Riik suurendas elektriautode ostutoetuse esimese vooru eelarvet

29. jaanuar 2020 | 09:52

Keskkonnaministeerium otsustas elektriliste sõidukite ostutoetuse esimeses voorus toetada sõidukite ostu kogu meetme eelarve ulatuses ning leida teise vooru tarbeks täiendavaid vahendeid.

„Kuna toetuse vastu on huvi suur ning kogu meetme eelarve 1,2 miljonit eurot täitus juba esimeses taotlusvoorus väga kiiresti, siis leidsime, et kõige mõistlikum on hetkel toetada võimalikult paljusid taotlejaid, kes on juba põhjaliku ettevalmistustöö ära teinud. Nii väldime kõikide osapoolte jaoks liigset bürokraatiat,“ selgitab otsuse tagamaid keskkonnaminister Rene Kokk. „Lisaks otsime võimalusi teise vooru avamiseks.“

KIKis algas elektriliste sõidukite ostutoetuse taotluste vastuvõtt 17. jaanuaril kell 9 ning lõppes juba samal päeval kell 13 seoses suure huvi ja meetme eelarve täitumisega.

„Vaatame hetkel taotlusi nende laekumise järjekorras läbi ning esimesed otsused peaksid taotlejateni jõudma juba järgmise nädala teises pooles,“ sõnab KIKi juhataja Andrus Treier. „Esialgu vooru eelarveks ette nähtud 600 000 euro asemel saame nüüd teha märksa rohkem positiivseid otsuseid. Teise taotlusvooru toimumise aja ja mahu arutame Keskkonnaministeeriumiga läbi ning anname peatselt avalikkusele teada. Täpsem summa veel selgub, kuid ilmselt tuleb järgmine voor senisest oluliselt väiksemas mahus,“ lisab ta.

Elektriliste sõidukite ostutoetuse esimesse taotlusvooru saabus 85 taotlust ning kokku soovitakse osta 297 sõidukit toetuse kogusummas 1,485 miljonit eurot. Täpsema loetelu soovitud sõidukite markidest leiab siit. Taotlejatest 1/3 on eraisikud ning 2/3 ettevõtted. 11 ettevõtet tahab osta 15 autot ning 54 taotlejat ainult ühte sõidukit.

Taotlusvoorust toetatakse uute täiselektriliste M1 ja N1 kategooria sõidukite ostu. Toetuse summa ühe sõiduki kohta on 5000 eurot ning elektrisõiduki hind võib olla kuni 50 000 eurot käibemaksuta. Täpsemalt KIKi kodulehelt.

Toetust antakse Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemissüsteemi enampakkumistuludest ning toetusmeetme töötas välja Keskkonnaministeerium.