Content section
Kalanduse programm
Mida toetame?
TAOTLUSVOOR EI OLE AVATUD.
Kalanduse programmi eesmärk on saavutada tasakaal kalavarude kaitse ja kasutamise vahel ning tagada looduslik mitmekesisus, kalavarude pikaajaline säilimine ning luua püügivõimalus nii kutselistele kui ka harrastuskalastajatele. Kalavarude all peetakse silmas ka agarikuvarusid.
Toetatavad tegevused 2021 voorust
Kalanduse programmi eelarve on 600 000 eurot.
Toetust saab taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ § 20 lõikes 3, 4, 5 ja 6 loetletud tegevuste rahastamiseks.
Kalandusuuringute alamprogrammist toetame:
- valdkonna arengusuundade otsustamiseks vajalike kalandusprognooside ning muude valdkonnaga seotud uuringute tegemist, et seada ja viia ellu arengu- ja tegevuskavade eesmärke (§ 20 lg 3).
Vee-elustiku ökoloogilise seisundi parandamise alamprogrammist toetame
- kalavarude suurendamiseks ja kaitseks kudealade või elupaikade loomist, taastamist või nendele juurdepääsu tagamist ning nende ettevalmistustöid (§ 20 lg 4 p 1);
- riiklikku kaitset vajavate ja ohustatud kalaliikide kaitse ja kalavarude taastootmise programmis nimetatud prioriteetsete kalaliikide ning harrastuskalapüügiks oluliste kalaliikide asustamist või taasasustamist (§ 20 lg 4 p 2).
Kalanduse arendusprojektide alamprogrammist toetame:
- kalanduse valdkonna arengudokumentide ning tegevus- ja majandamiskavade koostamist tasakaalustatud arengu ja kalavaru säästliku kasutamise eesmärgil (§ 20 lg 5 p 1);
- kalapüügivõistluste, seminaride, koolituste, õpitubade, teabepäevade ja laagrite korraldamist, et arendada keskkonnateadlikku ja säästvat kalandust (§ 20 lg 5 p 2);
- kalavarude kasutamisega seotud andmete ning teabe kogumist ja avaldamist (§ 20 lg 5 p 3);
- kalandusliitude osalemist rahvusvahelises kalanduskoostöös ja rahvusvaheliste kalandusürituste korraldamist Eestis (§ 20 lg 5 p 4);
- keskkonnasäästlikku harrastuskalapüüki toetava taristu (näiteks juurdepääsuteede, paadisildade, vettelaskmis- ja parkimiskohtade, püügiplatvormide, teavitustahvlite) arendamist avalikes huvides (§ 20 lg 5 p 5);
- innovaatilisi kalanduse arendusprojekte (§ 20 lg 5 p 6).
Kalavarude kaitse ja järelevalve alamprogrammist toetame:
- kalapüügi ning sellega seotud tegevuse järelevalvet (§ 20 lg 6).
NB!
- Määruse § 20 lõigetes 3, 4, 6 ja lõike 5 punktides 1, 3 ja 4 nimetatud tegevuste korral võib sihtasutustele ja mittetulundusühingutele antava toetuse osakaal olla kuni 100% abikõlblikest kuludest.
- Kalade rändeteede avamiseks on maa, hoonestusõiguse ja kinnisvara ostmine abikõlblik kulu.
- Seminaride, koolituste, õpitubade, teabepäevade ja laagrite korraldamisel on toetus kuni 75% projekti abikõlblikest kuludest.
- Keskkonnasäästlikku harrastuskalapüüki toetava taristu ja innovaatiliste kalandusalaste arendusprojektide toetuse maksimaalne suurus projekti kohta on 50 000 eurot ilma käibemaksuta.
- Lisandunud on nõue, et kalanduse programmist uuringule toetuse taotlemisel peab uuringu lähteülesandes sisalduma sotsiaal-majanduslikke mõjusid hindav osa, kui see on asjakohane. Kui sotsiaal-majandusliku mõju hindamine ei ole asjakohane, tuleb seda põhjendada (vt „Keskkonnaprogrammi taotluse kohustuslikud lisad“ punkt 3.5.1). Sotsiaal-majanduslikku mõju tuleb hinnata nendes uuringutes, mille tulemust rakendatakse otseselt poliitika kujundamiseks (nt kui uuringu tulemuseks on püügivõimaluste kehtestamine).
Toetuse info ja ajakava
Kes saavad toetust?
Keskkonnaprogrammist saavad toetust taotleda kohaliku omavalitsuse üksused, äriühingud, keskkonnakaitsega tegelevad asutused, mittetulundusühingud, sihtasutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja füüsilisest isikust ettevõtjad.
Mille alusel saab toetust taotleda?
Toetust saab taotleda keskkonnaministri 31.01.2020 määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel. Toetatakse tegevusi kalanduse, veemajanduse, merekeskkonna, looduskaitse, metsanduse, atmosfääriõhu kaitse, ringmajanduse ja keskkonnateadlikkuse programmis. Täpsemad toetatavad tegevused on toodud KIK veebilehel valdkondlike programmide tegevuste jaotuses.
Millal taotlus esitada?
Taotlusi võtame taotlusi vastu 1-2 kaks korda aastas. Taotluste esitamise tähtaeg kuulutatakse välja KIKi veebilehel vähemalt 30 kalendripäeva enne taotluste esitamise tähtpäeva.
Kuhu taotlus esitada?
Projekti taotlus koostatakse ja esitatakse infosüsteemis KIKAS.
Taotluse elluviimise ajakava
1. KIK avaldab taotlusvooru kohta informatsiooni oma veebilehel.
2. Taotleja koostab ja esitab taotluse andmesüsteemis KIKAS.
3. KIK kontrollib taotluse nõuetele vastavust kuni 35 päeva arvates taotlusvooru tähtajast.
4. Vastavaks tunnistatud taotlused edastab KIK hindamiseks Keskkonnaministeeriumisse.
5. KIK jätab nõuetele mittevastavad taotlused rahuldamata ja tagastab taotluse taotlejale.
6. Valdkondlikud töörühmad hindavad taotluseid kuni 8 nädalat.
7. KIK nõukogu otsustab kolme kuu pärast peale taotlusvooru tähtaega taotluste rahuldamise või rahuldamata jätmise.
8. Toetuse saaja teeb projekti elluviimiseks vajalikud hanked või küsib pakkumused.
9. Toetuse saaja esitab peale rahastamisotsust 6 kuu jooksul KIKAS-es sihtfinantseerimise lepingu.
10. KIK kontrollib 20 tööpäeva jooksul sihtfinantseerimise lepingu vastavust nõuetele.
11. Toetuse saaja esitab peale lepingu sõlmimist väljamaksetaotluse:
a) ettemaksena võib KIK maksta ehitusprojektidel kuni 30% ning teiste projektide korral kuni 50% sihtfinantseerimise lepingu kogusummast;
b) vahemaksed teeb KIK pärast seda, kui toetuse saaja või töö tegija on kulud teinud ja dokumentaalselt tõestanud;
c) lõppmakse minimaalne suurus on 20%.
12. Pärast projekti tegevuste elluviimist ja kulude kajastamist raamatupidamises esitab toetuse saaja KIKAS-es lõppmakse väljamaksetaotluse.
13. KIK teeb ülekande peale esitatud makse kinnitamist 20 tööpäeva jooksul, kui makses ei esine puudusi.