikantseleiga ja tihedas koostöös Kliimaministeeriumiga. Projekti kestvus 24 kuud.

 

Innovatsioonifondi tegevusi ja projekte rahastatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika 2021-2027 perioodi meetme „Avaliku sektori innovatsioonivõimekuse tõstmine“ vahenditest. 
 

Kontakt
Projekti info Riigikantselei kodulehel