Skip to content
Vaegnägijatele

KIK pikendas kaugtöö märgist järgmiseks kolmeks aastaks

KIK kui asutus
Foto: Kaugtöö Tegija 2022

Reedel, 17. juunil, tunnustati konkursi „Kaugtöö Tegija 2022“ raames eesrindlikke kaugtööd praktiseerivaid organisatsioone. Märgist andsid juba kuuendat aastat välja Targa Töö Ühing ning Personalijuhtimise Ühing PARE, kelle tänavusteks suurpartneriteks olid tarkvaraettevõte Helmes ning nõustamisettevõte Miltton New Nordics.

Kaugtöö Tegija on digitaalne märgis, mis näitab, et ettevõte soosib paindlikke tööviise ja on sellega eeskujuks ka teistele. Sel aastal sai kaugtöö märgise esimest korda 43 avaliku ning erasektori organisatsiooni. Märgise kolmeaastast kehtivust pikendas lisaks KIKile veel 25 organisatsiooni. Koos tänavuste märgiste saajatega kuulub märgis juba 195-le organisatsioonile. Parima kaugtööd soosiva juhi tiitli pälvis tänavu Andmekaitse Inspektsiooni peadirektor Pille Lehis. 

KIKi juhataja Andrus Treieri sõnul on kaasaegses organisatsioonis paindlik töösuhe järjest olulisem ning annab inimestele pisut vabadust oma töö organiseerimisel, mis omakorda tõstab ka motivatsiooni. „Meie kogemusel midagi tegemata ei jää, pigem tuleb inimesi distsiplineerida mitte liiga palju töötama ning leida võimalusi ka silmast silma suhtlemiseks.“

Kaasaegses organisatsioonis on paindlik töösuhe järjest olulisem ning annab inimestele pisut vabadust oma töö organiseerimisel, mis omakorda tõstab ka motivatsiooni.

Andrus Treier

“Kaugtöötamine ei ole enam lihtsalt innovaatiliste ettevõtete motivatsioonipakett. Paindlik töötamine on muutunud palju organisatsioonide kultuuri osaks - justkui hapnikuks. Ilma tugevate juhtideta seda ei sünniks - ja Eesti on siin kindlasti paljuski maailma suunanäitajaks”, ütleb tunnustavalt Ave Laas, Targa Töö Ühingu tegevjuht.

Helmese personalijuht Maris Viires peab aga kaugtööd oluliseks tööriistaks igapäevase töökorralduse ümber mõtestamiseks. “Näen, et töö tähendus inimeste elus on pidevas muutumises ja kindlasti on seda aidanud redefineerida ka kaugtöö. Elame ajajärgus, mil inimesed teadvustavad üha rohkem oma vajadusi nii töörollis kui ka inimesena tervikuna. Kui paar aastat tagasi oli kaugtöö vajadus pigem seotud laste kojujäämise, kerge haigestumise või teinekord teisest riigist töötamisega, siis täna on tegemist pigem igapäevase paindliku töökorraldusega, mis on kantud vajadusest hallata kõiki elu osasid samaaegselt ja kvaliteetselt lähtuvalt oma sisemisest eesmärkidest, ressurssidest ja motivatsioonist. Kaugtöö aitab ümber mõtestada aegunud uskumused tööst ja töötamisest.”

Milttoni muutuste juhtimise nõustaja Eva-Maria Kangro sõnul oli tänavuste kandidaadite pealt näha ka seda, et organisatsioonide töökultuuri puhul on oluliseks märksõnaks kujunenud jätkusuutlikus. “Rõõm on näha, et organisatsioonid pööravad oma tegevuses üha enam tähelepanu kestlikule arengule. Edu näitaja ei ole enam üksnes majandustulemus, vaid ka inimeste vaimne tervis ja looduskeskkonna suhtes vastutustundlik tegutsemine.”

Kaugtöö Märgise kohta saab rohkem infot lugeda Targa Töö Ühingu kodulehelt. Kodulehel saab tutvuda ka kõigi 195 organisatsiooniga, kes omavad Kaugtöö Tegija märgist ja seega töötajatele paindlike töövõimalusi pakuvad. 

 

Kaugtöö Tegija märgis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaugtöö märgis

 

 

 

 

 

 

Kaugtöö märgis

 

Kontakt