Lasteaia ja põhikooli õppekäigud
Toetame lasteaia koolieelse rühma ja põhikooli klassi osalemist aktiivõppeprogrammides.
Taotlusvoor, osalemaks õppeprogrammidel 2023/2024 õppeaastal, toimub 03.04-05.05.2023.
Taotlusvoor on suletud ja projektid on hindamisel.
Keskkonnateadlikkuse programmi eesmärk on kujundada arusaama, et inimene on osa loodusest, meie majandustegevuse ja kultuuri jätkusuutlikkus sõltub loodusest ning looduse hüvesid kasutades peame arvestama piiridega, mida ületades ohustame kogu elu Maal (määruse § 22 lõige 1).
Toetust saab taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel.
Taotlusvoor on avatud ning taotluste esitamise tähtaeg on 5. mai 2023 kell 17. Hilinenud taotlusi menetlusse ei võeta!
Taotlemine toimub e-toetuste keskkonnas.
Milliseid tegevusi toetame?
KIK toetab lasteaia koolieelise rühma ja põhikooli klassi osalemist loodus- ja keskkonnahariduskeskuste või keskkonnakaitse ja keskkonnakasutusega seotud ettevõtete aktiivõppeprogrammides, kus õppija osaleb õppeprotsessis aktiivsetes (kogemuslikes, tegevuslikes, uurimuslikes, avastuslikes jne) tegevustes (määruse § 22 lõige 4 punkt 1).
Oluline
- taotluse saab esitada haridusasutus või selle pidaja;
- toetust saab taotleda lasteaia koolieelsele rühmale või põhikooli klassile;
- toetust jagatakse ühikuhinna põhiselt, mille suurus ühe rühma/klassi/õpigrupi kohta 2023/2024 õppeaastaks on 200 eurot.
Ei ole piiritletud, mitu õppeprogrammi ühele klassile/rühmale piirsumma eest läbi võib viia ning üldine arvestus toimub haridusasutuse lõikes. Õpigrupina käsitletakse ühes õppeprogrammis korraga koos osalevaid lapsi (nt väikeste klasside liitmisel või lasteaia erinevatest rühmadest moodustatud kooli minejate laste grupp).
Õppekäikude planeerimisel järgida siiski vahendite säästlikku kasutamist (väikesed klassid liita võimalusel üheks õpigrupiks, võimalusel kasutada sõiduks mitme rühma/klassi peale ühte bussi või kasutada ühistransporti).
- vähemalt 50% haridusasutuste poolt läbitavatest õppeprogrammidest peavad olema kvaliteedi ehk muraka märgisega;
Eesti Keskkonnahariduse Ühing on käivitanud keskkonnahariduse kvaliteedi süsteemi ning paljud õppeprogrammid on läbinud juba kvaliteedihindamise ja saanud endale kvaliteedi ehk muraka märgi „läbimõeldud programm.“ Selle märgi saanud programmid on leitavad ka keskkonnaharidus.ee lehelt, kus programmi juures on muraka pildiga märk. Taotluses tuleb välja tuua, mitu planeeritud programmidest on vastava märgisega.
- projektide abikõlblikkuse periood on 2023/2024 õppeaasta ehk 1.09.2023 - 31.08.2024, mida võib põhjendatud juhtudel pikendada;
- kohustuslikku omafinantseeringut ei ole ning taotluses ei pea piirsummast üle minevat summat omaosalusena näitama;
- taotluse lisana tuleb esitada programmides osalejate andmed lisatabelina (lehe paremal veerus Taotlemisega seotud dokumendid all fail „Õppeprogrammis osalejate andmed 2023“);
- kogu kooli või lasteaia õppekäigud koondada ühte taotlusesse (mitte esitada taotlus iga klassi või kooliastme kohta eraldi).
Õppekäikude planeerimisel pea silmas:
- õppetegevus toimub loodusteaduslikel alustel;
- õppija osaleb õppeprotsessis aktiivsetes (kogemuslikes, tegevuslikes, uurimuslikes, avastuslikes jne) tegevustes;
- omandatavate teadmiste ja oskuste kaudu kujundatakse õpilastel positiivset suhtumist loodusesse, sh elurikkusesse ning arusaama looduse ja inimtegevuse seostest;
- otsi õppekäigu sihtkohaks lähim ja õppetööga kõige paremini haakuv looduskooli või keskkonnahariduskeskuse õppeprogramm. Õppeprogrammide kavandamisel on abiks portaal keskkonnaharidus.ee. Eelistatud on pikemad õppeprogrammid;
- aktiivõppeprogramme on võimalik korraldada looduskeskuste juhendamisel ka haridusasutuse juures. Eriti soovitame seda võimalust kasutada lasteaialastele korraldatavate aktiivõppeprogrammide läbiviimisel ning kutsuda lasteaeda kohale juhendaja. Eeldame, et sellisel juhul viiakse aktiivseid tegevusi läbi vähemalt 2x45 min jooksul;
- teadmisi keskkonnahoiu põhimõtetest ja loodusressursside säästlikust kasutamisest võib kinnistada keskkonnakasutusega seotud ettevõtetes (nt vee-, jäätme,- põllumajanduse- või muu keskkonnateemaga tegelev ettevõte). Kui ettevõttel ei ole ise väljatöötatud aktiivõppeprogrammi, siis tuleb taotlusele lisada kirjeldus, kuidas õppekäik on õppekavaga seotud ning milliste lisategevustega teadmisi kinnistatakse.
