Skip to content
Vaegnägijatele

Nate Morris soovitab Eesti roheettevõtetel esile tõsta oma päritolulugu

Muu
Nate Morris Foto: Silver Gutmann

Maikuus viibis väliseksperdina KIKis külas Kentucky rohetehnoloogia ettevõtja ja innovaator Nate Morris, kes on nutika jäätmeveo ja -käitluse ettevõte Rubicon asutaja ning suure potentsiaaliga mõjuettevõtete toetamisega tegeleva Morris Industries grupi tegevjuht.

Nate Morris juhendas kolme nädala jooksul roheideede konkursi Negavatt meeskondi ja vilistlasi, kohtus arengukiirendite eestvedajate ja ettevõtjatega, osales rohekiirendite ümarlaua töös ning astus üles esinejana mitmel rohetehnoloogia ja iduettevõtlusega seotud üritusel. Nate Morris viibis Eestis koostöös USA saatkonnaga Fulbright programmi raames.

KIKi kommunikatsioonijuht Kati Raudsaar uuris Nate Morriselt, millise pilguga ta külaskäigule tagasi vaatab ja milliseid soovitusi Eesti rohetehnoloogia iduettevõtetele jagab.

  • Millised olid teie eelnevad teadmised Eestist?

Olen väga tänulik, et sain Eestit külastada. Enne siia sõitmist teadsin juba Eesti riigi suurepärast brändi, eriti küberjulgeoleku, keskkonna ja digitaliseerimise vallas. Eesti on Ameerika Ühendriikidele suur liitlane küberjulgeoleku osas. Seda enam avaldas mulle suurt muljet, et see reaalselt ka toimib.

Veelgi suurem koostöö Ameerika Ühendriikidega tooks Eesti iduettevõtete ökosüsteemile kasu. Eestil on küberjulgeolekualaste teadmiste eksportimise abil võimalus luua töökohti, et edendada riikidevahelisi sidemeid. Eesti võiks olla ka katselava Ameerika idufirmadele, kes soovivad oma tehnoloogiat skaleerida.

  • Milliseid soovitusi annate Eesti ettevõtjatele ja poliitikakujundajatele rohetehnoloogia ja jätkusuutlike lahenduste arengu soodustamiseks?

Julgustan rohkem tegema koostööd ülikoolidega ning avalikul ja erasektoril omavahel - see suurepärane mudel on Ameerika Ühendriikides hästi toiminud nii ettevõttete kui ka teiste institutsioonide vahel.

Nate Morris

Julgustan rohkem tegema koostööd ülikoolidega ning avalikul ja erasektoril omavahel – see suurepärane mudel on Ameerika Ühendriikides hästi toiminud nii ettevõttete kui ka teiste institutsioonide vahel. Olen uhke, et saan olla Kentucky ülikooli Gattoni äri- ja majanduskolledži resident-ettevõtja. See pole mitte ainult suurepärane mentorlusvõimalus, vaid julgustab tegema koostööd ülikoolide ja erasektori vahel teadmiste vahetamiseks, teadus- ja arendustegevuseks ning uute tehnoloogiate turule toomiseks.

  • Eestis on edukas idufirmade kultuur. Milliseid strateegiaid ja tegevusi soovitate eelkõige roheteemadega tegelevate idufirmade ökosüsteemi edendamiseks? Kuidas saaks riik jätkuvalt meelitada ja hoida tipptalente ja innovaatilisi ettevõtjaid Eestis oma asja ajama?

Eestis on ettevõtlusega alustamise maastik juba äärmiselt tugev. Mul oli võimalus lisaks noortele ettevõtjatele kohtuda ja koostööd teha paljude kiirenditega. Eesti iduettevõtjatel on oma idee käivitamiseks palju valikuvõimalusi. Minu nõuanne oleks jälgida, et kõik kiirendid ja programmid oleksid omavahel kooskõlastatud. Programmiline koostöö ning teadmiste jagamine ja üksteiselt õppimine on kiirenditele võtmeks, et veelgi suurendada iduettevõtluse õnnestumist. Samuti kutsun kiirendeid oma inkubatsiooniperioodi nii palju kui võimalik lühendama, et julgustada ettevõtjaid keskenduma oma tehnoloogia ja äriplaanide kiirele testimisele ja elluviimisele.

