Energiahüvitised kodutarbijatele
Energiakulude hüvitamine kodutarbijatele.
Energiahinna tõusu mõjude leevendamiseks kodutarbijatele on riik välja töötanud erinevad ajutised toetused. Need kehtivad tarbijatele perioodil 1. oktoobrist 2022. aastal kuni 31. märtsini 2023. aastal tarbitud energia eest väljastatud arvetele.
NB! Pärast 14. veebruari 2023 ei võeta vastu energia hüvitiste avaldusi 2022. aasta oktoobri, novembri ja detsembri eest. Ühtlasi meenutame, et avalduste esitamise tähtaeg on iga kuu 14. kuupäev. Märtsikuu avalduste esitamise tähtaeg on 15. aprill 2023 ja põhjendatud juhtudel kuni 30. aprill 2023. Põhjendatud juhuks saame lugeda näiteks olukorda, kus energiamüüja arve laekub hiljem (arve kuupäev).
Avalduse vormid leiab lehe paremalt poolt ("Juhendid ja vormid"). Arvele tuleb lisada müüja esitatud arve ja avaldusel näidata ära hüvitise saajad.
Toetused on automaatsed ehk müüja vähendab juba kodutarbijatele laekuvatelt energiaarvetelt ise elektri, gaasi või kaugkütte ühikhinna. Üldjuhul ise midagi tegema ei pea ning toetus kajastub esmakordselt novembris, kui oktoobrikuu arved on kätte saadud.
- Elektrihinna hüvitamine
Elektri kodutarbijale kompenseeritakse kuu keskmisest käibemaksuta elektrienergia hinnast, mis ületab 8 senti kilovatt-tunni (kWh) kohta, kuni 5 senti/kWh.
Näiteks kui tarbija ostab elektrienergiat kuu keskmise hinnaga 15 senti/kWh, siis kompensatsiooni abil oleks tarbija poolt makstav hind 10 senti/kWh.
Hüvitis põhineb kodutarbija kuu keskmisel elektrienergia kulul. Näiteks kui tarbija arve elektrienergia eest oli käibemaksuta 100 eurot tarbimise 500 kWh juures, kujuneb selle kuu elektri keskmiseks käibemaksuta hinnaks 20 senti/kWh.
Kompensatsioonimeede on mõõtepunktipõhine. See tähendab, et kui tarbijal on mitu mõõtepunkti, siis saab tarbija kompensatsiooni iga mõõtepunkti pealt.
NB! Energiahinna hüvitamine KIKi kaudu ei ole seotud universaalteenusega ja viimase osas saab infot elektrimüüjalt või Majandus- ja Kommunikatsiooni ministeeriumi kodulehelt loe siit. Universaalteenusele ülemineku korral jääb täiendav energiahinnahüvitis samuti kehtima (5 senti/kWh kohta kui hind ületab 8 senti/kWh).
- Gaasihinna hüvitamine
Gaasi kodutarbijale kompenseerib riik 80 protsenti kuu keskmise gaasihinna sellest osast, mis ületab käibemaksuta 80 eurot/MWh ehk 0,7744 eurot kuupmeeter. Seejuures kompenseeritakse maksimaalselt kuni 2,6 MWh (ehk 251,7 kuupmeetrit) tarbimist, mis on keskmise eramu kuine gaasitarbimine. Gaasi all mõistetakse gaasivõrgu kaudu ostetavat gaasi ja siia alla ei kuulu gaasiballoonid, mahutist tarbitav gaas vms.
Näiteks, kui kuu jooksul kulus tarbijal gaasile keskmiselt 230 eurot/MWh (käibemaksuta) tarbimismahu 2,6 MWh juures, siis pärast kompensatsiooni (antud juhul 120 eur/MWh) rakendumist kujuneks tarbija makstavaks hinnaks 110 eurot/MWh.
Kompensatsioonimeede on mõõtepunktipõhine. See tähendab, et kui tarbijal on mitu mõõtepunkti, siis saab tarbija kompensatsiooni iga mõõtepunkti pealt.
