Rõuge Ööbikuorg saab uue vaatetorni ja värskendatud külastuskompleksi

07. oktoober 2016 | 12:33

Esmaspäeval, 10. oktoobril kell 17 avatakse Rõuge Ööbikuorus Võrumaa kõrgeim ja kahtlemata silmapaistev vaatetorn „Pesapuu“. Samas tähistatakse ka suvel uue ilme saanud Ööbikuoru külastuskompleksi valmimist. Kahe olulise projekti valmine on tore kink nii oma valla rahvale kui külalistele Rõuge valla 25 sünnipäevaks.

Vastse vaatetorni kõrgus on 30 meetrit ning välimuselt meenutab ta kahe linnupesaga puud. Teose idee autor on arhitekt Karmo Tõra (OÜ ROK-Projekt), valmis ehitasid selle Via Betoon Eesti OÜ peatöövõtjana ning Roadservice OÜ alltöövõtjana. Korrastatud külastuskompleksis näeb juba kesksuvest saati uusi suunaviitasid ja infotahvleid, istumiskohti, ümbruskonna panoraamvaateid, laiendatud rajalõiku, rauakaevu treppi ja Ööbikuoru väravat.

Tööd olid vajalikud, et kaitsta sealseid kaitsealuseid elupaiku ja liike. Valminud taristu suunab külastajaid liikuma looduses sihipäraselt ja eesmärgistatult. Kuna Ööbikuoru külastuskompleksi alal on tallamistundlikke taimi, on nende säästmiseks vajalik suunata külastajaid liikuma mööda matkarada ning peatuma selleks ette nähtud kohtades. Samuti säästab korrastatud matkaraja olemasolu oru nõlvu erosiooni eest, sest mugavalt radadel käies ei roni inimesed mööda orgude nõlvasid.

Külalistaristu uuendamist ning vaatetorni rajamist rahastas riigile kuuluv SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) Ühtekuuluvusfondist ja siseriiklikust keskkonnaprogrammist kokku 138 255 euroga. 123 788 eurot lisas omalt poolt Rõuge vald. Ühtekuuluvusfondi toetus tuli EL struktuuritoetuste meetmest „Kaitsealuste liikide ja elupaikade säilitamine ning taastamine”.

„Toetuse abiga ellu viidud projektid aitavad kaasa loodusväärtuste säilimisele, sest nüüd on loodushuvilistel võimalik kauneid loodusvaateid nautida kaitseala loodusväärtusi kahjustamata. Samas oli selle projekti juures ka väga oluline kõigi osapoolte koostöö, sest rahastamise allikaid oli lausa kolm,“ ütles KIKi juhatuse liige Veiko Kaufmann.


Foto: Ülle Välk

Vaatetorni ja korrastatud külastuskompleksi valmimine olid esialgu planeeritud suveks ning külastuskompleksiga nii läkski: see on nüüdseks juba kolm kuud kasutusel olnud ning külastajatelt palju kiitust pälvinud.

Rõuge vallavanem Tiit Tootsi sõnul oli vaatetornide arhitektuursete ideede hulgast välja valitud „Pesapuu“ nii projekteerijatele kui ehitajatele parajaks väljakutseks. „Kuna ehituskvaliteedis järele andmine kiirustamise tõttu ei tulnud kõne alla, siis pikendasime torni valmimise tähtaega ning ajastasime selle valla sünnipäevale. Torni valmis ehitamine meenutas väga keeruka rätsepaülikonna õmblemist ning selle tulemus oma erilisuses on kõigile näha: torn pole pilkupüüdev mitte ainult päevasel ajal vaid ka öösiti, kui süttivad torni tüve, vaateplatvormideks olevaid „linnupesi“ ja torni tippu kroonivat „kuldmuna“ valgustavad erivärvilised tuled,” ütles ta.

Nii Rõuge Ööbikuoru uus vaatetorn kui külastuskompleks on avatud kõigile huvilistele aastaringselt ja tasuta.