Skip to content
Vaegnägijatele

Eestis valminud generaatorid toodavad elektrit vesinikust

Tallinnas tegutsev iduettevõte PowerUp Energy Technologies valmistab vesinikul töötavaid elektrigeneraatoreid, olles selle tehnoloogiaga pioneer kogu maailmas. KIKi toel on teoks saamas projekt, millega puhtal energial töötavad generaatorid paigaldatakse Namiibia ja Pakistani sidemastide juurde tagavara vooluallikateks.

Ettevõtmise eesmärk on rohelise tehnoloogia siirdamine arengumaadesse ja elektri tootmise töökindlamaks muutmine. PowerUp Energy Technologies juht ja asutaja Ivar Kruusenberg selgitab, et mõlemas riigis on elektrienergiaga probleeme ja stabiilsus puudub. „Kuna vahepeal vool kaob, siis meie generaatorid aitavad seal tagada stabiilse elektrienergiaga varustatuse,“ sõnab ta. Kokku nelja generaatori tarne peaks toimuma järgmise aasta esimeses pooles.

Kruusenbergi sõnul on ettevõtte jaoks tegemist esimese projektiga väljaspool Euroopat. „Mõlemad riigid on meile atraktiivsed. Namiibia on maailmas üks eesrindlikumaid vesinikuriike, kus seatakse üles massiivset vesinikutootmist. Nad on tehnoloogilises mõttes väga edumeelsed ja uutele toodetele ka vastuvõtlikud,“ räägib Kruusenberg. Ka Pakistani nimetab Kruusenberg võimaluste maaks, mida kutsutakse lausa uueks Araabia Ühendemiraatideks. „Sinna on tekkinud palju rahalist võimekust,“ sõnab ta.

Kuna keskkonnateemad ei tunnista riigipiire, siis aidates teisi aitame ka iseennast. Tihti on muutused nähtavamad ja nende mõju suurem just nendes riikides, kus elanike toimetulek keerulisem.

Ööle Janson

Vesiniku tehnoloogiaid võib igapäevakasutuses kohata autodes, kuid vesinikul töötavaid elektrigeneraatoreid toodab kogu maailmas vaid ühe käe sõrmede jagu ettevõtteid. Eesti-USA idufirma on vesinikugeneraatorite tehnoloogiat arendanud viis aastat ning praeguseks on alanud generaatorite tootmine ja müük. „Tänu energiakriisile on meil äärmine vajadus riigiti iseenda eest seista. Vesinik on biogaasi kõrval Euroopas üks väheseid kütuseid, mida suudame ise toota,“ selgitab ta. „Praegu on väga magus aeg seda laadi tehnoloogiate arendamiseks ja müügiks, sest meil on neid lahendusi vaja rohkem kui kunagi varem.“

Vesinik-elektrigeneraatorist tuleb vaikselt voolu

Energiakriisiga seoses on palju räägitud energiajulgeolekust ning alternatiivsetest elektri tootmisviisidest olgu siis diiselgeneraatorite, päikesepaneelide või tuule abil. „Meie lahenduseks on kütuseelemendil põhinev elektrigeneraator. Kütuseelement on seade, mis muundab hapniku ja vesiniku keemilise reaktsiooni abil soojuseks, elektriks ja veeks,“ märgib Kruusenberg. Vesinikul töötavat generaatorit saab kasutada mistahes kohas, kus praegu kasutatakse diisel- või bensiinigeneraatorit.

Vesinikul töötaval elektrigeneraatoril on lisaks CO2 emisiooni puudumisele veel plusse: sellel töötav generaator ei mürise ega tekita lõhna. „Teda võib panna kasvõi kööki. Kaalult oleme selle teinud sellise, et oleks inimjõul tõstetav. Vesinikugeneraator on hooldusvaba, vaid siis, kui teda kasutatakse tolmuses keskkonnas, tuleb aeg-ajalt filtrit vahetada,“ räägib Kruusenberg.

Teisi aidates aitame ka ennast

KIK arenguriikide kliimaprojektidega tegelev projektikoordinaator Ööle Janson ütleb vesinikugeneraatorite projekti kohta, et toetuse abil aidatakse Namiibia ja Pakistani elanikke tulla toime kliimamuutustega. See tähendab nii muutuste leevendamist kui ka nende mõjudega kohanemist. „Kuna keskkonnateemad ei tunnista riigipiire, siis aidates teisi aitame ka iseennast. Tihti on muutused nähtavamad ja nende mõju suurem just nendes riikides, kus elanike toimetulek keerulisem,“ sõnab ta.

Generaator

Tekst: Kristina Traks
Foto: Pexels. Pilt on illustreeriv.