- Kaugküttehinna hüvitamine
Kaugkütte kodutarbijale kompenseeritakse sarnaselt gaasile 80 eurot/MWh (käibemaksuta) hinda ületav soojuse kulu 80 protsendi ulatuses.
Näiteks, kui kaugküttevõrgu kaudu jaotatud soojuse hind on 97,15 eurot/MWh (Tallinna kehtiv piirhind), väheneb see tarbija jaoks tasemele 83,4 eurot/MWh. Sellel näitel väheneb kulu kaugküttele 14 protsenti.
PS! Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on kokku pannud energiatoetuste kalkulaatori, kus saab sama arvutuskäigu läbi teha. Kalkulaator on leitav SIIT. Tulemuste saamiseks tuleb tabelites täita rohelised lahtrid.
Toetused on automaatsed ehk energiamüüja vähendab juba kodutarbijatele laekuvatelt energiaarvetelt ise elektri, gaasi või kaugkütte ühikhinna. Üldjuhul ise midagi tegema ei pea ning toetus kajastub esmakordselt novembris, kui oktoobrikuu arved on kätte saadud.
Avalduse toetuse saamiseks peavad esitama:
- Elektrimüüjad, gaasimüüjad ja kaugkütte võrguettevõtjad, kes müüvad energiat kodutarbijale. Avalduse alusel makstakse müüjale tarbijalt saamata jäänud tulu tagasi.
Elektri-, gaasimüüjale või kaugkütte võrguettevõtte alandab vastavalt määrusele kodutarbija või korteriühistu arvet ja toob vastava soodustuse ka arvel välja. Kui leping energia müüjaga on sõlmitud eraisiku nimel või korteriühistu nimel siis täiendavalt enam midagi tegema ei pea, sh ei pea avaldust esitama korteriühistu liige! Korteriomanik saab arvega seotud küsimustes pöörduda korteriühistu poole, kellel on ülevaade müüjalt saadud arvel toodud soodustuse kohta. Juhendi avalduse esitamiseks leiate SIIT.
1) Elektrimüüjate avalduse vorm - VORM 1.
2) Gaasimüüjate avalduse vorm - VORM 2.
3) Kaugkütte ettevõtjate avalduse vorm - VORM 3.
- Vahendajad (isikud, kes ei ole korteriühistu ja kes vahendab kodutarbijale elektrienergiat, gaasi või kaugküttevõrgu kaudu jaotatud soojus) juhul kui kodutarbija ei ole energiamüüjalt saanud automaatset toetust.
Vahendajaks võib olla eraisik (nt gaasileping ridaelamus on ühe isiku nimel kuna on üks mõõtepunkt) või äriühing/MTÜ/kohalik omavalitsus (üürikorteri omanik, KÜ-de nimel lepingute sõlmijad ehk haldusfirmad, kaasomandid (mitu korterit), sotsiaalkorterid). Sellistel juhtudel müüja ei tea, et lepingu sõlminud ettevõtte on kodutarbija ja on vajalik esitada avaldus KIKile (avalduse esitab müüjaga lepingut omav isik).
1) Elektrihinna osalise kompenseerimise avaldus - VORM 4; elektriarve näidis; juhend elektrihüvitise avalduse vormile.
2) Gaasihinna osalise kompenseerimise avaldus - VORM 5; gaasiarve näidis; juhend gaasihüvitise avalduse vormile.
3) Kaugkütte hinna osalise kompenseerimise avaldus - VORM 6; juhend kaugkütte avalduse vormile.
Nimetatud juhtudel kontrollime ja võtame arvesse avalduse saamisel asjakohaseid faktilisi asjaolusid, eelkõige seda, kas on tegemist eraldi eluruumidega (kinnistusraamatusse ja ehitisregistrisse kantud korter), kas on tegemist eraldi leibkonnaga, kas esineb eraldi õiguslik alus eluruumi kasutamiseks (omandi- või üürisuhe) jms.
