Content section
Elektriliste sõidukite soetamine
Info toetuse kohta
TAOTLUSVOOR EI OLE AVATUD
Taotluste esitamine algas E-toetuse keskkonda 15. detsembril kell 9 ja lõppes kell 9.30 seoses eelarve täitumisega.
Meetme eesmärk on süsinikdioksiidi emissiooni vähendamine Eesti transpordisektoris elektrisõidukite ulatuslikuma kasutuselevõtu abil ning elektritranspordi propageerimine. Toetust anname Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemissüsteemi enampakkumistuludest ning toetusmeetme töötas välja Keskkonnaministeerium.
Teise taotlusvooru tingimused
- Kes saab toetust taotleda?
Toetust saab taotleda Eesti e-äriregistris registreeritud ettevõtja või Eesti isikukoodi omav füüsiline isik, kes ei ole varem käesoleva määruse alusel toetust saanud.
Ettevõtjast taotlejal ei tohi olla taotluse esitamise hetkel ega sellele eelnenud 12 kuu jooksul eraisikust tegelikku kasusaajat ega juhatuse liiget, kes on taotluse esitamise hetkel tegelik kasusaaja või juhatuse liige sellest meetmest varem toetust saanud äriühingus või käesolevas voorus ajaliselt varem taotluse esitanud äriühingus, kelle taotlus rahuldatakse. Tegelik kasusaaja on isik, kellel on omandi või muul viisil kontrollimise kaudu lõplik valitsev mõju füüsilise või juriidilise isiku üle või kelle huvides, kasuks või nimel tehing või toiming tehakse või autot tegelikult kasutatakse.
Ettevõte saab elektrisõiduki osta oma põhi- või kõrvaltegevuse tarbeks.
- Milleks toetust antakse?
Toetust antakse uue täiselektrilise M1 või N1 kategooria sõiduki ostmiseks, mida hakatakse kasutama peamiselt Eestis. Elektrisõidukiga tuleb nelja aasta jooksul toetuse väljamaksmisest läbida vähemalt 80 000 kilomeetrit ja sellest vähemalt 80% Eestis. Ettevõte saab toetust taotleda oma põhi- või kõrvaltegevuse tarbeks sõidukite soetamiseks.
Sõiduki esmane registreerimine Maanteeameti registris võib toimuda pärast taotluse rahuldamise otsuse saamist.
- Kui suur on toetus?
Toetuse suurus on 5000 eurot ühe elektrisõiduki kohta.
Toetust saab taotleda vaid selliste elektrisõidukite ostuks, mille maksumus käibemaksuta on alla 50 000 euro. Ettevõtjast taotleja saab küsida toetust kuni 10 elektrisõiduki ostuks ja füüsilisest isikust taotleja ühe elektrisõiduki jaoks. Ühe kaubamärgi all tegutsemise tarbeks toetatakse mitte üle 10 elektrisõiduki ostu.
Eraisikule makstavast toetusest peab KIK tulumaksuseaduse kohaselt kinni tulumaksu.
- Kuidas taotleda?
Taotluse saab esitada E-toetuse keskkonnas. Vaata juhendit siit.
Taotlusvormi kõik väljad tuleb täita ja lisada kohustuslikud dokumendid:
- elektrisõiduki müügipakkumine Maanteeameti või AMTELi kontrollitud automüüjalt või Euroopa majanduspiirkonna riigist või Šveitsist elektriauto valmistajalt, ametlikult esindajalt või valmistaja või ametliku esindaja poolt tunnustatud edasimüüjalt;
- koopia avalikult kättesaadavast sõidukikirjeldusest, milles on ära toodud sõiduki arvestuslik energiakulu ja maksimumkiirus;
- maanteetranspordiettevõtjast taotleja puhul kinnitus, mille kohaselt ei kasutata ostetavat elektrisõidukit rendi või tasu eest kaupade vedamiseks maanteevedudel;
- info ettevõtjast taotleja müügitulu suuruse kohta, kui ettevõtjast taotleja soovib toetust kolme või enama elektrisõiduki ostmiseks ja kui see info ei ole äriregistris kättesaadav.
KIK hindab taotlust ja juhul kui taotlus vastab kõigile nõuetele ning taotlusvooru eelarve võimaldab, teeb KIK taotluse rahuldamise otsuse.
Suhtlus taotlejaga toimub E-toetuse keskkonna vahendusel.
- Kuidas aruannet ja maksetaotlust esitada?
Projekti periood võib kesta kuni üks aasta. Selle aja jooksul tuleb sõlmida sõiduki müügileping, tasuda sõiduki eest või teha liisingu sissemakse ning sõiduk reaalselt kätte saada ja Maanteeametis registreerida toetuse saaja omandisse või valdusesse ning sõlmida kaskokindlustuse leping.
Projekti aruande ja maksetaotluse saab esitada E-toetuse keskkonnas. Selleks tuleb täita etteantud vormid.
Maksetaotlusele tuleb lisada:
- elektrisõiduki müügi- või liisinguleping;
- elektrisõiduki üleandmis-vastuvõtmisakt;
- arve või muu raamatupidamisdokument;
- elektrisõiduki eest tasumist tõendav dokument või liisingu esmase sissemakse tegemist tõendav dokument;
- elektrisõiduki registreerimistunnistuse koopia, millest nähtub, et toetuse saaja on elektrisõiduki omanik või vastutav kasutaja;
- kaskokindlustuse leping.
Koos maksetaotlusega tuleb esitada ka projekti lõpparuanne.
Kui kõik dokumendid on korras, kinnitab KIK projekti lõpparuande ja teeb toetuse väljamakse. Liisingu kasutamisel makstakse toetus pärast liisingu esmase sissemakse tasumist liisinguandja kontole, kus see tuleb lugeda liisinguvõtja makseks auto eest.
Mida ja millal teha?
- Valige auto välja ja küsige müügipakkumine Maanteameti või AMTELi tunnustatud automüüjalt või Euroopa majanduspiirkonna riigist või Šveitsist elektriauto valmistajalt, ametlikult esindajalt või valmistaja või ametliku esindaja poolt tunnustatud edasimüüjalt.
- Sisestage taotlus. Vaata juhendit siit.
- Esitage taotlus.
- KIK teeb taotluse rahuldamise otsuse hiljemalt 70 päeva jooksul.
- Sõlmige auto ostu-müügileping ja kaskokindlustuse leping, registreerige auto Maanteeameti registris.
- Kui soovisite GPS-seadme paigaldamist, võtke ühendust teenusepakkujaga.
- Esitage maksetaotlus ja projekti lõpparuanne enne projekti perioodi lõppu ja lisage:'
*elektrisõiduki müügi ja liisingleping;
* elektrisõiduki üleandmis-vastuvõtmisakt;
* arve või muu raamatupidamisdokument;
* elektrisõiduki eest tasumist tõendav dokument või liisingu esmase sissemakse tegemist tõendav dokument;
* elektrisõiduki registreerimistunnistuse koopia, millest nähtub, et toetuse saaja on elektrisõiduki omanik või vastutav kasutaja;
* kaskokindlustuse leping.
9. KIK maksab toetuse välja.
10. Kui Te ei soovinud GPS-seadme paigaldamist, esitage kuni 80 000 km läbimiseni korra aastas auto läbisõiduinfo.
11. Kuni 80 000 km läbimiseni esitage korra aastas päritolutunnistuste koopiad, mis tõendavad taastuvenergia tarbimist.