Eesti startup rajarekord räägib enda eest - üle kümne ükssarviku nii lühikese aja jooksul. See on uskumatu statistika, mida saaks rahvusvaheliselt turundada.

Nate Morris

Eesti startup rajarekord räägib enda eest – üle kümne ükssarviku nii lühikese aja jooksul. See on uskumatu statistika, mida saaks rahvusvaheliselt turundada. Julgustan Eesti riiki, kiirendeid ja kõik teisi osapooli edendama iduettevõtete ökosüsteemi rahvusvahelisel tasandil, eriti Ameerika Ühendriikides, läbi turundustegevuse ja ka ülemaailmsetel üritustel, näiteks tehnoloogiakonverentsidel ja messidel osalemise kaudu. See tõmbab investorite, potentsiaalsete partnerite ja ettevõtlusvõimalusi otsivate andekate inimeste tähelepanu.

  • Olete olnud jätkusuutliku jäätme- ja ringmajanduslahenduste juurutamise eestvedaja. Milliseid samme saab Eesti astuda säästvate lahenduste edendamiseks ja kasutuselevõtuks erinevates tööstusharudes?

Eesti on oma riigiteenuste digitaliseerimisel juba liidripositsioonil. Seda digitaliseerimise edulugu saab veelgi laiendada teistele sektoritele, näiteks nagu tervishoid, haridus ja logistika, et tõhustada protsesse ja luua ettevõtetele uusi võimalusi.

Eesti suurim võimalus on panna veelgi enam rõhku traditsioonilise tööstussektori digitaliseerimisele. See annab suurema efektiivsuse, kulude kokkuhoiu ja kvaliteetsema klienditeeninduse kogemuse paralleelselt paremate keskkonnaalaste tulemustega. Asutasin Morris Industries Grupi, et tööstussektorit ümberkujundada. Oma investeeringute kaudu keskendume ettevõtetele, millel on pikaajaline mõju tööstussektori ümberdefineerimisele lahendades samal ajal riiklikku julgeoleku- ja keskkonnaprobleeme Kentuckys ning ka mujal.

Minu Kentucky juured on teinud minust ettevõtja, kes ma täna olen. Eesti ettevõtted peaksid end tugevamalt eristama oma Eesti päritoluga.

Nate Morris

  • Ja lõpetuseks. Mida soovitate kokkuvõtvalt Eesti rohe iduettevõtjatele?

Kuigi olen saanud äri ajada kõikjal maailmas, on kõige olulisem omaks võtta ja esile tõsta ettevõtja ja ettevõtte päritolulugu. Minu Kentucky juured on teinud minust ettevõtja, kes ma täna olen. Eesti ettevõtted peaksid end tugevamalt eristama oma Eesti päritoluga. See on üks ainulaadsemaid edulugusid noorest riigist, kes kohaneb ja juhib nii lühikese ajaga edukat iduettevõtlust ning küber-, rohetehnoloogia- ja keskkonnateemasid.

Eesti iduettevõtluse ökosüsteemi suurepärase vundamendiga on võimalused lõputud. Minu nõuanne number üks igale ettevõtjale – unista suurelt. Mu ema ütles alati: „Unista suurelt, sest kui sa juba unistad, võib see sama hästi olla suur!“ Niipea, kui sellest aru saad, avad oma potentsiaali ettevõtjana.

 

Nate Morris
Nate Morris esinemas KIKi ja SmartCapi koostöös toimunud investorite hommikusöögil. Foto: KIK
Nate Morris
Nate Morris Ülemiste City FutureForumil 2023 esinemas. Foto: Silver Gutmann
Nate Morris
Nate Morris koos KIKi juhataja Andrus Treieriga. Foto: KIK
Nate Morris
Nate Morris mentordamas Negavati 2023. aasta III kohta Liigipiirid. Foto: KIK 

Kontakt

Nate Morrise külaskäigu projektijuht

Kati Raudsaar

Kati Raudsaar

Loe ka Nate Morrise intervjuud FoundMe portaalile.
Lisainfo Nate Morrise kohta