Täna selgub, kes on Negavati viienda hooaja võitja

06. juuni 2018 | 11:12

Täna, 6. juunil kell 16 toimub klubis Laev (Sadama 25a, Tallinn) Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ressursisäästu konkursi Negavatt superfinaal. Kuus finaali pääsenud meeskonda saavad võimaluse žürii, publiku ja toetajate ees näidata, miks just nende idee on väärt 10 000 euro suurust peaauhinda.

Negavati konkursile saabus viiendal juubelihooajal 55 ideed, millest superfinaali pääses kuus parimat. KIKi arendusjuhi Madis Kareda sõnul on muljetavaldav vaadata läbi terve hooaja, kuidas meeskonnad erinevate koolituste ja kodutööde käigus oma projekte arendavad ning kuidas need üha reaalsemaks muutuvad. „Konkursile esitatav idee ei pea olema detailideni viimistletud, vaid me aitame konkursi käigus selle reaalsuseks muuta. Ootan põnevusega, kes siis selle hooaja finalistidest saavad võimaluse auhinnaraha eest oma idee päriselt ellu viia.“

Superfinaali žüriisse kuuluvad keskkonnaminister Siim Kiisler, KIKi juhataja Veiko Kaufmann, Prototroni rahastu juht Jana Pavlenkova, Cleantech ForEst tegevjuht ja Climate Launchpad Eesti korraldaja Erki Ani ja Uuskasutuskeskuse ringmajanduse projektijuht Kerli Kant Hvass.

Negavati finalistid:

  • Powerfun - loovad lauamängupõhise õppemängu laste keskkonnateadlikkuse tõstmiseks.
  • Rattasõit popiks - ehitavad spetsiaalsed rattapukid ning paigaldavad need koolidesse, et populariseerida jalgratast kui transpordivahendit.
  • 3Cular - teevad võimalikuks puidust 3D-printimise ning keeruliste disainide ja detailide loomise, mis tavalisi töövõtteid kasutades nõuavad liiga palju aega ja ressursse.
  • FlowTime - loovad lihtsasti paigaldatava seadme, mis kinnitub dušipea ja -vooliku vahele ning mis pärast automaatselt käivituvat taimerit annab helisignaaliga märku, kui kasutaja algselt määratud ajahulk on täis saanud.
  • Ressursikasutuse e-hindamine - loovad veebirakenduse, mille abil saavad Eesti lasteaiad ja üldhariduskoolid hinnata enda ressursside kasutamist ja keskkonnamõjusid.
  • Circup - loovad kuivjää tehnoloogial põhinevaid kaasaskantavate kohvitopside kiirpesumasinaid, mis võimaldavad kasutajal oma topsi tanklates ja kohvipoodides puhtaks pesta kiirelt ja mugavalt.

Võitjad kuulutakse välja kell 19.00. Esimene koht saab 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks.

Viie hooaja jooksul on Negavati konkursile laekunud üle 200 idee, millest täpselt 50 nutikamat lahendust on saanud võimaluse seda koos Negavati abiga arendada. Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse.