Innovaatiliste tehnoloogiate kasutuselevõttu toetav üleeuroopaline Innovatsioonifond
Toetame taotlejaid projektiideede esitamisel ja partnerite leidmisel.
Väikeprojektide taotlusvoor on avatud kuni 31. augustini 2022, vooru eelarve on 100 miljonit eurot. Suurprojektide taotlusvoor avaneb taas sügisel 2022 ning uue vooru eelarvet tõstetakse 3 miljardi euroni seoses REPowerEU paketi tegevustega.
Euroopa Liidu Innovatsioonifond on üleeuroopaline fond, mille eesmärk on suurendada uusi ja innovaatilisi madala süsinikusisaldusega tehnoloogiate arendamist ja kasutuselevõttu.
Innovatsioonifond fookus:
- Taastuvenergia tootmine ja kasutamine
- Süsiniku kinnipüüdmine, ladestamine ja utiliseerimine
- Energiaintensiivne tööstus, sh süsiniku intensiivsete toodete asendamine
- Energia salvestamine, sh energia salvestamise lahendused tööstuses
Sihtrühm: ettevõtjad (keskmised ja suured ettevõtted, korporatsioonid, iduettevõtted).
Kuigi tegemist on Euroopast otsetoetusega, siis KIK ja Keskkonnaministeerium pakuvad Eesti ettevõtjatele siin kohapeal tuge eelnõustamise teel, et valideerida projekti sobivust!
Euroopa Komisjon (EK) on programmi juhtüksus, projekti haldamise, sh taotlusprotsessi läbiviimise on komisjon delegeerinud rakendusagentuurile Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency.
Taotlused tuleb esitada elektrooniliselt EK taotluste esitamise portaali kaudu.
Info taotlusvoorude kohta:
- Eraldi taotlusvoorud toimuvad suurprojektidele ja väikeprojektidele.
- Taotlusi saab esitada ainult siis kui taotlusvoor on avatud.
- Igal taotlusvoorul võivad olla ka omad detailsemad rõhuasetused hindamismetoodikas ja täiendavad kriteeriumid.
- Taotlused peavad olema tehniliselt ja finantsiliselt hästi ette valmistatud.
- Kõik projektitaotlused üle Euroopa Liidu konkureerivad omavahel, mis tähendab, et konkurents on suur ja rahastatakse üksnes mõjusamaid projekte. Seetõttu tuleb pöörata olulist tähelepanu taotluste kvaliteedile.
VÄIKEPROJEKTIDE TAOTLUSVOOR ON AVATUD!
- Väikeprojektide II voor avanes 31. märts 2022. Taotluse esitamise tähtaeg 31. august 2022.
- Taotlusvooru eelarve on 100 miljonit eurot.
- Taotlema oodatakse projekte, kogueelarvega vahemikus 2,5 kuni 7,5 miljonit eurot.
- Toetuse määr: 60% projekti kapitalikuludest.
- Taotlused tuleb esitada elektrooniliselt Euroopa Komisjoni taotluste esitamise portaali kaudu.
- Toetusvooru ingliskeelne infopäev toimus 6. aprillil. Kohtumise salvestuse ja ettekanded leiab infopäeva kodulehelt.
- Taotluseks vajalikud dokumendid on leitavad Euroopa komisjoni portaalist Funding & tender opportunities vastavalt kodulehelt alapeatükist topic conditions and documents.
- Taotluse käigus tekkivaid küdimusi saab esitada vooru jaoks avatud Helpdesk-i.
- Täpsem info saadaval Innovatsioonifondi II väikeprojektide vooru kodulehel.
Oma projektide sobivust Innovatsioonifondi saab nüüd ka ise testida Innovatsioonifondi kodulehel avatud enesekontrolli küsimustiku kaudu.
Endiselt on projektidele võimalik saada ka nõustamist Euroopa Innovatsioonipangalt – Project Development Assistance (PDA) on mõeldud mitte edasi pääsenud projektidele, mille KHG heite vältimise miinimumnõue on täidetud, projekti küpsuse kriteeriumis on saadud vähemalt 50% punktidest ja milles hindajad näevad potentsiaali ja leiavad, et projekti arendamise toe abil saab küpsust parandada.
I väikeprojektide vooru käigus said rahastatud kokku 30 taotlust. Rohkem infot esitatud projektide jagunemise kohta sektoritesse leiab nii väikeprojektide taotlusvooru kodulehelt kui ka eraldi dokumendina siit. Eestist eelmises voorus ühtegi edukat väikeprojekti ei olnud, kuid taotlemisel tasub olla optimistlik, kuna projektide rahastamisel arvestatakse ka regionaalse tasakaaluga. Võrreldes eelmise taotlusvooruga on veidi muutunud ka hindamiskriteeriumid, kus samuti arvestatakse varasemast rohkem regionaalset mõõdet.
SUURPROJEKTIDE III LAIENDATUD TAOTLUSVOOR avatakse sügisel!
- Suurprojektide III vooru avanemine on planeeritud 2022. aasta IV kvartalis.
- Seoses EL taastuvenergeetika kasutuselevõtu kiirendamise vajadusega ja sooviga vähendada liikmesriikide sõltuvust Vene taastumatutest energiaallikatest, on Euroopa Komisjon otsustanud suurendada Innovatsioonifondi 2022 suurprojektide vooru mahtu 3 miljardi euroni
- Taotlema oodatakse mahukaid projekte, kogueelarvega vähemalt 7,5 miljonit eurot.
- Toetuse määr: 60% projekti innovaatilisest komponendist.
- Taotlemine on edaspidi ka suurprojektide voorus üheetapiline.
Lisaks tavapärastele teemadele toetatakse antud vooru raames „REPowerEU akna“ kaudu kolme valdkonda:
- Tööstuse innovaatilist elektrifitseerimist ja üleminekut vesinikule
- Innovatiivset puhaste tehnoloogiate tootmist (nt elektrolüüserid, kütuseelemendid, uudsed taastuvenergia seadmed, energia salvestuslahendused või soojuspumbad tööstuslikuks kasutuseks)
- Keskmise suurusega pilootprojektide läbiviimist väga innovatiivsete lahenduste valideerimiseks, testimiseks ja optimeerimiseks.
Lisainfo
DG CLIMA, EL IF korraldava osapoolena, kutsub teemaga seotud huviorganisatsioone korraldama juunikuu jooksul vastavaid õpitube, suurendamaks ettevõtete teadlikkust IF rolli suurenemisest, uute REPowerEU tegevustega seotud võimaluste avanemisest ning kogumaks infot potentsiaalsete projektide ajagraafikute, küpsuse ning ka seonduvate turuvajaduste ja -tõrgete kohta.
Loodud on lihtne ja kiire küsitlusvorm saamaks infot võimalike projektide ajagraafikute osas. Saadav info aitab hinnata tööstuse huvi ja valmidust toetuse taotlemiseks Innovatsioonifondist antud teemadel, eriti puhaste tehnoloogiate tootmise ja süva-dekarboniseerimist teotavate pilootprojektide osas. Palume vastavale küsimustikule vastata juunikuu jooksul.
Suurprojektide II vooru tulemusi on oodata 2022. aasta III kvartalis.