Taotlusi saab esitada e-toetuste keskkonnas, kuhu saab siseneda ID-kaardi või mobiil ID-ga.
Taotluse sisestamisel on abiks juhend, mis asub ka lehe paremas veerus Taotluskeskkonnad all.
Taotluste vastuvõtt lõppeb 5. mail kell 17.00. Esita taotlus tähtaegselt, hilinenud taotlusi menetlusse ei võeta!
Taotlusvooru tulemused selguvad hiljemalt juunis.

Tähtaegselt esitatud taotluste puhul hinnatakse, kas taotlus on korrektselt täidetud ja vastab rahastamise tingimustele:
- taotlejaks haridusasutus või selle pidaja;
- toetust küsitakse lasteaia koolieelse rühma või põhikooli klassi osalemiseks aktiivõppe programmis;
- toetust küsitakse vooruks kehtestatud ühikuhinna järgi (toetuse suurus ühe rühma/klassi/õpigrupi kohta 2023/2024 õppeaastaks on 200 eurot);
- vähemalt 50% õppeprogrammidest on kvaliteedi ehk muraka märgisega;
- õppeprogrammide puhul hinnatakse, kas läbitavad õppeprogrammid põhinevad loodusteaduslikel alustel, kasutatakse aktiivõppe meetodeid ning lähtutakse säästva arengu hariduse põhimõtetest.
Taotluse vastavust kontrolliv KIKi projektikoordinaator saadab vajadusel taotlejale e-toetuste keskkonnas projekti postkasti kaudu puuduste kohta päringu ja annab parandamiseks tähtaja.
Vastavaks tunnistatud taotluste kohta tehakse rahastamise otsus.
2023. a taotlusvooru rahastamise otsused tehakse hiljemalt juunis.
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKi projektide elluviimine. Täpsed nõuded tulenevad iga toetuse ja rahastusallika õigusaktidest, rahastusotsusest ning KIKi kehtestatud nõuetest.
Selle toetusega seotud projekti elluviimiseks vajalikud materjalid leiad siit lehe paremalt poolt.
Projektid KIKASes (rahastusotsused 2021 ja varem):
Kui kõik projekti õppekäigud on tehtud, tuleb esitada süsteemis KIKAS projekti vaates lõppmakse. Juhend makse esitamiseks asub siin.
Projektid e-toetuste keskkonnas (rahastusotsused alates 2022):
Saatsime Teile e-toetuse keskkonnas projekti postkasti KIKis allkirjastatud lepingu (teatis koos lepingu tingimustega). Palume allkirjaõiguslikul isikul lisada digikonteinerile oma allkiri ning tagastada kahepoolselt allkirjastatud leping samas postkastis.
2023. a taotlusvoorust rahastatavate projektide osas sihtfinantseerimise lepingut ei sõlmita. Rahastamise aluseks on rahastamise otsus.
Projekti väljamakse teeme toetuse summa ulatuses septembri jooksul. Te ei pea süsteemis makset ega kuludokumente sisestama, küll aga palume oma raamatupidajale teada anda projekti numbrist ja summast (projekti number kajastub ülekande selgituses). Eelmise õppeaasta projektide aruandevõlglastele tehakse makse peale aruande kinnitamist (kord kuus).
Õppekäikudega võib alustada 1. septembrist.
Kui projekti raames saavad kõik õppekäigud tehtud, kuid kulu jääb väiksemaks, siis seda vahet ei pea KIKile tagasi kandma. Tagasimakse tuleb teha, kui mõni klass/rühm/õpigrupp jääb õppeprogrammil käimata, st tegelik õpigruppide arv on väiksem taotluses planeeritust. Palun andke sellest teada projekti postkasti kaudu.
Kui tekib vajadus õppeprogrammi muuta, siis palun kooskõlastage uus programm eelnevalt projekti postkasti kaudu.
Kui kõik õppekäigud on tehtud, tuleb esitada projekti aruanne (projekti andmetes Esita aruanne nupp alt). Aruande esitamise juhendi leiate siit ja lehe paremast veerust taotlemisega seotud dokumentide alt.
Aruande lisana tuleb esitada õppeprogrammis osalejate andmete tabel (kui projektis osaleb viis või enam õpigruppi) – sama tabel, mis oli taotluse juures, kuid aruandes täitke tabel tegelike andmetega. Kui õpigruppide arv on alla viie ja Te taotluse juurde tabelit ei esitanud, siis tuleb tegelikud andmed esitada aruande vormil tegevuste kommentaaris. Aruande juurde ei ole vaja lisada arveid ja raamatupidamise väljavõtet kuludest.