Nädala pärast selgub, kes võidab 10 000 eurot

21. mai 2019 | 09:29

Teisipäeval, 28. mail kell 14 toimub Tartu Erinevate Tubade Klubis ressursisäästu konkursi Negavatt superfinaal. Kümme parimat meeskonda saavad võimaluse žürii, publiku ja toetajate ees näidata, miks just nende idee on väärt 10 000 euro suurust peaauhinda.

Kõik Negavati konkursi finalistid said pärast kümne parima hulka pääsemist Keskkonnainvesteeringute Keskuselt (KIK) 1000-eurose stipendiumi oma idee testimiseks ja arendamiseks. Peamiselt kasutati raha prototüüpide loomiseks, erinevate detailide tellimiseks ja visuaalide kujundamiseks. Lisaks toimusid maikuu kolmel nädalavahetusel põhjalikud koolituspäevad ärimentor Mart Kikase käe all, kus õpiti koostama projektivormi, analüüsima finantse, hindama riske ning tegema finaalis põhjalikke ja jalustrabavaid esitlusi.

„Julgen öelda, et Negavati kuues hooaeg on ideede mõttes üks sisukamaid ning väga keeruline on hinnata, kes võiks finaalis esikolmikusse tulla,“ sõnab Negavati projektijuht Kadi Mitt. „Kõik meeskonnad tõesti pingutavad ning muljetavaldav on vaadata, kuidas alguses lihtsalt ideetasandil kirjeldatud mõttest üha reaalsemad tooted või teenused saavad. Finaalis kohtab nii mahukaid insenertehnilisi projekte kui ka keskkonnateadlikkust suurendavaid ettevõtmisi.“

Negavati superfinaal algab teisipäeval, 28. mail Tartu Erinevate Tubade Klubis (Kastani 42) kell 14 finalistide esitlustega. Päeva juhib ajakirjanik Kristo Elias. Lemmikutele saab kaasa elada ka otseülekande vahendusel Negavati Facebooki lehel. Võitjad kuulutatakse välja kell 18.15. Esimene koht saab 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Eriauhinnad panevad välja Prototron, ClimateLaunchpad Eesti, samuti valitakse välja KIKi töötajate lemmik.


Negavati finalistid pärast viimast koolituspäeva

Superfinaali žüriisse kuuluvad KIKi juhataja Andrus Treier, Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Mihkel Krusberg, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse nõunik Madis Tilga ja Uuskasutuskeskuse ringmajanduse projektijuht Kerli Kant Hvass.

Negavati konkursi finalistid:

  • Akvalabs - akvapooniline süsteem, kus kasutatakse kalakasvatuse jääke taimede looduspuhtaks ja mahedaks väetamiseks.
  • annalutter.KUUT - ressursisäästlik ja isetegemist innustav käsitöökeskus, mis aitab praktiliste tegevuste kaudu levitada taaskasutust soosivat meelelaadi. Lisaks ühendavad mõttekaaslasi videod ja sotsiaalmeedia.
  • Eco Race - ettevõtetele kingiideena mõeldud keskkonnateadlikkust suurendav lauamäng.
  • InWay - süsteem tööstusele, mis jälgib laagrite kulumist, aitab planeerida hooldusaega ja ennetada ootamatuid tootmisseisakuid.
  • Lummus Foods - kikerhernestest piima-, gluteeni- ja GMO-vabad vegan dessertkreemid.
  • Mähkmelaenutus - beebide ja väikelaste vanematele mõeldud riidest mähkmete laenutus, et teha nendega tutvumine ja sobivate leidmine võimalikult lihtsaks, soodsaks ja riskivabaks.
  • Paranduskelder - Tartus mitmeid töökodasid hõlmav keldrikorrus, kus saab oma tarbeesemeid parandada, õppida kasutama kõiksugu tööriistu või pakkuda teenust teistele.
  • Pillirookõrs - pilliroost valmistatud uudne materjal, millest saab vormida erinevate mõõtmete ja kujuga tooteid nagu topse, taldrikuid, pakendeid, dekoratiivpaneele jms.
  • Recyclist - platvorm, mis ühendab tootmisettevõtteid, kelle jaoks tekkiv jääk on prügi, ning väikeettevõtjaid, kes otsivad soodsat toorainet oma toodete tootmiseks.
  • RingRehv - kasutatud autorehvidest koos koolinoortega meisterdatud ilmastikukindlad toolid ja muu mööbel.

Kõikide finalistide kohta leiab rohkem infot Negavati kodulehelt.

Sellel hooajal laekus Negavati konkursile 18-30-aastastelt noortelt rekordiliselt 77 keskkonnasäästlikku ideed. Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa keskkonda. Konkursi partnerid on Rimi Eesti Food, Eesti Pandipakend, Tallinna Teaduspark Tehnopol ja Uuskasutuskeskus.