Vajadusel ja võimalusel tuleks vaadata oma lepingud üle ja automaatse soodustuse saamiseks leping teha eraisiku nimele (äriühingud, kes vahendavad energiat üürnikele) või korteriühistu nimele (juhul kui korteriühistu moodustamine on kohustuslik ja võimalik, aga näiteks gaasi eest tasub arveid üks eraisik või äriühing). Eelnev ei puuduta eraisikuid, kes kuuluvad küll korteriühistusse, aga kellel on elektritarbimiseks tehtud eraldi lepingud, nemad saavad soodustuse automaatselt!
PS! Soodustus puudub arvelt ka sellisel juhul, kui tarbija lepingus märgitud hind on väiksem kui määruses toodud kompensatsiooni piir. Näiteks, kui kui leping on sõlmitud fikseeritud hinnaga gaasile 0,5 eurot kuupmeeter ja kuna määruse kohasel makstakse kompensatsiooni osas, mis ületab 0,7744 eurot/m3, siis täiendavat soodustust ei rakendu.
Avalduse esitamine:
- Avaldus esitatakse KIKile energia müügikuule järgneva kuu 14. kuupäevaks e-posti aadressile info@kik.ee;
- Avalduse vormid ja juhendid on leitavad KIKi kodulehel, lehe paremal pool.
- Avaldusi võetakse vastu alates novembrikuust, kui müüjatel on olemas oktoobrikuu müügiandmed või vahendajatele on laekunud oktoobrikuu arve.
- Iga kuu kohta tehakse eraldi avaldus. Müüja või vahendaja esitab vastaval energialiigi avaldusel kõikide lepingute kohta ühe avalduse (va kui ühikhind erineb). Vahendaja lisab avaldusele vastavalt vormile kompensatsiooni saajad (vastavalt KÜ ja/või eraisik).
- Avalduse alusel taotletud summa kantakse taotleja esitatud pangakontole. Kompensatsiooni edasikandmist (sh vahendaja poolt) kodutarbijale kontrollib KIK täiendavalt.
Juhul kui korteriühistul on tehtud otse leping elektri-, gaasi- või kaugküttemüüjaga, siis avaldust esitama ei pea ning toetused rakenduvad automaatselt. Kui aga korteriühistule vahendab energiat haldusettevõte, siis peab ettevõte ise pöörduma toetuse saamiseks KIKi poole, et toetus jõuaks kodutarbijani.
Korteriühistu liikmetel tuleks arvetega seotud küsimuste korral pöörduda korteriühistu poole.
Ei, korteriühistutele tarbimismahu piirang ei rakendu. 2,6 MWh tarbimispiir kehtib eraisikute nimele tehtud lepingute puhul. See on eramu keskmine kuine gaasitarbimine.
Kui ridaelamus on kõigile energia olemasolu tagav gaasileping ühe eraisiku nimel, oleks see mõistlik ümber teha eraldi igale tarbijale. Nii rakenduvad gaasihinna kompensatsioonimeetmes toetused leibkonna kohta maksimaalses võimalikus mahus. Vastasel juhul loeb energiamüüja andmebaas teid üheks tarbijaks ning toetus on seega väiksem. Teine võimalus on ka esitada kompensatsiooni taotlus KIKile, et toetus rakenduks kõigile leibkondadele.
Juhul, kui tarbija üürib korterilt eraisikult, kelle nimel on ka sõlmitud energialeping, rakenduvad toetused automaatselt.
Kui üürileandja on ettevõte, kelle nimele on sõlmitud ka energialeping, peab ettevõte esitama KIKile avalduse. Kindlasti tasub sel teemal üürileandjaga suhelda, et toetust kindlasti kodutarbijale rakenduks.
Jah, universaalteenuse kasutamine ei välista toetuse saamist. Just nagu iga teise elektripaketi puhul, arvestatakse riigipoolne elektrihüvitis automaatselt arvelt maha.
Kui tarbijal ei ole sõlmitud soodsa hinnaga fikseeritud paketti, tasub kindlasti kaaluda universaalteenuse kasutamist. Universaalteenus ja toetus annavad koosmõjus suurema võidu energiakulude vähendamisel. Universaalteenuse olemasolu tasub küsida 1. oktoobrist oma elektrimüüjalt.
