Content section
Rohetehnoloogia ettevõtluse arendamise programm
Toetuse info
TAOTLUSVOOR EI OLE AVATUD. Taotluste vastuvõtt algab aprilli keskpaigas 2021 ja kestab 2 kuud.
Taotlusvooru eesmärk arendada Eestis rohetehnoloogiaga seotud ettevõtlikkust ja ettevõtlust, mis aitab kaasa kliimaneutraalse majanduse suunas liikumisele ja Eesti rohetehnoloogia ettevõtete konkurentsi parandamisele.
Kliimaneutraalne majandus on nullilähedasi kasvuhoonegaaside heitkoguseid tekitav majandus, kus inimtekkeliste kasvuhoonegaaside heide on tasakaalustatud kasvuhoonegaaside sidumisega looduslike või tehnoloogiliste sidujate poolt. Selle arvutamiseks kasutatakse rahvusvahelist, Valitsustevahelise Kliimamuutuse Nõukogus (ingl. k Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) väljatöötatud metoodikat. Vt SIIA.
Toetuse abil saame arendada rohetehnoloogia ettevõtteid, kes aitavad parandada tänaseid kitsaskohti eri eluvaldkondades, kasutades keskkonnasõbralikku ja puhast tehnoloogiat. Samuti suurendab see Eesti ettevõtete ekspordivõimet, kuna meetme abil tekib uusi rohetehnoloogia lahendusi, mida eksportida, ja uued lahendused parandavad omakorda Eesti ettevõtete konkurentsivõimet maailmas. Rohetehnoloogiate tervikliku ja läbimõeldud arendamise abil on võimalik tagada, et vähese süsinikusisaldusega majandusele üleminekuks vajalikku tehnoloogiat ei peaks teistest riikidest kalli hinna eest sisse ostma. Saaksime selle pöörata hoopis võimaluseks, et just Eestis töötataks välja need lahendused ja tehnoloogiad, mida teistele riikidele lähitulevikus eksportida.
Toetust anname Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemi õhusõiduki käitajate kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikute enampakkumisest saadavast tuludest. Toetusmeetme töötas välja Keskkonnaministeerium.
Mida me toetame?
- Rohetehnoloogiaga seotud ettevõtte elutsükli faaside ja/või tehnoloogia valmidustasemete arenguprogrammide elluviimist ja mentorlust.
- Häkatonide ja ideekonkursside korraldamist.
- Olemasolevatele häkatonidele, konkurssidele ja arenguprogrammidele rohetehnoloogia suuna lisamist.
Toetatakse ettevõtte elukaare kõikide faasidega seotud algatusi, näiteks häkatonide ja ideekonkursside korraldamist eel-iduettevõte faasis ideedest iduettevõtteks saamiseni, olemasolevatele ärikiirenditele ja arenguprogrammidele rohetehnoloogia suuna lisamist. Oluline on seejuures rõhutada, et ettevõtteid toetatakse arenguprogrammide kaudu, mitte eraldi üksikute ettevõtete projektidena.
- Arenguprogramm on ettevõtte või tehnoloogia arengufaasile komplekselt välja töötatud tegevuste kogum, mis aitab kaasa ettevõtteliikumisel ühest elutsükli või tehnoloogia arengufaasist järgmisse;
- Häkaton on tarkvaraarenduse intensiivüritus, mille käigus töötatakse piiratud aja jooksul välja uue funktsionaalsusega kasutusvalmis tarkvara;
- Ideekonkurss on uute rohetehnoloogiliste ideede võistlus mingi kindla probleemi lahendamiseks.
Projekti käigus tuleb otsida lahendusi valdkonna ettevõtete või ühiskonnas olevatele probleemidele ja kitsaskohtadele. Rohetehnoloogia ideede arendamise kaudu leitakse nutikaid lahendusi eri sektorite kitsaskohtade lahendamiseks, kasutades säästlikku, keskkonnasõbralikku ja puhast tehnoloogiat. Otsitakse lahendusi ja algatusi, kus on maksimaalselt kasutatud taastuvaid energiaallikaid ja/või materjale, mille tootmise energiakasutus on minimaalne ja/või loodud materjalid on kergesti ringlusse võetavad ja/või materjalid panustavad oluliselt ohutusse materjaliringlusesse ja asendavad teisi materjale.
Kes saavad toetust?
- Eesti Vabariigis registreeritud juriidiline isik.
- Valitsusasutus või selle hallatav asutus.
- Kohaliku omavalitsuse asutus või selle hallatav asutus.
Taotlejaks võivad olla näiteks MTÜd ja SAd ning ettevõtted või ülikoolid, kes tegelevad ettevõtluse arendamise programmidega või äriideede konkursside korraldamisega. Samuti valitsus- ja kohaliku omavalitsuse asutused ja nende hallatavad asutused, kes soovivad näiteks korraldada rohetehnoloogia ideekonkurssi mingi probleemi lahendamiseks. Samuti võivad taotlema tulla organisatsioonid, kes juba korraldavad ettevõtluse arendamise programme ja soovivad sinna lisada rohetehnoloogia suunda.
Oluline on tähele panna, et toetatakse rohetehnoloogiliste lahendustega tegelevatele ettevõtetele arenguprogrammide korraldamist ja elluviimist, mitte üksikuid ettevõtteid. Toetuse taotleja on sel juhul arenguprogrammide korraldaja või elluviija, mitte üksik ettevõtte, kes tegeleb rohetehnoloogiliste lahendustega.
Eri sektorite kitsaskohtade leidmiseks tuleb kaasata projektidesse sarnase valdkonna asutusi ühendav organisatsioon (näiteks erialaliidud või ühendused), kes seisavad nimetatud asutuste ühiste huvide edendamise eest ja tunnevad sektorite probleeme ja kitsaskohti. Kaasata juhul, kui see organisatsioon ise ei ole taotleja. Sarnase valdkonna asutusi ühendav organisatsioon on vaja projekti kaasata, et projekti tulemusel saada parimaid lahendusi, mis aitavad kaasa olemasolevate kitsaskohtade ja probleemide lahendamisele.
Kui palju saab toetust?
- Projektide maksimaalne kestus on 18 kuud
- Ühe projekti toetuse summa on 3000 - 30 000 eurot.
- Toetuse maksimaalne määr on 90% abikõlblikest kuludest. Omafinantseering peab moodustama vähemalt 10% abikõlblike kulude kogumaksumusest. Abikõlblikud kulud on täpsemalt lahti kirjutatud failis "Milline on abikõlblik kulu" (vt lehe paremal olevasse veergu Dokumendid).
Kuidas saab taotleda?
- taotlus tuleb esitada E-toetuse keskkonnas hiljemalt taotluste esitamise lõpptähtpäevaks. Projektiga seotud suhtlus toimub E-toetuse keskkonnas ja E-toetuse kaudu edastatud dokumendid loetakse kättetoimetatuks. Sellekohase nõusoleku ja e-posti aadressi annab taotleja taotlemise käigus.
Toetusvooru raames toetatakse ka teist tegevust, milleks on üldhariduskoolide õpilastele suunatud rohetehnoloogia teadlikkuse suurendamise projektid. Täpsema info selle taotlusvooru kohta leiab SIIT.