Rohkem infot universaalteenuse kohta leiab SIIT.
Valitsuskoalitsiooni kokkulepe energiatoetuste osas sündis põhimõttel, et tuleb leida automaatsed lahendused, mida saab suurele hulgale inimestele korraga rakendada.
Kui inimene on sattunud keerulisse seisu küttematerjali hinnatõusu tõttu, mida riigi meetmetega ei hüvitata, tasub kindlasti pöörduda kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonna poole, kellel on võimalik abistada sotsiaaltoetustega.
Aiandusühistud saavad kompensatsiooni üldjuhul automaatselt. Kui toetus arvel automaatselt ei rakendu tuleb pööruda KIKi.
Garaažiühistutele ja teistele mitteelukondlikele ühistutele hüvitist üldjuhul taotleda ei saa.
Antud juhul saab müüjaga lepingut omav isik pöörduda KIKi poole ja taotleda vahendajana kodutarbijatele kompensatsiooni. Saadud kompensatsioon tuleb edasi kanda kodutarbijale.
Siia kuuluvad ka alajaamade omanikud, kõikvõimalikud ühistud, ühisused, kus mingil põhjusel kunagi on jäänud eraldi liitumised tegemata ja on jäänud esindajaks juriidilisest isikust vahendaja.
Juriidilisel isikul on võimalik toetuse saamiseks esitada avaldus KIKile juhul, kui juriidilisel isikul on sõlmitud müüjaga leping ja kui korteris/majas elab kodutarbijast (üürnik), kellega on sõlmitud üürileping ja kommunaalkulud ei ole fikseeritud üüri hinna sees. Kompensatsioon tuleb edasi kanda kodutarbijast üürnikule! Juriidiliste isikute vahel sõlmitud üürilepingutele ei kohaldu kodutarbija kompensatsioon!
Võimalusel tuleks kodutarbija leping ümber teha eraisiku nimele, siis rakendub kompensatsioon automaatselt arvel.
Läbi korteriühistu elektrit, gaasi ja kaugkütet saavad isikud sh juriidilised isikud täiendavat avaldust esitama ei pea.
MTÜl on võimalik toetuse saamiseks esitada avaldus KIKile kui ta omab müüjaga lepingut ja vahendab teenust kodutarbijale. Saadud kompensatsioon tuleb kanda edasi kodutarbijale.
Elekter. Ka juhul kui erinevate korterite leping on ühe eraisiku nimel, siis elektriteenuse puhul rakendub hüvitis arvel kogu ulatuses automaatselt ja täiendavalt midagi tegema ei pea.
Gaas. Kui igal korteril on eraldi leping eraisiku nimel gaasimüüjaga, siis rakendub kompensatsioon automaatselt. Juhul, kui on üks mõõtepunkt ja üks leping maja peale, siis eraisiku arvel rakendub automaatne soodustus 2,6 MWh ulatuses ja ülejäänud osas tuleks avaldus esitada KIKile (ei laiene eramutele). Kompensatsiooni ulatus iga korteri kohta on kuni 2,6 MWh vastavalt tegelikule tarbimisele.
Kui lepingu müüjaga on sõlminud juriidilisest isikust vahendaja (nt osaühing, MTÜ), tuleks lepingud vormistada eraisikutele, või kui see ei ole võimalik, siis saab avalduse teha KIKile.
Ühiselamute korral antakse toetust kui elanikuks on kodutarbija ja arved esitatakse kommunaalteenuste eest vastavalt tarbimisele, ehk ei ole üürihinnas fikseeritud teenusena.
Kui üürnik saab lisaks üüriarvele ka eraldi kõrvalkulude arve, siis on võimalik energiamüüjaga lepingut omaval juriidilisel isikul (haldusfirma, KOV) küsida kompensatsiooni KIKilt ja see edasi üürnikule kanda. Kui lepingud on tehtud korteriühistu nimel või eraisiku nimel, siis rakendub soodustus automaatselt ja täiendavalt midagi tegema ei pea.
Kontakt

Elektri- ja gaasihinna hüvitamine